Aktualności

          • LEKCJA NIE Z TEJ ZIEMI

          • 10 czerwca uczniowie klas 7c i 8b wzięli udział w wyjątkowych zajęciach online pt.

            „Lekcja nie z tej Ziemi”, zorganizowanych przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO oraz Centrum Nauki Kopernik.

            Tematem spotkania było: „Od pomysłu do nowych odkryć – jak przeprowadza się eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?” Zajęcia online poprowadził Szymon Krawczuk - inżynier systemów, współtwórca eksperymentów naukowych wykorzystujących hipergrawitację i mikrograwitację, a także specjalista zajmujący się badaniami naukowymi związanymi z kosmosem i jego eksploracją. W swojej codziennej pracy zajmuje się teleskopami do obserwacji Ziemi z kosmosu.

            Podczas lekcji uczniowie m.in. poznali rolę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), dowiedzieli się, kto ją zbudował, jak wygląda życie i praca astronautów na orbicie oraz z jakimi wyzwaniami wiążą się badania w przestrzeni kosmicznej.

            Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem – uczniowie z entuzjazmem słuchali o fascynującym świecie badań kosmicznych i nowoczesnych technologiach. Na zakończenie poznali odpowiedź na intrygujące pytanie: Dlaczego polski astronauta, dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, leci w kosmos?

          • PIKNIK RODZINNY

          • Kolejny Sportowy Piknik Rodzinny za nami.

            Jak co roku, odbył on się na początku czerwca na boisku gminnym w Gostyni, aby uczcić Dzień Dziecka. Zorganizowane przez Szkołę Podstawową im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni i Radę Rodziców wydarzenie tradycyjnie przyniosło wszystkim wiele radości, uśmiechu i mile spędzonego czasu. Przyczyniły się do tego w ogromnej mierze atrakcje, które czekały na jego uczestników. Można wśród nich wymienić dmuchańce, stanowiska z artystycznym malowaniem twarzy, zaplataniem warkoczyków, formowaniem balonów w kształty, bransoletkami, bańkami mydlanymi czy tatuażami i popcornem. Ogromną popularność zdobyła zorganizowana w tym roku loteria fantowa, w której każdy ochotnik mógł spróbować swego szczęścia i zdobyć atrakcyjne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, sponsorów oraz firmy  współpracujące ze szkołą.

            Piątkowy piknik nie był jedynie okazją do zakosztowania odrobiny beztroski i przyjemności. Posiadał również charakter edukacyjny, kształtował odpowiednie zachowania społeczne, postawy prozdrowotne oraz promował wartości takie jak, empatia, szacunek i wrażliwość na dobro innych. Tym samym, na piknik zaproszeni zostali państwo Huculakowie, którzy jako medycy bardzo chętnie dzieli się swoją cenną wiedzą. Na przygotowanym przez nich stanowisku, można było zmierzyć ciśnienie krwi i utrwalić zasady udzielania pierwszej pomocy. Kolejne ze stanowisk zostało objęte przez wolontariuszy ze Stowarzyszenia ProAnimali, z którym gostyńska szkoła ma długą historię owocnej współpracy. Organizowane wspólnie z nimi zbiórki karmy, warsztaty i pokazy edukacyjne uwrażliwiają młode pokolenia na dobro zwierząt. Obecność strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyni to kolejny z punktów imprezy, który dostarczył wszystkim wielu ekscytujących przeżyć, jak również wartości edukacyjnych. Przybyli przedstawiciele OSP przygotowali dla uczestników sprawdzian wiedzy pożarniczej, pokaz sprzętu strażackiego oraz prezentację wozu bojowego. Na kolejnych stanowiskach uczniowie mogli szlifować swoją formę fizyczną biorąc udział w konkurencjach sportowych, utrwalać wiedzę historyczną, rozwijać zdolności artystyczne przygotowując plastyczną niespodziankę dla rodzica lub próbując malowania wieloformatowego. Zainteresowaniem cieszył się także punkt z grami planszowymi o charakterze ekologicznym oraz warsztatami plastycznymi o wdzięcznej nazwie „Malujemy śląskie niebo” przygotowany przez panią Halinę Płoneczkę, pracownika Urzędu Gminy Wyry.

            Wielu artystycznych wrażeń dostarczyła jak co roku piknikowa scena. Można było podziwiać na niej przygotowane specjalnie na tę okazję występy uczniów klas 1-3, przedstawienie teatralne pod tytułem „Wiedźma Multimedia”, koncert zespołu Crash oraz popisy laureatów Szkolnego Konkursu  Mam Talent. Czas muzycznie umilał nam także niezawodny prezenter radiowy -  Sławek „Rybka” Rybczyński.

            Po tak wielu atrakcjach odrobina wytchnienia i smacznej kuchni czekała na uczestników pikniku w przygotowanej przez organizatorów strefie gastronomicznej. Można było skosztować tam pysznych zup, kiełbasy z grilla, napić się gorącej kawy czy orzeźwiającej lemoniady. Na wielbicieli słodyczy czekały ciasta upieczone przez rodziców, a na uczniów lody ufundowane przez Radę Rodziców. Każdy mógł wybrać dla siebie coś odpowiedniego.

            Tegoroczny Sportowy Piknik Rodzinny przyniósł nam ogrom pozytywnych wrażeń, ciekawych przeżyć i niezapomnianych wspomnień, które pozostaną w naszej pamięci na długo.

            Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia – nauczycielom, rodzicom, pracownikom administracji i obsługi, sponsorom, uczniom i wolontariuszom. Niezaprzeczalnie obchody Dnia Dziecka były huczne i radosne. Bowiem jak głosiło hasło przewodnie tegorocznego pikniku „Rodzina to najważniejsza drużyna, w której grasz.”

          • SUKCESY W KONKURSIE

          • Z dumą informujemy o wspaniałych wynikach uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni, nagrodzonych w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR 2025. Konkurs ten co roku przyciąga tysiące młodych miłośników matematyki z całej świata, a jego celem jest popularyzacja matematyki oraz rozwijanie logicznego myślenia.

            Spośród 81 uczestników naszej szkoły najlepszy wynik uzyskała Ewa Kłopot z kl. 4c, zajmując 3. miejsce w powiecie mikołowskim (w kategorii MALUCH – kl. 4). Uczennicy wręczono dyplom za bardzo dobry wynik i nagrodę II stopnia.

            Ponadto sześcioro uczniów zostało wyróżnionych: Blanka Niziałek z kl. 2a i Damian Kukla z kl. 2c (w kategorii ŻACZEK – kl. 2), Bartosz Kania i Natalia Łakota z kl. 3c oraz Jakub Budz z kl. 3a (w kategorii MALUCH – kl. 3), Kornelia Kuc z kl. 4c (w kategorii MALUCH – kl. 4). Wyróżnieni uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz nieustającej pasji w zgłębianiu tajników królowej nauk!

          • PRACOWNIA AI ORAZ ZESTAWY DO NAUKI ZDALNEJ

          • Miło nam poinformować, że nasza szkoła została zakwalifikowana do udziału w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej i w ramach inwestycji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) otrzyma:

            pracownię sztucznej inteligencji (AI) oraz 9 zestawów do nauczania zdalnego

            Dziękujemy za to wyróżnienie i już nie możemy się doczekać, aż nowy sprzęt trafi do naszych sal lekcyjnych! 

          • WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH

          • W ubiegłym tygodniu uczniowie klas czwartych wybrali się na niezwykłą wycieczkę do Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. Już od samego rana panowała radosna atmosfera - wszyscy byli podekscytowani czekającą ich przygodą. Na miejscu dzieci mogły cofnąć się w czasie i zobaczyć prehistoryczne stworzenia w realistycznych rozmiarach. Przejazd przez Tunel Czasu zrobił ogromne wrażenie, a wizyta w muzeum pozwoliła lepiej poznać historię Ziemi i życie dinozaurów. Dużym zainteresowaniem cieszył się też seans w kinie 5D oraz zabawy na placu rozrywki.

            Wycieczka była nie tylko świetną zabawą, ale też ciekawą lekcją przyrody. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, z głowami pełnymi nowych wiadomości i wspaniałych wspomnień.

          • SUKCES NASZEJ UCZENNICY

          • Miło nam ogłosić, że Maja Rydzy, uczennica klasy 3, zdobyła II miejsce w kategorii klas I–III w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Cieszę się życiem”, popularyzującym twórczość ks. Jana Twardowskiego.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!

          • SZKOLNY KONKURS

          • W środę, 28 maja odbył się coroczny Szkolny Konkurs Języka Angielskiego. Uczniowie klas 4-8 rozwiązywali arkusze zadań dotyczące gramatyki i słownictwa wspomnianego języka obcego dostosowane do ich wieku. Wyłoniono następujących zwycięzców:

             

            KLASY CZWARTE:

            I miejsce ex aequo

            Pola Brzezicka, kl. 4b

            Emily Kałuża, kl. 4b

             

            KLASY PIĄTE:

            I miejsce ex aequo

            Hanna Kielewska, kl. 5b

            Helena Szymańska, kl.5b

             

            KLASY SZÓSTE:

            I miejsce

            Natalia Skrobol, kl. 6b

             

            KLASY SIÓDME:

            I miejsce ex aequo

            Lena Danielczyk, kl. 7c

            Bartosz Domino, kl. 7c

             

            KLASY ÓSME:

            I miejsce

            Aleksandra Dygudaj, kl.8b

             

            Wygranym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

          • MAM TALENT KLAS 1-3

          • Mam Talent

            Cóż to był za dzień i cóż to były za emocje! W czwartek 29 maja odbył się konkurs „Mam Talent” dla uczniów klas 1-3. Prawie 60 najmłodszych uczniów naszej szkoły wystąpiło przed jury oraz swoimi kolegami i koleżankami prezentując przeróżne talenty. Był taniec, śpiew, akrobatyka, gimnastyka, granie na instrumentach, pokazy sztuczek piłkarskich, układanie kostki Rubika, rysowanie i malowanie. Nasze dzieciaki pokazały, że są bardzo zdolne i mają w sobie dużo odwagi. Po burzliwych obradach jury ogłosiło wyniki:

            I miejsce

            kategoria Rysunek- Zuzanna Podgórczyk i Kaja Wańczura

            kategoria Wokal- Hanna Kolarczyk

            kategoria Taniec i Akrobatyka- Łucja Kurpas, Magdalena Suchoń

            kategoria Sport- Damian Potaś

             

            II miejsce

            Oliwia Pilorz- akrobatyka

            Sara Petsch, Maja Paśdzierny i Zuzanna Botor- akrobatyka

             

            III miejsce

            Wiktoria Lesz- akrobatyka- hula hop

             

            Wyróżnienia

            Julia Szwed- kostka Rubika

            Kamila Grima- taniec

            Edyta Marekwia, Gaja Gil, Adrianna Porczak, Martyna Pisarzowska- śpiew i taniec

             

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie nagród.

          • WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW

          •  

            28 maja 2025 r. naszą szkołę odwiedziły dzieci z dwóch gostyńskich przedszkoli:

            Gminnego oraz Troskliwych Misiów. 

            Przyszli pierwszoklasiści rozpoczęli wizytę od zwiedzania szkoły i poznania najważniejszych pomieszczeń. Następnie na sali gimnastycznej wzięli udział w zabawach ruchowych. Potem odwiedzili bibliotekę, gdzie poznali zasady korzystania z książek i wysłuchali krótkiego opowiadania. Później w świetlicy dzieci bawiły się i wykonywały kolorowe prace plastyczne. Po wszystkich atrakcjach na naszych gości czekał słodki poczęstunek.

            Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i było dla przedszkolaków okazją do lepszego poznania szkoły, do której już niedługo będą uczęszczać.

          • MAM TALENT KLAS 4-8

          • Dziś naszą szkołę wypełniły talenty, śmiech i brawa! Podczas konkursu Mam Talent uczniowie klas 4–8 pokazali, że kreatywność i odwaga nie mają granic.

            Dziękujemy uczestnikom, publiczności i jury! Na finał – niespodzianka: nauczycielki porwały wszystkich do wspólnego śpiewu!

            Ten dzień zapamiętamy na długo!

          • DZIEŃ EUROPY W KLASACH I-III

          • W maju uczniowie klas 1–3 obchodzili Dzień Europy w kreatywny i edukacyjny sposób.
            Dzieci kolorowały fragmenty mapy Europy, a następnie wspólnie układały ją w całość. Dzięki temu ćwiczeniu mogły lepiej poznać nasz kontynent – rozpoznawały flagi, odnajdywały wybrane państwa i uczyły się ich nazw.
            To była doskonała okazja do nauki poprzez zabawę oraz rozwijania umiejętności pracy zespołowej.

          • DZIEŃ EUROPEJCZYKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

          • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły hucznie uczcili Dzień Europy, który co roku obchodzony jest w maju. Prawdziwego europejskiego klimatu nadały kostiumy z rekwizytami, w które przebrały się dzieci, prezentując poszczególne państwa Unii Europejskiej. Świetliczaki wykazały się obszerną wiedzą na temat krajów europejskich, biorąc udział w różnego rodzaju quizach i konkursach, ponadto uczniowie świętowali przy utworach w językach obcych. Po sporej dawce muzyki, tańców i zabaw na wszystkich uczestników imprezy czekał słodki poczęstunek.

            Dzień Europy w świetlicy szkolnej upłynął w miłej atmosferze i dostarczył wiele ciekawych wrażeń.

            Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród oraz słodkości dla uczniów.

          • PLANETARIUM

          • 21 i 22 maja uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w "Lekcji pod kopułą" w Mobilnym Planetarium Orbitek. Kosmiczna podróż po planetach Układu Słonecznego czy obserwacja gwiazdozbiorów w największym tego typu dmuchanym namiocie w Polsce były dla dzieci i młodzieży ciekawym przeżyciem, świetną zabawą i nauką.

            Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowane atrakcji.

          • ŚWIAT PTAKÓW

          • 19 maja kolejny raz odwiedził naszą szkołę pan Andrzej Pająk - hodowca gadów, pająków i ssaków, a także kolekcjoner ptaków, motyli, chrząszczy i żuków. Tym razem przybliżył uczniom fascynujący świat ptaków. Spotkanie było bardzo ciekawe.

          • WYJAZD KLAS ÓSMYCH

          • 16 maja uczniowie klas ósmych odwiedzili

            Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

            Celem wizyty było poszerzenie wiedzy na temat krwiodawstwa, krwiolecznictwa oraz znaczenia honorowego oddawania krwi dla ratowania ludzkiego życia. Podczas wizyty uczniowie mieli okazję poznać proces pobierania, badania i przechowywania krwi, a także dowiedzieli się, kto może zostać dawcą i jakie warunki trzeba spełnić, aby oddać krew. Pracownicy opowiedzieli o codziennej pracy placówki oraz o potrzebach związanych z zabezpieczeniem krwi dla pacjentów w szpitalach. 

            Serdecznie dziękujemy pani Małgorzacie Hartwig za zorganizowanie i umożliwienie zwiedzania tego wyjątkowego miejsca. Dziękujemy również pracownikom za ciepłe przyjęcie, prelekcje i inspirujące rozmowy. Mamy nadzieję, że to spotkanie zachęci naszych uczniów do aktywnego udziału w akcjach krwiodawstwa w przyszłości.

          • EGZAMINY ZAKOŃCZONE

          • 13, 14 i 15 maja punktualnie o godzinie 9:00,  nasi najstarsi uczniowie przystąpili do najważniejszego sprawdzianu w ich ośmioletnim pobycie w szkole podstawowej – Egzaminu Ósmoklasisty. Nauczyciele jak najlepiej przygotowali uczniów na ten moment, później szczerze dopingowali,  podczas gdy oni dawali z siebie wszystko w skupieniu rozwiązując zadania z poszczególnych przedmiotów – języka polskiego, matematyki i języka obcego.

            Rezultaty ich wysiłków poznamy już 4 lipca.

            Trzymamy kciuki!

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni
      • 32 218 76 00
        fax. 32 323 06 33
      • ul. Rybnicka 141
        43-176 Gostyń
        Poland
      • czynny od poniedziałku do piątku
        w godzinach 7.30 - 15.30
      • IrePisz_141
      • AE:PL-56590-82694-VAHIJ-26
  • Galeria zdjęć

    • brak danych