24 kwietnia w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne zorganizowane przez pedagoga szkolnego Jolantę Mejer. Uczniowie klas czwartych, szóstych oraz siódmych uczestniczyli w warsztatach pt. „Od wyboru do przymusu”. Podczas zajęć, prowadzący Ireneusz Brachaczek poruszył temat uzależnień behawioralnych, m.in. fonoholizmu, siecioholizmu oraz zakupoholizmu. Warsztaty miały na celu uświadomienie uczniom czym są uzależnienia czynnościowe oraz jakie mogą być ich przyczyny. Prowadzący wyjaśnił również jak ważne jest wczesne rozpoznanie objawów uzależnień behawioralnych oraz wsparcie najbliższych podczas terapii.
Aktualności
ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE
BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
17 kwietnia w naszej szkole odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, którego organizatorem jest Polski Związek Motorowy oraz Komenda Główna Policji, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego wraz z odpowiednimi strukturami terenowymi. Jak podają organizatorzy, celem turnieju są działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, w szczególności poprzez popularyzowanie przepisów i zasad ruchu drogowego oraz propagowanie treści nauczania zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, szerzenie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz promowania roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
W gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, przygotowanym przez panią Alicję Mnich oraz pana Marka Prasoła, wzięli udział uczniowie w dwóch grupach wiekowych: 10-12 lat (rocznik 2010 i młodsi) oraz młodzież ze starszych klas. Miło nam poinformować, że nasi uczniowie z rocznika 2010 i młodsi: Zuzanna Bartniczek, Alicja Pieczarka-Swadźba, Franciszek Harazin oraz Bartosz Mrowiec zajęli pierwsze miejsce. Z kolei zwycięstwo w starszej grupie wiekowej wywalczyła młodzież Szkoły Podstawowej w Wyrach. Wszyscy uczniowie udowodnili, że doskonale znają przepisy oraz zasady bezpieczeństwa obowiązujące uczestników ruchu drogowego oraz po mistrzowsku opanowali umiejętność jazdy na rowerze.
TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
1 marca w naszej szkole odbyły się środowiskowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej przeprowadzili strażacy z OSP Gostyń w składzie: pan Mirosław Skorek – prezes zarządu, pan Kacper Siwek – zastępca naczelnika, pan Krzysztof Gamża – sekretarz, pan Bartosz Bogocz – członek zarządu, pan Szymon Rączkowski – opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
A oto wyniki. W młodszej grupie wiekowej, do której należą uczniowie klas I-IV, pierwsze miejsce zdobył Maksymilian Szweter, natomiast w starszej grupie, stanowiącej młodzież z klas V-VIII pierwsze miejsce w szkole wywalczył Szymon Szczepanek. Maksymilian i Szymon reprezentowali Szkołę Podstawową im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni oraz OSP Gostyń w powiatowym etapie turnieju, który odbył się 14 kwietnia w Mikołowie.
ŻYCZENIA
KONKURS
InstaLogik to konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań matematycznych i programistycznych młodzieży oraz propagowanie myślenia komputacyjnego.
Miło nam poinformować, że w konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły, którzy mogą pochwalić się świetnymi wynikami:- Anna Frejno - laureat II miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kat. klas 8 SP (najlepszy wynik w powiecie mikołowskim)
- Jakub Duda - laureat III miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kat. klas 5 SP (najlepszy wynik w powiecie mikołowskim)
- Beniamin Mazik - finalista na szczeblu ogólnopolskim w kat. klas 5 SP (drugi wynik w powiecie mikołowskim)
- Szymon Orawski - finalista na szczeblu ogólnopolskim w kat. klas 7 SP (najlepszy wynik w gminie Wyry)
Opiekunem konkursu był pan Marek Prasoł.
Serdecznie gratulujemy wyników!
OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
Ósmoklasiści odwiedzili dziś Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. W atmosferze powagi i zadumy wysłuchali informacji o historii tego miejsca, złożyli znicze pod Ścianą Straceń oraz kwiaty pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu.
ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w 2008r., aby propagować wiedzę na temat autyzmu i budować wrażliwość społeczną w tym zakresie.Nasza szkoła również chce zwiększać świadomość uczniów jak również ich rodziców/ opiekunów na temat autyzmu, dlatego gorąco zachęcamy do obejrzenia poniższej prezentacji.
PREZENTACJA
SIATKÓWKA
31 marca odbyły się powiatowe zawody w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców szkół podstawowych z rocznika 2008/2009. Rywalizacja przebiegała w myśl zasady fair play. Było dużo walki, zaciętych akcji, a zawodnicy i zawodniczki dawali z siebie 100%. Każda drużyna chciała wygrać i awansować do kolejnego etapu rozgrywek, ale niestety zwycięzca mógł być tylko jeden. Tym razem musieliśmy uznać wyższość kolegów i koleżanek z innych szkół. Mimo to z turnieju wracamy z podniesioną głową, sam awans do zawodów powiatowych był dla nas dużym wyróżnieniem!
ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE
23 marca uczniowie klas piątych uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych przeprowadzonych przez st. sierz. Izabelę Kempkę oraz mł. asp. Artura Cerana z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie. Podczas spotkania policjanci omówili z uczniami m.in. temat przemocy oraz tzw. hejtu w sieci, doradzili jakie działania należy podjąć aby uchronić się przed cyberprzestępczością oraz co należy zrobić będąc ofiarą lub świadkiem przestępstwa. Funkcjonariusze poinformowali również o konsekwencjach prawnych grożących osobom nieletnim w przypadku naruszenia przez nich prawa.
DZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ
21 marca to kalendarzowy początek wiosny, dzień na który wszyscy czekają z niecierpliwością po długich zimowych miesiącach. Za ciepłymi, słonecznymi dniami tęsknili również uczniowie naszej szkoły, którzy już od dłuższego czasu przygotowywali się na nadejście wiosny. Dzieci z klasy 1 d przygotowały w swojej klasie mini ogródek, w którym pielęgnują m.in. rzeżuchę, fasolę, zieloną cebulę oraz owies, a Jakub Drobiec z klasy 3 c zaprojektował i wykonał ekologiczną Marzannę z siana i patyków, którą razem z koleżankami i kolegami z klasy i pod opieką pani wychowawczyni zatopił w wodzie podczas spaceru w pierwszy dzień wiosny. 21 marca uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w licznych zabawach i konkursach, m.in. klasa 3 b przystąpiła do konkursu recytatorskiego, a dzieci i młodzież z klas 4-8 zmagali się z zasadami pisowni i interpunkcji podczas szkolnego konkursu ortograficznego.
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli trisomią 21. Jest to zaburzenie genetyczne polegające na występowaniu w 21 parze chromosomów trzech zamiast dwóch chromosomów. Z tego powodu dzień ten nazywany jest również Dniem Kolorowych Skarpetek, ponieważ to właśnie kolorowe skarpetki nie do pary stały się symbolem niedopasowania społecznego oraz genotypowego, z jakim zmagają się osoby, u których występuje trisomia 21. Z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa organizuje się wiele wydarzeń mających na celu zwrócenie uwagi na temat niepełnosprawności. Nie inaczej było w naszej szkole. Wychowawcy poszczególnych oddziałów klasowych przeprowadzili lekcje poświęcone Zespołowi Downa. Warsztaty na ten temat dla uczniów klas 1-3 przygotowała także biblioteka oraz świetlica szkolna. Wszystkie te zajęcia miały na celu zapoznanie uczniów z najważniejszymi faktami dotyczącymi Zespołu Downa oraz skłonienie do refleksji na temat różnic między osobami zdrowymi oraz ludźmi zmagającymi się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi, a także zastanowienia się, czy te różnice sprawiają, że ktoś jest lepszy lub gorszy, bardziej lub mniej wartościowy. W geście solidarności z osobami z Zespołem Downa uczniowie założyli kolorowe skarpetki nie do pary, które dumnie prezentowali podczas lekcji oraz przechadzając się po szkolnych korytarzach.
DZIEŃ LICZBY PI - TYDZIEŃ KRÓLOWEJ NAUK
3,14 to pierwsze trzy cyfry liczby Pi, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie, w tym także w naszej szkole.
Tydzień związany z królową nauk rozpoczęliśmy od wyjazdu ósmoklasistów na obchody Dnia Liczby Pi, zorganizowane przez Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczniowie wzięli udział w ciekawych wykładach i warsztatach matematyczno-chemicznych. Mieli także możliwość rozwiązywania zadań i łamigłówek w kąciku logicznym oraz zaśpiewania w „KaraEKO”. W nagrodę otrzymywali „pi-eniądze”, za które mogli kupić przekąski w Szkockiej Kawiarence.
9Atrakcji nie brakowało także w szkole. Zorganizowano wiele konkursów z ludolfiną w roli głównej. Na lekcjach matematyki uczniowie poznawali ciekawostki i rozwiązywali zagadki w wirtualnym pokoju zagadek pt. „Muzeum Liczby Pi”. Ponadto przez cały tydzień na przerwach układali kostki logiczne i zdobywali „Pi-bilety”, które później mogli wymienić na ocenę z aktywności z matematyki.
Konkurs „Zapamiętaj Pi” wygrał Jakub Duda z klasy 5c, który zapamiętał aż 132 miejsca po przecinku z rozwinięcia dziesiętnego stałej Archimedesa, II miejsce zdobyła Aleksandra Dygudaj z klasy 6b (zapamiętała 62 miejsca po przecinku), a III miejsce przypadło Nadii Adamaszek z klasy 7b (zapamiętała 49 miejsc po przecinku).
W konkursie „Miasto Pi” należało narysować diagram przedstawiający 20 kolejnych miejsc po przecinku liczby Pi, a następnie tak go pokolorować, aby utworzyć panoramę miasta. I miejsce zdobyła Martyna Wuwer z klasy 7a, II miejsce – Hanna Szweter z 7a, a III miejsce – Piotr Kargul z 5a.
W kolejnej rywalizacji uczniowie mieli za zadanie przygotować rebus, w którym występuje liczba Pi. Zwycięzcą konkursu „Rebus Pi” został Jakub Pośpiech z klasy 8c, II miejsce zajęła Emilia Danielczyk z 4a, a III miejsce – Kamil Laksa z 7a.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie nagród.
6
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA
17 marca na całym świecie, a w szczególności w krajach anglojęzycznych obchodzony jest Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. Nasi uczniowie również przyłączyli się do świętowania tego wyjątkowego wydarzenia. W szkole pojawiły się dekoracje nawiązujące do irlandzkich legend i baśni, a uczniowie, tak jak Irlandczycy, ubrali się na zielono. Nauczyciele języka angielskiego przeprowadzili lekcje kulturowe, mające na celu przybliżenie uczniom postaci św. Patryka oraz historii, tradycji i legend Szmaragdowej Wyspy. O tym jak wyjątkowy i magiczny był ten dzień może świadczyć także pojawienie się dwóch irlandzkich skrzatów, które zazwyczaj można spotkać na końcu tęczy, gdzie pilnują garnka ze złotem. O ile skrzaty te zazwyczaj niechętnie dzielą się swoim skarbem, nasze z nieskrywaną radością częstowały wszystkich cukierkami.
PROJEKT
Uczniowie klas ósmych Szymon Lisowicz oraz Paweł Pajor biorą udział w projekcie pt. Sejm Dzieci i Młodzieży. W ramach projektu uczniowie stworzyli stronę internetową poświęconą tematyce powstania w getcie warszawskim.
Link do strony: https://tpajor.wixsite.com/sdim-2023
Bardzo prosimy o upowszechnienie strony w mediach społecznościowych.
KONKURS
Wyniki Szkolnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się dnia 21 marca 2023 r.
klasy 4-6:
I miejsce: Amelia Makowiec kl. 6a
II miejsce: Weronika Włodarska kl. 6a
III miejsce: Hanna Szulc kl. 5bklasy 7-8
I miejsce: Hanna Szweter kl. 7a
II miejsce: Malwina Nowara kl. 8b
III miejsce: ex aequo Nadia Adamaszek kl. 7b i Natalia Szczepanek kl. 8aGratulujemy!
GÓRA GROSZA
Uczniowie naszej szkoły już od kilku lat uczestniczą w akcji „Góra Grosza”, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. W bieżącym roku szkolnym odbyła się już XXIII edycja zbierania monet. Rozpoczęła się 1 listopada 2022 roku i trwała do 28 lutego 2023 roku. Akcja polega na zbiórce drobnych monet (od 1 grosza do 5 złotych) w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski. Zebrane monety pozwalają na pomoc dzieciom - szczególnie tym wychowującym się poza własną rodziną i przebywającym w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka i innych domach opieki dla dzieci.
„Góra Grosza” to nie tylko pomoc finansowa. Jest to lekcja empatii, zrozumienia i tolerancji. Pokazuje, że choć jeden grosz nic nie może zmienić, to uzbierana GÓRA GROSZA może przyczynić się do powstania wielu inicjatyw na rzecz dzieci. W bieżącym roku udało nam się zebrać kwotę 640 złotych.
Za zaangażowanie i każdy grosik – BARDZO DZIĘKUJEMY!
W ŚWIECIE ATOMÓW
Czy ktoś z was zastanawiał się nad tym, jak wygląda mikroświat? Jaki jest kształt drobin, które tworzą materię? Czy można je zobaczyć? Czy są kolorowe? Klasa 7b szukała odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące budowy atomu podczas swoich lekcji chemii. Oprócz zdobywania wiedzy podczas zajęć, uczniowie podjęli się wykonania w swoim domu pracy pt. Przedstawiamy atomy. Wszyscy uczniowie podeszli do tego tematu bardzo profesjonalnie, a efekty możemy od tygodnia oglądać na II piętrze naszej szkoły (korytarz obok sali nr 14).
KONKURS
REKRUTACJA
Od 6 marca do 17 marca 2023 r. odbędzie się rekrutacja dzieci do klasy pierwszej
Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni.
Prosimy rodziców o zapoznanie się z zasadami rekrutacji oraz wypełnienie odpowiednich wniosków i złożenie ich w sekretariacie szkoły.
WALENTYNKI
We wtorek 14 lutego uczniowie naszej szkoły świętowali walentynki. Z tej okazji Samorząd Uczniowski pod opieką pani Marty Pryszcz przygotował wiele ciekawych atrakcji. Były to m.in. akcja polegająca na włożeniu czerwonych ubrań, „mapa serca”, na której dzieci i młodzież zapisywali ważne dla nich kwestie, baloniki oraz wyczekiwana przez wszystkich poczta walentynkowa, której listonosze dostarczali kartki z miłosnymi wyznaniami. Rada Rodziców również pamiętała o tym wyjątkowym wydarzeniu i przygotowała słodki upominek dla każdego szkolnego łasucha. Święto Zakochanych było niezwykle radosnym dniem, który na długo pozostanie w pamięci uczniów.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
7 lutego uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, ustanowionego z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Celem obchodów jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocja pozytywnego wykorzystania Internetu. Ponieważ technologia jest coraz bardziej powszechna w życiu dzieci i młodzieży, w tym roku poświęciliśmy nie jeden dzień, ale aż dwa miesiące na promowanie bezpiecznego korzystania z Internetu. Wśród wielu inicjatyw podjętych przez uczniów oraz grono pedagogiczne, a koordynowanych przez panią Beatę Witek, były zajęcia na temat różnych aspektów bezpieczeństwa w sieci, przeprowadzone przez wychowawców poszczególnych oddziałów klasowych oraz lekcje informatyki poświęcone zasadom bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie klas siódmych uczestniczyli również w lekcji online „Dbam o swoją prywatność”. Z kolei dla dzieci z klas 1-3 odbył się spektakl profilaktyczny pt. „Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów”. Najmłodsi uczniowie również uczestniczyli w lekcjach online poświęconych bezpieczeństwu w sieci. Były to „Sieciaki – poznaj bezpieczny Internet” oraz „Sieciaki – pięć zasad bezpieczeństwa!”. Po zajęciach dzieci otrzymały pamiątkowe naklejki, aby lepiej zapamiętać, jakimi zasadami muszą się kierować korzystając z Internetu. Zajęcia na temat prawidłowego i bezpiecznego używania technologii cyfrowej przygotowano również dla wychowanków świetlicy szkolnej. Dzieci uczestniczyły w zajęciach pt. „Netykieta. 15 zasad postępowania w sieci”. Przez dwa ostatnie miesiące uczniowie mieli także okazję utrwalać wszystkie poznane zasady bezpiecznego korzystania z Internetu dzięki gazetce informacyjnej przypominającej m.in. o konieczności dbania o swoje dane osobowe oraz zabezpieczenia komputera programem antywirusowym.
Za podejmowane działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci, szkoła otrzymała zaświadczenie organizatora lokalnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2026
- Maj 2026
- Kwiecień 2026
- Marzec 2026
- Luty 2026
- Styczeń 2026
- Grudzień 2025
- Listopad 2025
- Październik 2025
- Wrzesień 2025
- Sierpień 2025
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Wszystkie