6 listopada nastąpiło długo oczekiwane oficjalne otwarcie świetlicy szkolnej, która została poddana rozbudowie i gruntownemu remontowi. Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście: Wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł, Przewodnicząca Rady Gminy Wyry Joanna Pasierbek-Konieczny, Sekretarz Gminy Wyry Ewa Placha, Skarbnik Gminy Wyry Grażyna Słowik, Kierownik Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych Magdalena Chodzidło, Przewodnicząca Rady Rodziców Grażyna Swadźba-Szojda, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, pracownicy Urzędu Gminy oraz Radni. Niestety, na uroczystości nie mogli pojawić się przedstawiciele firmy Częstobud, wykonawcy remontu.
Po przywitaniu przybyłych gości przez Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni Irenę Piszczek nastąpiło przecięcie symbolicznej wstęgi. Tym samym Wójt Gminy Wyry, Dyrektor Szkoły, Przewodnicząca Rady Rodziców i Przedstawiciel Społeczności Szkolnej oficjalnie oddali świetlicę uczniom we władanie. Po tak podniosłym momencie nastąpiły przemówienia Dyrektor Szkoły, Wójt Gminy Wyry oraz Przewodniczącej Rady Gminy Wyry. Następnie prowadząca całą uroczystość pani Justyna Janosz zaprosiła gości na program artystyczny przygotowany przez uczniów pod opieką wychowawców świetlicy. Były wiersze, piosenki i układy taneczne. Nie lada niespodziankę sprawiła wszystkim pani Joanna Steczek – nauczyciel języka niemieckiego oraz wychowawca świetlicy, która specjalnie na tę okazję napisała wiersz pt. „Nasza nowa świetlica”. Z kolei uczennica Natasza Kabus, utytułowana w międzynarodowych i ogólnopolskich turniejach młoda tancerka, przygotowała niezapomniany występ taneczny.
Po części artystycznej, goście zostali zaproszeni do odbycia podróży w czasie do stycznia 2022 roku, kiedy to właśnie rozpoczął się remont placówki. Dzięki prezentacji multimedialnej można było zapoznać się z następującymi po sobie imponującymi zmianami w szkole krok po kroku. A było ich wiele: wymiana okien i drzwi, zamontowanie sufitów akustycznych, termomodernizacja budynku, remont dachu i montaż paneli fotowoltaicznych, budowa nowego parkingu, modernizacja kuchni, rozbudowa i remont świetlicy, która zyskała nowe pomieszczenia dla wychowanków oraz pracowników. Ponadto świetlica została wyposażona m.in. w monitor interaktywny, laptopy, mobilny głośnik i mikrofon, tzw. „Magiczny dywan”, grę „piłkarzyki”, dywan edukacyjny oraz nowe meble. Jak przyznaje kierownik świetlicy, pani Ewelina Maroszek, remont znacząco poprawił komfort przebywania dzieci w nowych pomieszczeniach, a nowoczesna technologia dostarcza wiele nowych możliwości organizowania ciekawych zajęć pozalekcyjnych.
Metamorfozę szkoły można również podziwiać na przygotowanej wystawie zdjęć pt. „Nasza szkoła dawniej i dziś”, pokazującej m.in. zmianę wyglądu budynku z zewnątrz. Szkoła zyskała nowe, żywe kolory elewacji, nawiązujące do barw regionu oraz mural zaprojektowany na podstawie pracy plastycznej ucznia Franciszka Drabarka.
O tym, jak znaczącą inwestycją był remont szkoły, może świadczyć koszt całego projektu, który wyniósł ponad 6,5 mln zł. Przebudowa placówki została dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 3,9 mln zł.
Dyrekcja, kierownik świetlicy, wychowawcy oraz uczniowie pragną podziękować wszystkim gościom za przybycie na uroczystość oraz za wspaniałe prezenty w postaci gier planszowych, puzzli i materiałów plastycznych.