ANDRZEJKI
Pod koniec listopada młodzież należąca do Szkolnego Koła Wolontariatu „Dawcy Szczęścia” oraz Samorządu Uczniowskiego, pod opieką pani Agaty Lubczyk oraz pani Beaty Witek, połączyła siły, aby przygotować tydzień wróżb, magii i dobrej zabawy dla wszystkich, którzy chcieli poznać swoją przyszłość. W klasach I-III odbyły się spotkania z wróżkami i wróżbitami, podczas których każdy uczestnik mógł dowiedzieć się, jaka czeka go przyszłość, odczytać imię sympatii, poznać zawód jaki będzie wykonywał, sprawdzić jakie zwiedzi kraje oraz poczuć andrzejkowy nastrój.
KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ
XXIX Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej
dla klas IV- V szkół podstawowych
w roku szkolnym 2023/2024
30.11.2023 r. odbył się etap rejonowy XXIX Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej,
z zakresu wiedzy z Ewangelii wg św. Marka.
Nasi uczniowie:
Wojciech Suchy kl. IVa, Jan Grygierek kl. IVb, Hanna Grobner kl. Va
SZLACHETNA PACZKA
Kontynuując naszą inicjatywę z lat ubiegłych, z przyjemnością informujemy, że również w tym roku nasza szkoła bierze udział w projekcie Szlachetna Paczka. Tym razem pomocy potrzebuje rodzina pani Katarzyny, która ze względu na swoją chorobę, nie może podjąć pracy, co znacząco wpłynęło na codzienne życie rodziny i jej sytuację materialną.
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE
27 listopada uczniowie klas siódmych oraz ósmych wzięli udział w warsztatach profilaktycznych z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom z elementami treningu nieagresywnej komunikacji i promocji zdrowia. Zajęcia przeprowadził certyfikowany trener firmy doradczo-szkoleniowej Wszechnica Uniwersytetu Jagiellońskiego pan Marek Lachowicz, który przybył do naszej szkoły na zaproszenie pedagoga szkolnego pani Justyny Ryguły. Podczas warsztatów młodzież rozwijała umiejętność prawidłowej komunikacji oraz rozwiązywania konfliktów poprzez stymulowanie refleksji nad uczuciami innych przy jednoczesnym wyrażaniu własnych potrzeb. Uczniowie poznali również techniki skutecznego radzenia sobie ze złością i agresją oraz dowiedzieli się w jaki sposób należy zapobiegać działaniom destrukcyjnym, w tym uzależnieniom.
SZKOŁA PATRIOTÓW
27 listopada Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni Pani Irena Piszczek uczestniczyła w uroczystości podsumowującej Wojewódzki Projekt Szkoła Patriotów. Organizatorem wydarzenia był Śląski Kurator Oświaty Pani Urszula Bauer. Podczas gali, która odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach, gostyńska szkoła otrzymała tytuł Szkoły Patriotów przyznawany przez kapitułę w składzie: Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty, Andrzej Sznajder – Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Anna Rakocz – Przewodnicząca Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR, Romuald Kubiciel – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu.
WIADOMOŚĆ Z PAŁACU BUCKINGHAM
W ubiegłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli języka angielskiego postanowili napisać list i własnoręcznie przygotować kartki z życzeniami dla wstępującego na tron Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Karola III oraz jego małżonki, których koronacja odbyła się 6 maja w Londynie. Miłą niespodzianką dla dzieci i młodzieży była wysłana z Pałacu Buckingham kartka z podziękowaniami od monarszej pary.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, w związku z czym nasz szkoła podjęła wiele działań, aby okazać wsparcie i solidarność z dziećmi, których prawa nie są respektowane.
Podczas lekcji nauczyciele przybliżyli uczniom tematykę związaną z organizacją UNICEF i Konwencją Praw Dziecka. W trakcie zajęć dzieci zobaczyły prezentację i zdjęcia obrazujące działalność UNICEF oraz podjęły dyskusję na ten temat. Natomiast uczniowie z klas 1-3 zobaczyli filmy edukacyjne na temat praw dziecka, wzięli udział w zabawach dydaktycznych, a także wykonali prace plastyczne obrazujące swoje prawa.
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
17 listopada uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do obchodów XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, którego organizatorem jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego. Z tej okazji nauczycielki matematyki przygotowały wiele atrakcji, mających na celu zachęcanie dzieci i młodzieży do nauki tabliczki mnożenia poprzez zabawę.
SPOTKANIE ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ
W środę 15 listopada uczniowie klas 1-3 mieli okazję spotkać się ze Strażą Miejską z Łazisk Górnych, która przeprowadziła prelekcję na temat bezpieczeństwa. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ważnych informacji na temat zagrożeń w drodze do i ze szkoły. Zadawały też dużo pytań oraz miały okazję wykorzystać tę ważną wiedzę podczas zabawy. Na koniec spotkania obiecały, że będą dbać o swoje bezpieczeństwo.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni przygotowali dwie uroczyste akademie mające na celu uczczenie tego wydarzenia.
10 listopada o godzinie 10:40 odbyła się akademia przeznaczona dla uczniów klas I-III. Dzieci z klas III a oraz III c pod opieką pań wychowawczyń: pani Małgorzaty Rajnogi, pani Jolanty Prasoł, a także pani Karoliny Szaforz przygotowały występ artystyczny, podczas którego, m.in. za pomocą scenek przedstawiły w prosty i przystępny sposób historię Święta Niepodległości. Duże wrażenie na uczestnikach akademii zrobiło przeniesienie się w czasie do roku 1918 za pomocą magicznej kapsuły i wywiad z samym Józefem Piłsudskim. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Uczniowie odśpiewali hymn Polski oraz zaprezentowali pieśni patriotyczne, deklamowali wiersze
SZKOŁA DO HYMNU
10 listopada punktualnie o godzinie 11:11 uczniowie oraz grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni przyłączyli się do międzynarodowej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do Hymnu” śpiewając „Mazurek Dąbrowskiego”. Był to bardzo ważny i podniosły moment dla wszystkich uczestników tego wydarzenia.
ŚWIETO NIEPODLEGŁOŚCI NA MATEMATYCE
Tuż przed Świętem Niepodległości nauczycielki matematyki postanowiły uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski w dość nietypowy sposób. Podczas lekcji uczniowie rozwijali umiejętność zaznaczania punktów w układzie współrzędnych. Poprawnie wykonane zadanie ukazywało wizerunek polskiego godła - Orła Białego. Tym samym lekcje matematyki stały się okazją do pielęgnowania tradycji patriotycznych i okazywania szacunku dla symboli narodowych. Zajęcia pokazały, jak wiele pomysłów można wykorzystać w kształceniu postawy patriotycznej i uczeniu szacunku do dziedzictwa narodowego.
DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA
8 listopada obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania, w związku z czym uczniowie klasy 2a wzięli aktywny udział w propagowaniu zdrowego stylu życia. Rozmawialiśmy na temat tego jak śniadanie wpływa na nasze funkcjonowanie, z czego powinna składać się zbilansowana dieta oraz jak niedobór cennych składników oddziałuje na nasz organizm. Uczniowie przygotowali własne zdrowe i pożywne śniadanie, a na koniec wzięli udział w zabawie, która polegała na rozpoznawaniu jedzenia za pomocą zmysłu węchu i smaku.
UROCZYSTE OTWARCIE ŚWIETLICY
6 listopada nastąpiło długo oczekiwane oficjalne otwarcie świetlicy szkolnej, która została poddana rozbudowie i gruntownemu remontowi. Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście: Wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł, Przewodnicząca Rady Gminy Wyry Joanna Pasierbek-Konieczny, Sekretarz Gminy Wyry Ewa Placha, Skarbnik Gminy Wyry Grażyna Słowik, Kierownik Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych Magdalena Chodzidło, Przewodnicząca Rady Rodziców Grażyna Swadźba-Szojda, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, pracownicy Urzędu Gminy oraz Radni. Niestety, na uroczystości nie mogli pojawić się przedstawiciele firmy Częstobud, wykonawcy remontu.
SZKOŁA PAMIĘTA
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji #SzkołaPamięta, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu.
Uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli uczcili pamięć mieszkańców Gostyni pomordowanych w okresie II Wojny Światowej oraz żołnierzy walczących w obronie naszej ojczyzny zapalając znicze na cmentarzu przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni.
WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE
W dniach od 16 do 26 października w naszej szkole przeprowadzono pierwszy stopień Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.
Z przyjemnością informujemy, że do II etapu zakwalifikowali się:
Szymon Orawski, kl. 8a - MATEMATYKA, JĘZYK ANGIELSKI,
Nadia Adamaszek, kl. 8b - JĘZYK ANGIELSKI,
Hanna Szweter, kl. 8a - JĘZYK ANGIELSKI,
Wanda Suchy, kl. 6c - HISTORIA.
WYCIECZKA DO KRAKOWA
27 października uczniowie klasy 6 b, 7 a oraz 7 b udali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Krakowa. Młodzież rozpoczęła wizytę w Krakowie od przywitania się ze Smokiem Wawelskim. Następnie młodzi turyści udali się do Katedry na Wawelu, aby poznać historię tego miejsca oraz zobaczyć miejsce pochówku królów oraz zasłużonych dla Ojczyzny bohaterów. Uczniowie obejrzeli również Dzwon Zygmunta. Następnie, zmierzając do Sukiennic, młodzież miała okazję zobaczyć Pałac Biskupi na ulicy Franciszkańskiej. Z kolei na Rynku uczniowie wysłuchali hejnału mariackiego oraz zwiedzili Bazylikę Mariacką, gdzie duże wrażenie zrobił na wszystkich Ołtarz Wita Stwosza. Ostatnim punktem w programie wycieczki były Podziemia Rynku, gdzie znajduje się ekspozycja prezentująca historię Krakowa oraz związki jakie łączyły to miasto z najważniejszymi średniowiecznymi ośrodkami handlu i kultury.
Godziny dzwonków
Piątek 04.04.2025Konto Rady Rodziców
Bank Spółdzielczy w Tychach
69 8435 0004 0000 0008 8037 0001Uwaga!
W tytule przelewu (wpłaty) należy wpisać imię i nazwisko dziecka oraz klasę.