Aktualności

          • BEZ MATEMATYKI NIE MA FIZYKI

          • 18 maja odbyła się IV edycja Gminnego Konkursu „Bez matematyki nie ma fizyki”, którego organizatorami były nauczycielki Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni pani Monika Budz i pani Katarzyna Łuczyńska-Duda.

            Uczniowie rozwiązywali równania, dzielili pisemnie, przekształcali wzory i przypominali sobie jednostki układu SI.

            Jury wyłoniło zwycięzców:

            I miejsce: Adam Skorupa (SP Wyry)

            II miejsce: Łukasz Połap (SP Wyry)

            III miejsce: Marek Myszor (SP Gostyń)

            Wyróżnienie: Adam Szopa (SP Wyry)

            Gratulujemy!

          • ZAPROSZENIE

          • Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń już 23 maja

            W imieniu Gminy Wyry zapraszamy na XIX edycję inscenizacji historycznej Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń. To wyjątkowa lekcja historii na żywo, łącząca edukację, emocje i widowisko dla całych rodzin.

          • WYCIECZKA KLAS 4C I 4D

          • Klasy 4c4d w dniu 18 maja wybrały się na wycieczkę turystyczno - krajoznawczą do Ogrodzieńca. Uczniowie zwiedzili ruiny zamku i poznali jego historię, a także obejrzeli wystawę nawiązującą do filmów nakręconych w tym miejscu, np. Wiedźmin, Janosik, Zemsta.

            Następnie młodzież wzięła udział w zajęciach w Parku Doświadczeń Fizycznych. Kolejnym punktem programu było obejrzenie zamków i zabytkowych budowli w Parku Miniatur.

            Był też czas na Park Rozrywki, a w nim m.in. zjazd torem saneczkowym oraz Dom Legend i Strachów. Mimo kapryśnej pogody wszystkim dopisywał dobry humor!

          • SUKCES KOŁA TEATRALNEGO

          • W miniony wtorek, 12 maja, szkolne koło teatralne „Cuda na kiju” wystąpiło ze spektaklem „Śpiąca Królewna” podczas 34. Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży w Tychach.

            Młodzi aktorzy z wielką pasją i niezaprzeczalną radością, zagrali spektakl brawurowo i wywalczyli II miejsce w kategorii teatralnej 10-13 lat.

            Koło teatralne tworzy grupa młodych ludzi zafascynowanych teatrem. Uczniowie spotykają się co tydzień w szkolnej bibliotece, rozwijają swoje zainteresowania, przełamują własne bariery i wspólnie tworzą wyjątkową atmosferę pełną autentycznych emocji. Każda próba jest sposobnością zarówno do nauki, jak i budowania pięknych przyjaźni. Udział w Festiwalu był dla młodych artystów z pewnością nie lada wyzwaniem, ale także nowym doświadczeniem i świetną zabawą.

            Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych uczniów i życzymy, aby rozwijali swoje pasje, a jeszcze wiele scen stanie dla nich otworem!

            Zajęcia koła teatralnego odbywają się w ramach realizacji projektu ,,Kierunki rozwoju edukacji podstawowej w Gminie Wyry"

            #FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

          • KONKURS POWIATOWY NA RATUNEK

          • 15 maja uczeń naszej szkoły, Jakub Kurtek z klasy 4a, odebrał nagrodę za zdobycie II miejsca w powiatowym konkursie „NA RATUNEK!”.

            Zadaniem uczestników z klas 4 - 8 było przygotowanie odręcznego projektu muralu lub graffiti pt. „Zdrowa głowa”, poruszającego temat zdrowia psychicznego. W pracy należało umieścić hasło: „Dbaj o psyche”.

            Organizatorem konkursu była Gazeta Łaziska. Tegoroczny poziom prac był bardzo wysoki, a na uroczystości wręczenia nagród pojawili się uczniowie z wielu szkół z całego powiatu.

            Po odebraniu nagrody i dyplomu laureaci mieli również okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez przedstawicielki Centrum Zdrowia Psychicznego Psyche-Med w Mikołowie. Zajęcia pt. „Plotka” obejmowały grupowe zabawy i zadania, m.in. tworzenie plakatów pod hasłem „Jak tworzy się plotka”.

            Jakubowi serdecznie gratulujemy zdobycia miejsca na podium i życzymy dalszych sukcesów!

          • KONKURS POWIATOWY SERCE ZA SERCE

          • 12 maja uczeń naszej szkoły, Igor Kondziela z klasy 7a, wziął udział w uroczystościach z okazji 20-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Mikołowie-Borowej Wsi, które odbyły się w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie.

            Podczas wydarzenia wręczono nagrody laureatom Powiatowego Konkursu Plastycznego

            „Serce za serce”, organizowanego przez tę placówkę.

            Igor zdobył II miejsce w kategorii wiekowej klas 7–8.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • DZIEŃ EUROPY

          • Z okazji Dnia Europy w naszej szkole został zorganizowany konkurs wiedzy na temat Niemiec i krajów niemieckojęzycznych. Uczniowie wykazali się obszerną wiedzą na temat tych państw.

            Oto zwycięzcy:

            I miejsce - Marek Myszor, kl. 8b

            II miejsce - Wojciech Duda, kl. 7b

            III miejsce - Jan Muszyński, kl. 7b

            Wyróżnienia:

            Wiktoria Gorzawska, kl. 8a

            Kamil Ratka, kl. 8b

            Serdecznie gratulujemy!

            Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.

          • ŚWIĘTA MAJOWE

          • W czwartek, 30 kwietnia odbyły się dwie uroczyste akademie poświęcone świętom majowym. Pierwszą z nich, przeznaczoną dla starszych uczniów, przygotowały klasy piąte wraz ze swoimi wychowawcami. Uroczystość dla młodszych uczestników opracowały natomiast klasy drugie pod czujnym okiem swoich pań.

            Najważniejszy jednak w obu z nich był cel jaki im przyświecał. Powstały, aby upamiętnić jakże ważne wydarzenia w historii naszego kraju oraz pielęgnować postawy patriotyczne i szacunek dla polskich symboli narodowych wśród młodych pokoleń.

          • KONKURS ORTOGRAFICZNY

          • W dniu 29 kwietnia 2026 r. w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny.

            W dyktandzie wzięło udział 29 uczestników.

            Wyniki: 
            Mistrz ortografii klas czwartych: Bartosz Kania kl. 4c
            Mistrz ortografii klas piątych: Antoni Wróbel kl. 5b
            Mistrz ortografii klas szóstych: Alicja Przyłucka kl. 6c
            Mistrz ortografii klas siódmych: Hanna Grobner kl. 7a
            Mistrz ortografii klas ósmych: Zofia Da-Via kl. 8c

            GRATULUJEMY!

          • ZIELONY ZAKĄTEK

          • Nowa przestrzeń do nauki w naszej szkole - otwarcie Ekopracowni pod chmurką

            22 kwietnia, w wyjątkowym dniu - Międzynarodowym Dniu Ziemi - w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie Ekopracowni pod chmurką „Zielony Zakątek”.

            Nowa przestrzeń edukacyjna powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Realizacja projektu umożliwiła stworzenie w naszej szkole wyjątkowego miejsca do nauki, które łączy edukację przyrodniczą z bezpośrednim kontaktem z naturą.

            W uroczystości otwarcia udział wzięli zaproszeni goście:
            Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Katowicach - pani Iwona Gejdel - Targosz, wójt Gminy Wyry - pani Joanna Pasierbek - Konieczny, wiceprzewodniczący Rady Gminy Wyry - pan Tomasz Fityka, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej i Administracji - pani Gabriela Pajor oraz pani Emilia Jegła - pracownik Referatu Pozyskiwania Funduszy i Rozwoju Gminy.

            Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną - uczniowie z kółka teatralnego zaprezentowali przygotowane przedstawienie, a następnie społeczność szkolna wspólnie zaśpiewała piosenkę, wprowadzając wszystkich w wyjątkowy, pełen radości i ekologicznej refleksji nastrój.

            Po części artystycznej nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, a zaproszeni goście wraz z dyrekcją szkoły dokonali symbolicznego posadzenia drzewka, które będzie żywą pamiątką tego wyjątkowego dnia i symbolem rozwoju oraz troski o środowisko. 

            Następnie uczniowie oprowadzili gości po Ekopracowni, prezentując jej poszczególne elementy oraz opowiadając o możliwościach, jakie oferuje to miejsce do nauki, obserwacji i pracy w terenie.

            Ekopracownia „Zielony Zakątek” to przestrzeń, w której uczniowie będą zdobywać wiedzę przyrodniczą poprzez obserwację, doświadczenie i aktywne działanie. Nauka na świeżym powietrzu sprzyja koncentracji, rozwija ciekawość świata oraz pozwala poznawać przyrodę wszystkimi zmysłami. Bezpośredni kontakt z naturą pomaga kształtować świadomość ekologiczną i odpowiedzialność za środowisko.

            Przestrzeń ekopracowni została wyposażona w różnorodne pomoce dydaktyczne i elementy edukacyjne, które umożliwiają prowadzenie obserwacji przyrodniczych, doświadczeń oraz aktywnych zajęć na świeżym powietrzu.

            Z Ekopracowni korzystać będą uczniowie wszystkich klas - od najmłodszych po najstarszych - podczas zajęć edukacyjnych oraz pozalekcyjnych. To miejsce będzie sprzyjało nie tylko zdobywaniu wiedzy, ale również współpracy, kreatywności i rozwijaniu postaw proekologicznych.

            Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób i instytucji, które przyczyniły się do powstania tego miejsca w szczególności do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Gminy Wyry, Rady Rodziców, nauczycieli, uczniów oraz wszystkich osób wspierających realizację projektu.

            Mamy nadzieję, że Ekopracownia „Zielony Zakątek” stanie się miejscem inspirującym do odkrywania tajemnic przyrody oraz podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

          • MOBILNE PLANETARIUM

          • 22 i 23 kwietnia uczniowie klas 1-5 mogli przenieść się do podwodnego świata dzięki

            Mobilnemu Planetarium Orbitek.

            Dzieci i młodzież uczestniczyły w edukacyjnym pokazie sferycznym pod dmuchaną kopułą. Z okazji obchodów Dnia Ziemi uczniowie obejrzeli seanse na temat rafy koralowej, ukazujące życie w głębinach mórz i oceanów. Uczniowie mieli okazję poznać ich barwnych mieszkańców. Nie zabrakło również wątków związanych z ekologią i ochroną przyrody.

            To interaktywne doświadczenie było niezwykle ciekawym, przyjemnym i pouczającym przeżyciem dla wszystkich uczestników.

          • FASCYNUJĄCA LEKCJA FIZYKI

          • Wszystko, co kręci (dosłownie!) współczesny świat – magnetyzm, elektromagnetyzm i prąd elektryczny.

            Fizyka w praktyce? Zdecydowanie tak! 20 kwietnia uczniowie klas ósmych uczestniczyli w lekcji fizyki zorganizowanej przy udziale pana Daniela Dudy z firmy SEW-EURODRIVE Polska.

            Prowadzący w ciekawy i przystępny sposób pokazał uczniom, jak działają magnetyzm, elektromagnetyzm oraz prąd elektryczny – nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce.

            Od domowych sprzętów po nowoczesne linie produkcyjne – fizyka jest absolutnie wszędzie. Spotkanie było dla uczniów inspirującym doświadczeniem i okazją do poszerzenia wiedzy, pokazując jednocześnie, jak ważna jest nauka i jak wiele możliwości daje w przyszłości.

            Dziękujemy za tę interesującą lekcję i mamy nadzieję na kolejne takie spotkania!

          • DZIEŃ ZDROWEGO ŻYWIENIA

          • W poniedziałek, 20 kwietnia, nasza szkoła świętowała Dzień Zdrowego Żywienia wydarzeniem pod nazwą „Owoce i Warzywa w Akcji”.

            Przedsięwzięcie to miało na celu promowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz uświadomienie, jak ogromną rolę zdrowa dieta odgrywa w naszym życiu i codziennym funkcjonowaniu.

            Tego dnia na korytarzu przygotowano stanowisko, przy którym uczniowie mogli skosztować świeżo wyciskanych soków oraz poczęstować się świeżymi owocami i warzywami. Rozdano także tematyczne zakładki do książek.

            Akcja została zorganizowana we współpracy z Samorządem Uczniowskim.

          • KOLEJNA EDYCJA AKCJI

          • Urząd Gminy Wyry we współpracy z Nadleśnictwem Kobiór w sobotę, 18 kwietnia organizuje kolejną edycję akcji „Posprzątajmy razem las”.

            Zachęcamy do udziału wszystkich, którym czystość naszych lasów leży na sercu. Akcja rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa 2 godziny.

            Wyznaczono dwa miejsca wydawania i składowania zapełnionych worków: przy wiatach rowerowych przy jeziorze Wicie w Wyrach, a także przy placu zabaw na ul. Dębowej w Gostyni.

            Organizatorzy zapewniają worki na odpady oraz rękawice ochronne. Uczestnicy proszeni są o założenie wygodnego, odpowiedniego do warunków terenowych obuwia i odzieży. Akcja „Posprzątajmy razem las” to nie tylko okazja do wspólnego zadbania o środowisko naturalne, ale także do integracji mieszkańców oraz spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Dzięki zaangażowaniu uczestników w poprzednich latach udało się zebrać znaczną ilość odpadów pozostawionych w lasach, co realnie przyczyniło się do poprawy estetyki i czystości okolicznych terenów.

            Zapraszamy do udziału w akcji!

          • SPOTKANIE Z POLICJĄ

          • W dniu 17.04.2026 odbyło się spotkanie z Policją dla uczniów klas VI-VIII dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich.

            Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się m.in., jakie konsekwencje mogą ponieść za hejt, zaczepianie osób starszych, jazdę bez kasku na hulajnodze i rowerze oraz korzystanie z hulajnogi elektrycznej rozwijającej prędkość powyżej 20 km/h. Poruszono również kwestię fałszowania tożsamości w aplikacji mObywatel. Uczniowie byli zainteresowani tematyką zajęć - zadawali pytania i aktywnie uczestniczyli w dyskusji z prowadzącą.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni
      • 32 218 76 00
        fax. 32 323 06 33
      • ul. Rybnicka 141
        43-176 Gostyń
        Poland
      • czynny od poniedziałku do piątku
        w godzinach 7.30 - 15.30
      • IrePisz_141
      • AE:PL-56590-82694-VAHIJ-26
  • Galeria zdjęć

    • brak danych