Aktualności
KONDOLENCJE
INFORMACJE DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
Drodzy Rodzice przyszłych pierwszoklasistów!
We wrześniu Wasze dzieci rozpoczną naukę w naszej szkole – z radością czekamy na ich przybycie!
Pragniemy przekazać kilka ważnych informacji organizacyjnych:
1. Podział na klasy
Listy uczniów oraz nazwiska wychowawców zostaną wywieszone w szkole 25 sierpnia (poniedziałek).2. Wyprawka szkolna
Aby jak najlepiej przygotować dzieci do rozpoczęcia nauki, prosimy o skompletowanie wyprawki według załączonej listy.
Przypominamy o możliwości skorzystania z programu rządowego „Dobry Start 300+”.3. Podręczniki i materiały edukacyjne
Na początku września dzieci otrzymają darmowe podręczniki i ćwiczenia potrzebne do nauki w klasie pierwszej.4. Podręcznik do religii
Prosimy o zakup podręcznika we własnym zakresie:
„Poznaję Boży świat” – Podręcznik do religii dla klasy I szkoły podstawowej, red. K. Mielnicki, E. Kondrak, Wydawnictwo Jedność.5. Spotkanie organizacyjne
Serdecznie zapraszamy na spotkanie organizacyjne dla Rodziców dzieci rozpoczynających naukę w klasie pierwszej w roku szkolnym 2025/2026.
Spotkanie odbędzie się 27 sierpnia (środa) o godz. 17:00 w szkolnej świetlicy.Życzymy słonecznych, radosnych wakacji!
Dyrekcja szkoły oraz wychowawcy klas pierwszych
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2025/2026
Informujemy, że podręczniki i zeszyty ćwiczeń do obowiązkowych zajęć edukacyjnych uczniowie otrzymają bezpłatnie na początku roku szkolnego.
Rodzice uczniów uczęszczających na lekcje religii rzymskokatolickiej proszeni są o zakupienie materiałów według poniższej tabeli:
WAKACJE!
INFORMACJA
W terminie od 30.06.2025 r. do 31.08.2025 r. sekretariat szkoły czynny od 7:00 do 15:00.
BEZPIECZNE WAKACJE
Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi czas wypoczynku, podróży i zabawy.
Zachęcamy uczniów oraz rodziców do zapoznania się z plakatami i ulotkami, które przypominają o zasadach bezpiecznego spędzania wolnego czasu.
Dbajmy o siebie i innych – niech te wakacje będą radosne i bezpieczne!
2
PODSUMOWANIE PROJEKTU
Zakończył się pierwszy rok realizacji dwuletniego projektu „Edukacja włączająca w Gminie Wyry”, którego głównym celem jest wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi. Projekt został dofinansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027.
W ramach projektu w naszej szkole zrealizowano łącznie 600 godzin zajęć, w których wzięło udział 128 uczniów klas I - VIII. Były to zajęcia specjalistyczne z pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zajęcia wspierające zdrowie psychiczne z elementami arteterapii, zajęcia kształtujące kompetencje emocjonalno-społeczne i komunikacyjne, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz warsztaty dotyczące wyboru dalszej ścieżki kształcenia z elementami poznawania i rozwijania kompetencji informatycznych z programowania i robotyki.
Dzięki udziałowi w projekcie „Edukacja włączająca w Gminie Wyry” wyposażono gabinet pedagoga szkolnego. Zakupiono szafki do przechowywania dokumentów i pomocy dydaktycznych, stoliki i krzesła z regulacją wysokości, pufy piankowe, biurko i krzesło obrotowe, tablicę suchościeralno-magnetyczną, tablicę korkową, flipchart, dywan, rolety okienne, laptop, urządzenie wielofunkcyjne do drukowania i kopiowania oraz laminator. Pozyskano pomoce dydaktyczne, w tym zestaw do pracy metodą Warnkego, przeznaczony do diagnozowania i treningu centralnego przetwarzania informacji słuchowych i wzrokowych, sensoryczny panel ścienny, tablicę manipulacyjną oraz duże klocki magnetyczne (zestaw DOMEK).
Ponadto utworzono salkę do zajęć wspierających zdrowie psychiczne z elementami arteterapii. Wyposażono ją w meble na pomoce dydaktyczne, okrągły stół z regulowaną wysokością, pufy i kanapy wyciszające z bokami oraz laptop i głośniki bluetooth. Na suficie podwieszono wyciszające panele, które ograniczają ilość docierających bodźców słuchowych i pozwalają dzieciom łatwiej skoncentrować się na zadaniu. Zakupiono pomoce dydaktyczne potrzebne do realizacji zajęć, np. masę plastyczną z akcesoriami, farby do malowania palcami, piasek kinetyczny, folię holograficzną, kredki i mazaki.
Szkolna pracownia STEAM wzbogaciła się o urządzenie wielofunkcyjne, tablety oraz gry do samodzielnej nauki programowania, książki i karty terapeutyczne. Najmłodszym uczniom wielką radość sprawiały zajęcia prowadzone z wykorzystaniem interaktywnej podłogi FunFloor, która została zakupiona w zestawie z pakietem „Specjalne Potrzeby Edukacyjne – Multirewalidacja”. Jest to mobilne urządzenie multimedialne zawierające 19 programów przeznaczonych do ćwiczeń wspomagających usprawnianie zaburzonych funkcji i rozwój percepcji.
2Zakupiono także pomoce do zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z języka angielskiego (gry językowe, książki i podręczniki, plansze edukacyjne, laminator, laptop i radioodtwarzacz), matematyki (zestawy modeli brył, przyrządy do demonstracji powstawania brył obrotowych, zestawy do mierzenia objętości, magnetyczne siatki brył, nakładki magnetyczne na tablicę – układ współrzędnych, duże przybory geometryczne z planszą do zawieszenia, komplety przyborów geometrycznych dla uczniów, kalkulatory, matematyczne plansze edukacyjne, łamigłówki – kostki SUDOKU, licencje programów komputerowych „Matlandia” i „Powtórkomat” oraz wielkoformatowe naklejki podłogowe - gry korytarzowe), fizyki i chemii (kamerę termowizyjną, kamertony rezonujące, mobilny zestaw SSC do doświadczeń, w skład którego wchodzą: statyw metalowy na probówki, probówki szklane, zlewki, pipety, kroplomierze i podgrzewacze, zestaw do doświadczeń z optyki geometrycznej z laserem diodowym i metalową tablicą oraz pompę próżniową).
W ramach projektu „Edukacja włączająca w Gminie Wyry” odbyły się także szkolenia i warsztaty dla nauczycieli i rodziców.
Kadra pedagogiczna uczestniczyła w indywidualnych i grupowych formach doskonalenia zawodowego, takich jak: „Metoda Warnkego – diagnoza i trening słuchowy, wzrokowy i motoryczny”, „Terapia sztuką w pracy z dziećmi i młodzieżą”,„Widzę człowieka w edukacji” oraz „Zapobieganie dyskryminacji i przemocy w edukacji”.
Rodzice wzięli udział w warsztatach dotyczących uzależnienia od Internetu, telefonu komórkowego, mediów społecznościowych oraz gier komputerowych u dzieci i młodzieży. W przyszłym roku szkolnym planowane są kolejne warsztaty, tym razem poświęcone zachowaniom autodestrukcyjnym, lękowym i depresyjnym u młodych ludzi.
Projekt nie tylko poprawia jakość edukacji, lecz także wspiera rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy uczniów oraz wzmacnia kompetencje nauczycieli i rodziców. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu budujemy szkołę otwartą, wspierającą i dostosowaną do potrzeb każdego ucznia.
WYNIKI KONKURSU
Zwyciężczyniami konkursu z okazji Dnia Bioróżnorodności zostały Magdalena Bartniczek i Aneta Urbanek
z klasy 4c.
Gratulujemy!
KLESZCZOOCHRONA
Przed wakacjami klasy 1-3 wzięły udział w kampanii edukacyjnej Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy - Lekcja Kleszczoochrony. Wychowawcy przeprowadzili z uczniami zajęcia, których celem było propagowanie podstawowych zasad ochrony przed kleszczami i uświadomienie jak groźne choroby mogą przenosić. Dzieci dowiedziały się również jak prawidłowo usunąć kleszcza i że jest możliwość skorzystania ze szczepień ochronnych. Do realizacji zajęć wykorzystano materiały multimedialne oraz edukacyjne z kampanii.
4
ZIELONY ZAKĄTEK
Z radością informujemy, że otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach III edycji konkursu
„Ekopracownia pod chmurką” organizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach!
Dzięki temu wsparciu już wkrótce powstanie u nas „Zielony zakątek” – wyjątkowa przestrzeń do nauki i relaksu na świeżym powietrzu, która połączy edukację ekologiczną z bliskością natury.
Nie możemy się doczekać realizacji tego zielonego marzenia!
WYCIECZKA DO PLANETARIUM
12 czerwca uczniowie klasy 7b udali się na wycieczkę edukacyjną do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.
Naukową przygodę młodzież rozpoczęła w stacji meteorologicznej, gdzie odbyły się warsztaty pt. „O wodzie w pogodzie”. Uczniowie m.in. przypomnieli sobie podstawowe informacje z dziedziny meteorologii oraz dokonali pomiarów składników pogody. Następnie młodzież wzięła udział w seansie pt. „A jednak się kręci…” pod sferycznym niebem planetarium. Podczas zajęć omówiono elementy sfery niebieskiej, Ziemię w Układzie Słonecznym, ruch obrotowy i obiegowy Ziemi. Ostatnim punktem w programie wycieczki była Ekspozycja Geofizyka – interaktywna wystawa, na której prezentowane są zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią. Podczas warsztatów w strefie Sejsmologia uczniowie mieli okazję m.in. doświadczyć symulowanych trzęsień Ziemi oraz samodzielnie wywołać wstrząsy, które zostały zrejestrowane przez sejsmometry. Młodzież poznała również różnice między falami podłużnymi i poprzecznymi, powstającymi podczas trzęsienia Ziemi. Z kolei w części Meteorologia uczniowie mogli spróbować swoich sił jako prezenterzy pogody, zobaczyć i usłyszeć pioruny generowane przez cewkę Tesli, a w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach klimatycznych, doświadczyć warunków meteorologicznych, występujących od koła podbiegunowego, aż po równik. Uczniowie zobaczyli także wystawę przyrządów meteorologicznych. Natomiast na dwumetrowym ekranie kulistym mieli okazję podziwiać Ziemię, pozostałe planety Układu Słonecznego oraz wędrówkę kontynentów z kosmicznej perspektywy.
Czas w planetarium upłynął bardzo szybko. Uczniowie przyznali, że wycieczka była bardzo udana, a dzięki wspaniale opracowanym warsztatom i ekspozycjom dowiedzieli się wielu interesujących faktów z zakresu meteorologii, astronomii, sejsmologii.
3
LEKCJA NIE Z TEJ ZIEMI
10 czerwca uczniowie klas 7c i 8b wzięli udział w wyjątkowych zajęciach online pt.
„Lekcja nie z tej Ziemi”, zorganizowanych przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO oraz Centrum Nauki Kopernik.
Tematem spotkania było: „Od pomysłu do nowych odkryć – jak przeprowadza się eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?” Zajęcia online poprowadził Szymon Krawczuk - inżynier systemów, współtwórca eksperymentów naukowych wykorzystujących hipergrawitację i mikrograwitację, a także specjalista zajmujący się badaniami naukowymi związanymi z kosmosem i jego eksploracją. W swojej codziennej pracy zajmuje się teleskopami do obserwacji Ziemi z kosmosu.
Podczas lekcji uczniowie m.in. poznali rolę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), dowiedzieli się, kto ją zbudował, jak wygląda życie i praca astronautów na orbicie oraz z jakimi wyzwaniami wiążą się badania w przestrzeni kosmicznej.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem – uczniowie z entuzjazmem słuchali o fascynującym świecie badań kosmicznych i nowoczesnych technologiach. Na zakończenie poznali odpowiedź na intrygujące pytanie: Dlaczego polski astronauta, dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, leci w kosmos?
PIKNIK RODZINNY
Kolejny Sportowy Piknik Rodzinny za nami.
Jak co roku, odbył on się na początku czerwca na boisku gminnym w Gostyni, aby uczcić Dzień Dziecka. Zorganizowane przez Szkołę Podstawową im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni i Radę Rodziców wydarzenie tradycyjnie przyniosło wszystkim wiele radości, uśmiechu i mile spędzonego czasu. Przyczyniły się do tego w ogromnej mierze atrakcje, które czekały na jego uczestników. Można wśród nich wymienić dmuchańce, stanowiska z artystycznym malowaniem twarzy, zaplataniem warkoczyków, formowaniem balonów w kształty, bransoletkami, bańkami mydlanymi czy tatuażami i popcornem. Ogromną popularność zdobyła zorganizowana w tym roku loteria fantowa, w której każdy ochotnik mógł spróbować swego szczęścia i zdobyć atrakcyjne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, sponsorów oraz firmy współpracujące ze szkołą.
10Piątkowy piknik nie był jedynie okazją do zakosztowania odrobiny beztroski i przyjemności. Posiadał również charakter edukacyjny, kształtował odpowiednie zachowania społeczne, postawy prozdrowotne oraz promował wartości takie jak, empatia, szacunek i wrażliwość na dobro innych. Tym samym, na piknik zaproszeni zostali państwo Huculakowie, którzy jako medycy bardzo chętnie dzieli się swoją cenną wiedzą. Na przygotowanym przez nich stanowisku, można było zmierzyć ciśnienie krwi i utrwalić zasady udzielania pierwszej pomocy. Kolejne ze stanowisk zostało objęte przez wolontariuszy ze Stowarzyszenia ProAnimali, z którym gostyńska szkoła ma długą historię owocnej współpracy. Organizowane wspólnie z nimi zbiórki karmy, warsztaty i pokazy edukacyjne uwrażliwiają młode pokolenia na dobro zwierząt. Obecność strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyni to kolejny z punktów imprezy, który dostarczył wszystkim wielu ekscytujących przeżyć, jak również wartości edukacyjnych. Przybyli przedstawiciele OSP przygotowali dla uczestników sprawdzian wiedzy pożarniczej, pokaz sprzętu strażackiego oraz prezentację wozu bojowego. Na kolejnych stanowiskach uczniowie mogli szlifować swoją formę fizyczną biorąc udział w konkurencjach sportowych, utrwalać wiedzę historyczną, rozwijać zdolności artystyczne przygotowując plastyczną niespodziankę dla rodzica lub próbując malowania wieloformatowego. Zainteresowaniem cieszył się także punkt z grami planszowymi o charakterze ekologicznym oraz warsztatami plastycznymi o wdzięcznej nazwie „Malujemy śląskie niebo” przygotowany przez panią Halinę Płoneczkę, pracownika Urzędu Gminy Wyry.
1Wielu artystycznych wrażeń dostarczyła jak co roku piknikowa scena. Można było podziwiać na niej przygotowane specjalnie na tę okazję występy uczniów klas 1-3, przedstawienie teatralne pod tytułem „Wiedźma Multimedia”, koncert zespołu Crash oraz popisy laureatów Szkolnego Konkursu Mam Talent. Czas muzycznie umilał nam także niezawodny prezenter radiowy - Sławek „Rybka” Rybczyński.
7Po tak wielu atrakcjach odrobina wytchnienia i smacznej kuchni czekała na uczestników pikniku w przygotowanej przez organizatorów strefie gastronomicznej. Można było skosztować tam pysznych zup, kiełbasy z grilla, napić się gorącej kawy czy orzeźwiającej lemoniady. Na wielbicieli słodyczy czekały ciasta upieczone przez rodziców, a na uczniów lody ufundowane przez Radę Rodziców. Każdy mógł wybrać dla siebie coś odpowiedniego.
Tegoroczny Sportowy Piknik Rodzinny przyniósł nam ogrom pozytywnych wrażeń, ciekawych przeżyć i niezapomnianych wspomnień, które pozostaną w naszej pamięci na długo.
Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia – nauczycielom, rodzicom, pracownikom administracji i obsługi, sponsorom, uczniom i wolontariuszom. Niezaprzeczalnie obchody Dnia Dziecka były huczne i radosne. Bowiem jak głosiło hasło przewodnie tegorocznego pikniku „Rodzina to najważniejsza drużyna, w której grasz.”
SUKCESY W KONKURSIE
Z dumą informujemy o wspaniałych wynikach uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni, nagrodzonych w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR 2025. Konkurs ten co roku przyciąga tysiące młodych miłośników matematyki z całej świata, a jego celem jest popularyzacja matematyki oraz rozwijanie logicznego myślenia.
Spośród 81 uczestników naszej szkoły najlepszy wynik uzyskała Ewa Kłopot z kl. 4c, zajmując 3. miejsce w powiecie mikołowskim (w kategorii MALUCH – kl. 4). Uczennicy wręczono dyplom za bardzo dobry wynik i nagrodę II stopnia.
Ponadto sześcioro uczniów zostało wyróżnionych: Blanka Niziałek z kl. 2a i Damian Kukla z kl. 2c (w kategorii ŻACZEK – kl. 2), Bartosz Kania i Natalia Łakota z kl. 3c oraz Jakub Budz z kl. 3a (w kategorii MALUCH – kl. 3), Kornelia Kuc z kl. 4c (w kategorii MALUCH – kl. 4). Wyróżnieni uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz nieustającej pasji w zgłębianiu tajników królowej nauk!
PRACOWNIA AI ORAZ ZESTAWY DO NAUKI ZDALNEJ
Miło nam poinformować, że nasza szkoła została zakwalifikowana do udziału w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej i w ramach inwestycji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) otrzyma:
pracownię sztucznej inteligencji (AI) oraz 9 zestawów do nauczania zdalnego.
Dziękujemy za to wyróżnienie i już nie możemy się doczekać, aż nowy sprzęt trafi do naszych sal lekcyjnych!
WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH
W ubiegłym tygodniu uczniowie klas czwartych wybrali się na niezwykłą wycieczkę do Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. Już od samego rana panowała radosna atmosfera - wszyscy byli podekscytowani czekającą ich przygodą. Na miejscu dzieci mogły cofnąć się w czasie i zobaczyć prehistoryczne stworzenia w realistycznych rozmiarach. Przejazd przez Tunel Czasu zrobił ogromne wrażenie, a wizyta w muzeum pozwoliła lepiej poznać historię Ziemi i życie dinozaurów. Dużym zainteresowaniem cieszył się też seans w kinie 5D oraz zabawy na placu rozrywki.
Wycieczka była nie tylko świetną zabawą, ale też ciekawą lekcją przyrody. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, z głowami pełnymi nowych wiadomości i wspaniałych wspomnień.
5
SUKCES NASZEJ UCZENNICY
Miło nam ogłosić, że Maja Rydzy, uczennica klasy 3, zdobyła II miejsce w kategorii klas I–III w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Cieszę się życiem”, popularyzującym twórczość ks. Jana Twardowskiego.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!
SZKOLNY KONKURS
W środę, 28 maja odbył się coroczny Szkolny Konkurs Języka Angielskiego. Uczniowie klas 4-8 rozwiązywali arkusze zadań dotyczące gramatyki i słownictwa wspomnianego języka obcego dostosowane do ich wieku. Wyłoniono następujących zwycięzców:
KLASY CZWARTE:
I miejsce ex aequo
Pola Brzezicka, kl. 4b
Emily Kałuża, kl. 4b
KLASY PIĄTE:
I miejsce ex aequo
Hanna Kielewska, kl. 5b
Helena Szymańska, kl.5b
KLASY SZÓSTE:
I miejsce
Natalia Skrobol, kl. 6b
KLASY SIÓDME:
I miejsce ex aequo
Lena Danielczyk, kl. 7c
Bartosz Domino, kl. 7c
KLASY ÓSME:
I miejsce
Aleksandra Dygudaj, kl.8b
Wygranym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
PIKNIK RODZINNY
MAM TALENT KLAS 1-3
Mam Talent
Cóż to był za dzień i cóż to były za emocje! W czwartek 29 maja odbył się konkurs „Mam Talent” dla uczniów klas 1-3. Prawie 60 najmłodszych uczniów naszej szkoły wystąpiło przed jury oraz swoimi kolegami i koleżankami prezentując przeróżne talenty. Był taniec, śpiew, akrobatyka, gimnastyka, granie na instrumentach, pokazy sztuczek piłkarskich, układanie kostki Rubika, rysowanie i malowanie. Nasze dzieciaki pokazały, że są bardzo zdolne i mają w sobie dużo odwagi. Po burzliwych obradach jury ogłosiło wyniki:
I miejsce
kategoria Rysunek- Zuzanna Podgórczyk i Kaja Wańczura
kategoria Wokal- Hanna Kolarczyk
kategoria Taniec i Akrobatyka- Łucja Kurpas, Magdalena Suchoń
kategoria Sport- Damian Potaś
II miejsce
Oliwia Pilorz- akrobatyka
Sara Petsch, Maja Paśdzierny i Zuzanna Botor- akrobatyka
III miejsce
Wiktoria Lesz- akrobatyka- hula hop
Wyróżnienia
Julia Szwed- kostka Rubika
Kamila Grima- taniec
Edyta Marekwia, Gaja Gil, Adrianna Porczak, Martyna Pisarzowska- śpiew i taniec
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie nagród.
26
Archiwum Aktualności