W dniach 14 i 15 kwietnia Straż Miejska w Łaziskach Górnych zorganizowała warsztaty profilaktyczne dla uczniów naszej szkoły.
Dla klas I-IV przygotowano zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci uczyły się m.in. zasad prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, poruszania się po drodze bez chodnika oraz znaczenia odblasków, znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej. Dużą atrakcją był specjalnie przygotowany plac, na którym uczniowie mogli w praktyce wcielić się w uczestników ruchu drogowego. Taka forma nauki poprzez zabawę ułatwiła im zapamiętanie zasad bezpieczeństwa.
Natomiast zajęcia dla klas starszych były dla uczniów okazją do zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Podczas spotkania omówiono zasady prawidłowego reagowania w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, w tym jak zachować się, gdy jesteśmy świadkami wypadku lub widzimy osobę potrzebującą pomocy. Uczniowie dowiedzieli się również, jak właściwie korzystać z numerów alarmowych: kiedy należy wybrać numer 112, a w jakich sytuacjach można skontaktować się bezpośrednio z konkretną służbą, np. dzwoniąc pod numer 999.
Istotnym elementem warsztatów były ćwiczenia praktyczne, podczas których uczniowie mieli możliwość przećwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach, zapoznania się z obsługą automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) oraz nauki układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.