- Nie bój się udzielać pierwszej pomocy!W udzielaniu pierwszej pomocy kluczowe są pierwsze 3-5 minut, odgrywają one decydującą rolę w walce o życie poszkodowanego. Szybkie udzielenie pierwszej pomocy może uratować życie, jednak większość świadków wypadków boi się lub nie wie, jak to zrobić. Sprawne czynności ratunkowe pozwalają przygotować poszkodowanego do profesjonalnych działań medycznych i tym samym zwiększają szansę pacjenta na przeżycie.
Jak potwierdzają statystyki, zazwyczaj ratujemy osoby bliskie: własne dzieci, współmałżonków, rodziców, współpracowników. Warto więc nie być bezsilnym w momencie, kiedy zdrowie i życie bliskiej osoby bezpośrednio zależy od nas. Mając do dyspozycji ręce i głowę, każdy może uratować komuś życie!Pierwsza pomoc - filmy edukacyjne- źródło: www.szkolenia-bhp24.pl - szkolenia bhp onlineUlotka zawiera najważniejsze informacje dotyczące m.in. przyczyn omdleń, ich charakterystycznych objawów czy sposobów na zmniejszenie ryzyka omdleń. Zachęcamy do zapoznania się z ULOTKĄ.
BROSZURA DLA DZIECI
PRZEPISY - gotuj razem z Chrumasem
OBEJRZYJ SERIAL - „Pamiętnik Chrumasa”
__________________________________________________________________________________Plakaty zawierają kody QR, które odsyłają do ważnych informacji o szczepieniach.
__________________________________________________________________________________
Wpływ aktywnoście fizycznej na zdrowieZachęcamy do zapoznania się z prezentacją na temat wpływu aktywności fizycznej na rozwój dzieci i młodzieży.
__________________________________________________________________________________
Śniadanie do szkoły
Mózg jest organem, który zużywa mnóstwo energii, szczególnie jeśli jest mocno wykorzystywany – tak jak w szkole. Najlepiej, gdy wraz z energią dostarczamy mu składników, których potrzebuje. Doradzamy, jak skomponować drugie śniadanie do szkoły, by było wartościowe dla najmłodszych umysłów i zjedzone z uśmiechem.
Źródło: http://estrefazdrowia.pl
WZW APodstawowe zasady ochrony przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A„Program dla szkół” skierowany jest do uczniów klas I-V.
W roku szkolnym 2017/2018 „Program dla szkół” zastąpił dotychczasowe programy
„Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”.
Celem „Programu dla szkół” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie na etapie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz upowszechnianie zdrowej, zbilansowanej diety i wzrost świadomości społecznej w tym zakresie wśród dzieci i rodziców.
Program zainicjowany został przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności” w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego powstał program edukacyjny Śniadanie Daje Moc, w którym zachęcamy Was, drodzy Nauczyciele i Rodzicie uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, do utworzenia w klasach Waszych dzieci Klubów Śniadanie Daje Moc oraz do obchodzenia, 8 listopada, Dnia Śniadanie Daje Moc.W Klubach Śniadanie Daje Moc, w czasie zajęć edukacyjnych, będziecie mogli przekazać najmłodszym cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, o roli prawidłowego żywienia. Więcej szczegółów na temat Klubów Śniadanie Daje Moc tutaj.Najważniejsze cele programu:* Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka* Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywieniaDopalacze - Wypalacze „środki zastępcze"
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.