22 stycznia pierwszoklasiści skorzystali z zaproszenia młodszych kolegów z przedszkola „Troskliwe Misie” i wybrali się do Domu Kultury w Gostyni na ciekawy spektakl pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Było to przeżycie pełne emocji oraz uczuć, a także okazja do pozostania jeszcze w klimacie Świąt Bożego Narodzenia. Spektakl został wzbogacony znanymi przebojami świątecznymi, dzięki czemu był dla młodych odbiorców jeszcze bardziej atrakcyjny.
Serdecznie dziękujemy przedszkolakom oraz kadrze przedszkola „Troskliwe Misie” za zaproszenie na to wspaniałe wydarzenie!
Aktualności
SPEKTAKL W DOMU KULTURY
- 3
WICEWOJEWODA ŚLĄSKI NA WARSZTATACH „EUREKA!”
W sobotę 18 stycznia mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej szkoły szczególnego gościa - wicewojewodę śląskiego pana Michała Kopańskiego, który jest naszym absolwentem.
Wizyta była częścią warsztatów „Eureka!” – zajęć dotyczących wyboru dalszej ścieżki kształcenia i wyboru zawodu, z elementami poznawania i rozwijania kompetencji informatycznych z programowania i robotyki, realizowanych w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni w ramach projektu „Edukacja włączająca w gminie Wyry”.
Podczas spotkania pan Michał Kopański przedstawił uczniom prognozowane perspektywy rozwoju kariery zawodowej w województwie śląskim. Omówił trendy na rynku pracy, wskazując na zawody, które będą szczególnie potrzebne w najbliższych latach. Zwrócił uwagę na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z dziedzin nauk ścisłych, takich jak informatyka, automatyka czy inżynieria. Podkreślił również znaczenie znajomości języków obcych w świecie globalnej gospodarki.
W czasie swojego wystąpienia nasz gość zaznaczył, że dzięki nauce w gostyńskiej „podstawówce” zdobył solidne podstawy, które pomogły mu w dalszej edukacji i rozwoju kariery zawodowej. Motywował uczniów do systematycznej nauki, podkreślając, że zdobyta wiedza i umiejętności otwierają drzwi do wielu możliwości zawodowych oraz osobistego rozwoju.
Pan Michał Kopański jako osoba, która osiągnęła sukces i jednocześnie pozostaje bliska naszej społeczności szkolnej, stał się dla uczestników spotkania źródłem inspiracji i przykładem, że nauka, wytrwałość oraz konsekwencja w dążeniu do celu przynoszą efekty.
Serdecznie dziękujemy Panu Wicewojewodzie za wizytę oraz podzielenie się swoim doświadczeniem.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
PAMIĘTAMY O BABCIACH I DZIADKACH
Dzień Babci i Dzień Dziadka to okazja do wyrażenia wdzięczności dla tych wyjątkowych osób, które wnoszą do naszego życia nie tylko ciepło, ale także bogactwo mądrości i doświadczenia życiowego.
15 stycznia uczniowie klasy 2 c zaprosili swoje Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta, aby uczcić ten wyjątkowy dzień i podziękować im za miłość, wyrozumiałość, poświęcony czas, za mądre i cenne rady oraz interesujące opowieści.
Dzieci złożyły swoim babciom i dziadkom życzenia oraz wręczyły upominki. Następnie zaprezentowały przedstawienie jasełek. Po części artystycznej zaproszono gości na słodki poczęstunek. Był to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Babcie i Dziadkowie nagrodzili swoje pociechy gromkimi brawami. Zachwytom nie było końca! Dzień ten pozostanie na długo w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków.
Dziękujemy wszystkim gościom, za tak liczne przybycie i za czas, który spędzili wspólnie z nami, a rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.
6
DZIECKO SIĘ LICZY
Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „Dziecko Się Liczy”, łączącej świat muzyki i matematyki w celu wsparcia zdrowego rozwoju emocjonalnego i psychicznego dzieci i młodzieży.
Akcja zachęca dzieci, by odważnie sięgały po swoje marzenia, pokazały, że są ważne i LICZĄ SIĘ w świecie, ale przede wszystkim LICZĄ SIĘ dla siebie i powinny LICZYĆ SIĘ dla swoich bliskich.
Na stronie dzieckosieliczy.pl mozna bezpłatnie pobrać materiały edukacyjne przeznaczone dla nauczycieli i rodziców.
Sercem kampanii jest wyjątkowy album muzyczny, składajacy się z 12 utworów stworzonymi przez dzieci oraz znanych artystów. Utwory mają być nośnikiem wartości i emocji, które pomogą najmłodszym w lepszym zrozumieniu siebie i świata. Dzisiaj światło dzienne ujrzał pierwszy singiel. Zachęcamy do obejrzenia teledysku:
KANGUR MATEMATYCZNY 2025
Zapraszamy uczniów klas 2 - 8 do udziału w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR 2025.
Szczegółowe informacje dotyczące zapisów znajdują się w dzienniku elektronicznym
(zakładka OGŁOSZENIA).
GRY PODŁOGOWE
W czasie przerwy świątecznej na szkolnych korytarzach zostały naklejone wielkoformatowe gry podłogowe, zakupione w ramach projektu „Edukacja włączająca w gminie Wyry”: chińczyk, twister i gra w klasy. Kącik szachowy wzbogacił się o warcaby, a przed salami matematycznymi pojawiły się kolorowe kątomierze.
Gry podłogowe poprzez zabawę i ruch rozwijają pamięć, motywację i kreatywność. Co więcej – uczą pracy zespołowej i zdrowej rywalizacji, pogłębiając zdolności komunikacyjne i umiejętności społeczne. Mamy nadzieję, że nowe atrakcje na szkolnych korytarzach ucieszą uczniów oraz będą inspiracją i motywacją do aktywności fizycznej i bezpiecznej zabawy podczas przerw międzylekcyjnych.
Niech cała społeczność szkolna poczuje, że w Nowym 2025 Roku w gostyńskiej szkole wszystko gra!
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
1
BOMBKA Z MEMMINGEN
Nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Bombka z Memmingen” .
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach opartych na słuchowisku „Bombka z Memmingen”, przygotowanym przez Instytut Pamięci Narodowej i Polskie Radio Olsztyn. Słuchowisko opowiada historię 16-letniego Aureliusza Zenona Dembińskiego, powstańca warszawskiego, który 24 grudnia 1944 roku przebywał w obozie jenieckim Stalag VII B w Memmingen. To poruszająca opowieść o tęsknocie za Ojczyzną i pragnieniu wolności, oparta na prawdziwych wydarzeniach. Dzięki udziałowi w tym projekcie uczniowie mieli okazję lepiej zrozumieć losy młodych bohaterów II wojny światowej oraz refleksyjnie spojrzeć na historię Polski.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
JASEŁKA
W ostatnim dniu przed feriami świątecznymi w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września panowała iście świąteczna atmosfera. Sale lekcyjne wypełniały się dźwiękami śpiewanych przez Uczniów kolęd, ławki uginały się pod ciężarem konsumowanych podczas wigilijek klasowych smakołyków, a korytarze i klasy mieniły się od pięknych bożonarodzeniowych dekoracji. Dodatkowo w tym dniu, Uczniowie zgromadzili się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć tegoroczne Jasełka.
Przedstawienie dla klas 1 – 3 opracowane przez klasę 2c pod czujnym okiem pani Sybilli Cofały, pani Magdaleny Rybczyńskiej, pani Justyny Ryguły oraz pani Joanny Pryszcz było bardziej tradycyjną wersją historii o przyjściu na Świat Jezusa.
Akademia dla starszych uczniów przygotowana przez klasę 5a i 5c pod opieką pani Jolanty Musioł, pani Anny Wróbel, pani Marty Pryszcz, pani Dominiki Uniszewskiej, pani Emilii Piór oraz pani Darii Sobczak osadzona była natomiast w świecie Małego Księcia.
Wydarzenia zakończyło uroczyste przemówienie pani dyrektor, Ireny Piszczek. Akademie różniły się od siebie, obie jednak niosły podobne przesłanie, głoszące, że o istocie Świąt nie stanowi ilość prezentów pod choinką i piękno dekoracji, a miłość, bliskość i relacje międzyludzkie.
18
ŚWIATEŁKO BETLEJEMSKIE
Święta Bożego Narodzenia to czas bliskości, miłości i rodzinnego ciepła. Na znak tego, Zuchy, Harcerze i Instruktorzy Hufca ZHP Ziemi Mikołowskiej przekazali Światełko Betlejemskie na ręce Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Będzie ono pięknym symbolem nadziei i pokoju w tym wyjątkowym czasie.
TAJNA MISJA W BIBLIOTECE
Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników szkolnej biblioteki.
19 grudnia uczniowie pierwszych klas w naszej szkole przeżyli prawdziwą przygodę. Przed drzwiami biblioteki czekał na nich wilk z bajki o Czerwonym Kapturku. Każdy przyszły czytelnik musiał podać wilkowi hasło i dopiero wtedy mógł wejść do biblioteki, w której panowała tajemnicza ciemność. Starsze koleżanki, które wcieliły się w rolę książek opowiedziały gościom, o tym jak postępować z książkami i na czym będzie polegała zabawa.
Zadaniem dzieci było otwarcie skrzyni skarbów. Klucz jednak był ukryty w zaszyfrowanym sejfie. Uczestnicy mogli zdobyć wskazówki do wyjaśnienia tajemnicy, poprzez rozwiązanie różnych zagadek ze świata bajek i baśni. W tej tajnej misji rolę pomocników spełnili aktorzy kółka teatralnego grający rolę różnych baśniowych postaci.
W rezultacie wszyscy pierwszoklasiści zdobyli klucz do skrzyni i złożyli przyrzeczenie, zostali pasowani na czytelnika oraz otrzymali dyplom i książkę pt. “Wnuczka antykwariusza” w ramach programu “Mała książka-Wielki Człowiek”. Wielu świeżo upieczonych czytelników wypożyczyło swoją pierwszą książkę, a wszyscy z zapałem zapewnili, że często będą odwiedzać to niezwykłe miejsce, jakim jest biblioteka.
9
ŚWIĄTECZNA WIZYTA
18 grudnia delegacja naszej szkoły udała się o OREW-u w Wyrach, aby przekazać świąteczne prezenty- kartki sensoryczne, przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Dziękujemy za udział w tej akcji i przesyłamy słowa wdzięczności od podopiecznych OREW-u. Niech nasze serca będą zawsze otwarte na innych, jak w ten świąteczny czas.
WARSZTATY CUKIERNICZE
17 grudnia w klasie 3c odbyły się warsztaty cukiernicze z profesjonalnego robienia pierników. Poprowadziła je mama jednej z uczennic, która zawodowo zajmuje się cukiernictwem. Warsztaty były dla dzieci nowym i ciekawym doświadczeniem. Uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością oraz zaangażowaniem, o czym świadczą pięknie udekorowane piernikowe kule z lizakowymi okienkami i cukrowym śniegiem w środku. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom i na pewno na długo je zapamiętają.
9
WYNIKI KONKURSU
16 grudnia 2024 r. odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy O Krajach Anglojęzycznych. Oto wyniki:
I miejsce
Aleksandra Piątek, kl. 7c
II miejsce
Lena Danielczyk, kl. 7c
III miejsce
Marek Myszor, kl. 7b
Gratulujemy!!!
SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW
Akcja Lidl Szkoły Pełne Talentów dobiegła końca.
Dzięki wsparciu Rodziców, Uczniów i wszystkich pracowników naszej szkole udało się zebrać 6556 Talenciaków. Zostały one wymienione na nagrody, które doposażą świetlicę i bibliotekę szkolną.
Zamówiono:
zestaw CUBO,
sudoku dwustronne - kości i cyfry,
zestaw 3 gier na świetlicę,
zestaw 3 gier dla starszych,
3 gry dla początkujących,
5 zestawów łapaczy na rzepy,
chusta animacyjna,
zestaw 2 gier dla najmłodszych,
2 gry dla dzieci,
poduszki okrągłe,
pudełko kreatywnych niespodzianek.
Przedmioty te na pewno wzbogacą i urozmaicą czas spędzany w szkole.
Wszystkim, którzy wsparli akcję zbierania Talenciaków, serdecznie dziękujemy!
PROFILAKTYKA CHORÓB ZAKAŹNYCH
Przedstawiamy wyniki szkolnego konkursu "Profilaktyka chorób zakaźnych":
I miejsce - Wanda Suchy 7c
II miejsce - Marcelina Piecha 4a
III miejsce - Filip Rogowiec 7a
Wyróżnienie:
Ewa Kłopot 4c,
Aleksander Kotas 6b,
Piotr Kotas 6b
Gratulujemy!
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
- 16
WYNIKI KONKURSU
Przedstawiamy wyniki konkursu plastycznego
dla klas I-III z okazji Dnia Tradycji Śląskich
„Miasta i zabytki Górnego Śląska":
I miejsce ex aequo
Oliwia Pilorz kl. 3c
Jakub Budz kl. 3a
II miejsce ex aequo
Wiktoria Lesz kl. 3d
Natalia Łakota kl. 3c
III miejsce ex aequo
Michalina Hirsz kl. 2a
Weronika Lesz kl. 3d
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
WYNIKI KONKURSU
Przedstawiamy wyniki konkursu z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA OSÓB
Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI.
Klasy 1-3:
I miejsce: Pola Gólczyńska kl. IIa
II miejsce: Szymon Tańczyk kl. Ic
III miejsce: Maria Liszowska kl. IIc
Klasy 4-8:
I miejsce: Maria Brudek kl. Vb
II miejsce: Jan Grygierek kl. Vb
III miejsce: Aleksander Bojdoł kl. IVa
SZLACHETNA PACZKA
Za nami wielkie i piękne przedsięwzięcie, jakim był udział w kolejnej edycji akcji Szlachetna Paczka. Dzięki otwartym sercom naszej szkolnej społeczności: uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pozostałym pracownikom udało nam się skompletować paczkę dla rodziny pani Dominiki.
Zebraliśmy żywność, środki czystości, gry dla dzieci, a także pościel, koce i ręczniki. Do paczki dołączyliśmy również bon do sklepu Decathlon o wartości 1000 zł, zakupiony przez jedną z klas, co pozwoli rodzinie zakupić niezbędną odzież i obuwie. Najważniejsze, że udało nam się nabyć składane biurko, którego brakowało w domu, a także nową sofę z funkcją spania.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w tegoroczną akcję.
Warto pomagać!
Wolontariat i samorząd uczniowski
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2026
- Maj 2026
- Kwiecień 2026
- Marzec 2026
- Luty 2026
- Styczeń 2026
- Grudzień 2025
- Listopad 2025
- Październik 2025
- Wrzesień 2025
- Sierpień 2025
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Wszystkie