W piątek 7 czerwca w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni odbył się Piknik Rodzinny, promujący zdrowe, aktywne spędzanie wolnego czasu w rodzinnym gronie. O wyjątkowości tego wydarzenia może świadczyć fakt, że odbyło się ono dzięki współpracy między trzema instytucjami:
Szkołą Podstawową w Gostyni, Radą Rodziców Szkoły Podstawowej w Gostyni oraz Stowarzyszeniem Sportowym Raki Gostyń.
Aby piknik, przygotowany z okazji Dnia Dziecka, był dla naszych uczniów niezapomnianym wydarzeniem, przygotowano wiele atrakcji. Był to m.in. dmuchany zamek, fotobudka, wystawa militariów oraz modeli pojazdów wojskowych, sklepik z biżuterią, pudełko sensoryczne, stanowiska do artystycznego malowania twarzy i zaplatania warkoczyków, robienia tatuaży, modelowania zwierząt z dmuchanych balonów, szydełkowania, malowania na wodzie oraz robienia baniek mydlanych. Uczniowie mogli również sprawdzić swoje umiejętności na torze przeszkód, podczas ćwiczenia kopania piłki do celu, przeciągania liny oraz meczu piłki nożnej „rodzice kontra dzieci”. Pasjonaci sztuk walk mieli także okazję obejrzeć pokaz karate przygotowany przez Katowicki Klub Sportowy Karate Najduch Dojo.
Czynnie wspierając liczne projekty dotyczące ochrony środowiska, przygotowaliśmy również we współpracy z Urzędem Gminy Wyry, reprezentowanym przez Panią Halinę Płoneczkę, ekologiczną grę terenową o wdzięcznej nazwie „Lufcik na tropie czystego powietrza”. Zadaniem uczestników było poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ochrony powietrza.
Na pikniku nie mogło zabraknąć również akcentów kulturalnych. Swoje umiejętności artystyczne zaprezentowali uczniowie klas I-III, a także utalentowani soliści ze starszych klas. Prawdziwą ucztę dla duszy przygotowali również piąto- i szóstoklasiści, występując w przedstawieniu teatralnym pt. „Czerwony Kapturek szuka księcia”. Dla swoich licznych i wiernych fanów, wystąpił również zespół Crash, którego członkami są absolwenci naszej szkoły.
Kolejną niespodzianką było pojawienie się przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyni, którzy przygotowali nie tylko stanowisko, na którym można było sprawdzić swoją wiedzę pożarniczą, ale również pokaz sprzętu jakim gostyńska straż dysponuje. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wóz bojowy, do którego można było wejść i poczuć się jak prawdziwy strażak - bohater.
Na piknik zostali również zaproszeni wolontariusze ze Stowarzyszenia Pro Animali, z którym nasza szkoła współpracuje od wielu lat, m.in. poprzez organizowanie zajęć edukacyjnych, uwrażliwiających dzieci i młodzież na potrzeby zwierząt. Wraz z przedstawicielami stowarzyszenia, przybyła do nas pani Agnieszka ze Strefy Psa, która zaprezentowała umiejętności dwóch uroczych, poddanych treningowi agility psów – Didi i Chmurki.
Organizatorzy pikniku nie zapomnieli również o poczęstunku. Po tak wielu atrakcjach wszyscy mogli posilić się m.in. grochówką, żurkiem i kiełbasą z grilla. Z kolei na prawdziwych łasuchów czekały przepyszne ciasta upieczone przez rodziców naszych uczniów. Dzieci i młodzież otrzymały także lody i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Ostatnim punktem programu, w myśl zasady „dla każdego coś miłego” była „dyskoteka dla dużych i małych”, którą poprowadził prezenter radiowy DJ Sławek „Rybka” Rybczyński. Znakomita muzyka szybko porwała wszystkich miłośników tańca na parkiet.
Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie pragną podziękować Radzie Rodziców, Stowarzyszeniu Sportowemu Raki Gostyń, rodzicom, sponsorom, wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Pikniku Rodzinnego za wspaniały, wspólnie spędzony czas, a także Wójt Gminy Wyry Pani Joannie Pasierbek-Konieczny i Wicewojewodzie Śląskiemu Panu Michałowi Kopańskiemu za uświetnienie pikniku swoją obecnością.