• Doradztwo zawodowe

ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA

Źródło: https://doradztwo.ore.edu.pl/sciezka-ksztalcenia

WYBÓR SZKOŁY - O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

Przed Wami poważna decyzja: wybór następnej szkoły, przyszłego zawodu. Pomocą może być wiedza o sobie samym, gdyż satysfakcję z pracy będziemy mieli wtedy, kiedy stanowisko, zawód będzie dostosowany do zainteresowań, zdolności i osobowości.

ZAINTERESOWANIA: Podpowiedzą Wam, w jakiej branży powinniście szukać zawodu. Warto spojrzeć na nie szerzej, niż tylko w oparciu o to, jakie przedmioty w szkole lubisz.

Może interesujesz się nowinkami technicznymi, fotografią, sztuką, modą, może świetnie gotujesz, jesteś dobrym organizatorem imprez szkolnych? Może uwielbiasz sport, lubisz czytać, interesujesz się zwierzętami albo relacjami między ludźmi?

ZDOLNOŚĆI: Każdy z nas je ma, choć każdy inne. Odpowiedni wybór zawodu to taki, który uwzględni Twoje uzdolnienia.

Nie kierujmy się tylko umiejętnościami szkolnymi takimi jak liczenie czy wiedza np. z historii, weźmy pod uwagę też: zdolności pamięciowe, zdolności wyobraźni przestrzennej, orientację w terenie, umiejętności manualne, spostrzegawczość, podzielność uwagi, inteligencję emocjonalną i społeczną, umiejętność posługiwania się słowem czy obrazem, doskonały słuch, zmysł smaku.

OSOBOWOŚĆ: Osobowość młodych ludzi wciąż się kształtuje i zmienia, jednak warto zwrócić uwagę:

• czy wolisz pracować z ludźmi czy z urządzeniami technicznymi?
          • czy lubisz zmiany, różne zadania, nowe miejsca czy lepiej czujesz się powtarzając znane już schematy?
          • jaką masz samoocenę, jakimi wartościami kierujesz się w życiu?
          • jak reagujesz na porażki-czy motywują Cię do dalszej pracy, czy zniechęcają? Wolisz pracować przy muzyce czy w ciszy i skupieniu?
          • Pracujesz szybko czy skupiasz się na szczegółach?
          • Czy szybko się denerwujesz?
          • Czy potrafisz się podporządkować, pracujesz systematycznie?
          • Czy potrafisz przestrzegać zasad i ustalonego porządku?

Opracowała: Aneta Neffe

ŚWIAT ZAWODÓW I RYNEK PRACY

Mapa Karier powstała po to, by w atrakcyjny sposób poszerzać wiedzę dzieci i młodzieży o rynku pracy.

Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw.

JAKI WYBRAĆ ZAWÓD? - PORADNIK

Nie wiesz, jaki zawód wybrać? W pracy spędzamy 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu — średnio ponad 30 lat. To kawał czasu i kawał życia. Od tego, czym zdecydujesz się zajmować zawodowo, zależy naprawdę wiele — oczywiście zarobki i dobrobyt, ale również spełnienie i satysfakcja zawodowa.

To trudna i złożona decyzja, która zaważy na całym Twoim życiu. Dlatego zapoznaj się z poradami, jaki zawód wybrać i czym kierować się przy planowaniu swojej ścieżki kariery, tak aby później się nie rozczarować - PORADNIK

Zapraszamy na
          gdzie znajdują się informacje, które mogą pomóc w wyborze drogi kształcenia oraz w wyborze lub zmianie drogi zawodowej.