Aktualności

          • PIKNIK RODZINNY

          • W piątek 7 czerwca w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni odbył się Piknik Rodzinny, promujący zdrowe, aktywne spędzanie wolnego czasu w rodzinnym gronie. O wyjątkowości tego wydarzenia może świadczyć fakt, że odbyło się ono dzięki współpracy między trzema instytucjami:

            Szkołą Podstawową w Gostyni, Radą Rodziców Szkoły Podstawowej w Gostyni oraz Stowarzyszeniem Sportowym Raki Gostyń.

                        Aby piknik, przygotowany z okazji Dnia Dziecka, był dla naszych uczniów niezapomnianym wydarzeniem, przygotowano wiele atrakcji. Był to m.in. dmuchany zamek, fotobudka, wystawa militariów oraz modeli pojazdów wojskowych, sklepik z biżuterią, pudełko sensoryczne, stanowiska do artystycznego malowania twarzy i zaplatania warkoczyków, robienia tatuaży, modelowania zwierząt z dmuchanych balonów, szydełkowania, malowania na wodzie oraz robienia baniek mydlanych. Uczniowie mogli również sprawdzić swoje umiejętności na torze przeszkód, podczas ćwiczenia kopania piłki do celu, przeciągania liny oraz meczu piłki nożnej rodzice kontra dzieci”. Pasjonaci sztuk walk mieli także okazję obejrzeć pokaz karate przygotowany przez Katowicki Klub Sportowy Karate Najduch Dojo.

            Czynnie wspierając liczne projekty dotyczące ochrony środowiska, przygotowaliśmy również we współpracy z Urzędem Gminy Wyry, reprezentowanym przez Panią Halinę Płoneczkę, ekologiczną grę terenową o wdzięcznej nazwie „Lufcik na tropie czystego powietrza”. Zadaniem uczestników było poszukiwanie odpowiedzi na  najważniejsze pytania dotyczące ochrony powietrza.

            Na pikniku nie mogło zabraknąć również akcentów kulturalnych. Swoje umiejętności artystyczne zaprezentowali uczniowie klas I-III, a także utalentowani soliści ze starszych klas. Prawdziwą ucztę dla duszy przygotowali również piąto- i szóstoklasiści, występując w przedstawieniu teatralnym pt. „Czerwony Kapturek szuka księcia”. Dla swoich licznych i wiernych fanów, wystąpił również zespół Crash, którego członkami są absolwenci naszej szkoły.

            Kolejną niespodzianką było pojawienie się  przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyni, którzy przygotowali nie tylko stanowisko, na którym można było sprawdzić swoją wiedzę pożarniczą, ale również pokaz sprzętu jakim gostyńska straż dysponuje. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wóz bojowy, do którego można było wejść i poczuć się jak prawdziwy strażak - bohater.

            Na piknik zostali również zaproszeni wolontariusze ze Stowarzyszenia Pro Animali, z którym nasza szkoła współpracuje od wielu lat, m.in. poprzez organizowanie zajęć edukacyjnych, uwrażliwiających dzieci i młodzież na potrzeby zwierząt. Wraz z przedstawicielami stowarzyszenia, przybyła do nas pani Agnieszka ze Strefy Psa, która zaprezentowała umiejętności dwóch uroczych, poddanych treningowi agility psów – Didi i Chmurki.

            Organizatorzy pikniku nie zapomnieli również o poczęstunku. Po tak wielu atrakcjach wszyscy mogli posilić się m.in. grochówką, żurkiem i kiełbasą z grilla. Z kolei na prawdziwych łasuchów czekały przepyszne ciasta upieczone przez rodziców naszych uczniów. Dzieci i młodzież otrzymały także lody i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców.

            Ostatnim punktem programu, w myśl zasady „dla każdego coś miłego” była „dyskoteka dla dużych i małych”, którą poprowadził prezenter radiowy DJ Sławek „Rybka” Rybczyński. Znakomita muzyka szybko porwała wszystkich miłośników tańca na parkiet.

            Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie pragną podziękować Radzie Rodziców, Stowarzyszeniu Sportowemu Raki Gostyń, rodzicom, sponsorom, wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Pikniku Rodzinnego za wspaniały, wspólnie spędzony czas, a także Wójt Gminy Wyry Pani Joannie Pasierbek-KoniecznyWicewojewodzie Śląskiemu Panu Michałowi Kopańskiemu za uświetnienie  pikniku swoją obecnością.

          • KĄCIK RELAKSU

          • W poniedziałkowy poranek, gdy wróciliśmy do szkoły po długim weekendzie i świętowaniu Dnia Dziecka, naszym oczom na korytarzu ukazał się piękny, nowy kącik relaksu. Z tego miejsca  będą korzystać z pewnością wszyscy uczniowie. Symboliczną wstęgę przecięła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego i zaprosiła do korzystania z tej wspaniałej przestrzeni. Oprócz odpoczynku na wygodnych pufach, możemy tam wspólnie z innymi pograć m.in. w Uno, Dobble, Ligretto lub samemu ułożyć np. kostkę Rubika.

            Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w stworzenie tego świetnego miejsca.

          • KONKURS GMINNY

          • 29 maja odbył się Gminny Konkurs „Bez matematyki nie ma fizyki”. Organizatorami były nauczycielki Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni pani Monika Budz, pani Katarzyna Łuczyńska-Duda oraz pani Agnieszka Rajnoga. To już trzecia edycja konkursu matematyczno-fizycznego. Jego uczestnicy pogłębiają swoją wiedzę matematyczną i fizyczną, rozwijają zamiłowanie do przedmiotów ścisłych. Konkurs umożliwia wyłanianie uczniów uzdolnionych oraz kształtuje w nich umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy. Zadania miały zróżnicowany stopień trudności. Uczniowie rozwiązywali równania, dzielili pisemnie, przekształcali wzory i przypominali sobie jednostki układu SI. Jury wyłoniło zwycięzców:

            I miejsce: Milena Sroka (SP Wyry)

            II miejsce: Szymon Orawski (SP Gostyń)

            III miejsce: Lena Smuga (SP Wyry)

            Gratulujemy!

          • KONKURS SZKOLNY- BIORÓŻNORODNOŚĆ

          • W dniach od 22 do 24 maja odbywał się w naszej szkole konkurs przyrodniczy na temat bioróżnorodności organizmów, zorganizowany przez nauczycielki przedmiotów przyrodniczych z okazji Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej, który przypadał 22 maja.

            Celem konkursu było zwiększenie świadomości ekologicznej oraz wiedzy na temat różnorodności biologicznej naszej planety. Konkurs zgromadził uczniów z różnych klas, którzy wykazywali się umiejętnością wyszukiwania informacji na temat zwierząt występujących w Polsce. We wskazane dni uczestnicy wypełniali karty konkursowe szukając informacji zaprezentowanych na szkolnych korytarzach, dotyczących rekordów polskiej fauny. I tak mogli dowiedzieć się jak nazywa się najmniejszy żyjący w naszym kraju ptak, w jakim celu jedyny polski żółw na dłużej opuszcza środowisko wodne czy skąd wzięła się nazwa największego ptaka szponiastego w naszym kraju – bielika.

            Z wszystkich wypełnionych kart konkursowych jury wybrało wypełnione w 100% poprawnie, a przewodniczący SU wylosował z nich zwycięzców:

            Mateusz Orocz (5a), Franciszek Harazin (6a) oraz Igor Kondziela (5a).

            Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem ze strony uczniów, co pokazuje, jak ważne są dla nich kwestie związane z ochroną bioróżnorodności. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom!

          • WYCIECZKA DO ZABRZA

          • W środę 22 maja uczniowie klasy 6b udali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Sztolni Królowa Luiza oraz Kopalni Guido w Zabrzu. W sztolni szóstoklasiści, płynąc łódkami, mieli okazję zobaczyć fragment XIX-wiecznych podziemnych wyrobisk ukrytych pod ulicami Zabrza oraz poznać wiele faktów dotyczących historii tego miejsca, pracy górników i zagrożeń, które utrudniały im wykonywanie swoich obowiązków. Po opuszczeniu sztolni nadziemną kolejką, uczniowie udali się na pokaz pracy unikalnego zabytku techniki górniczej - parowej maszyny wyciągowej, zbudowanej w 1915 r. Następnie szóstoklasiści zwiedzili Kopalnię Guido, gdzie szolą górniczą zjechali do Poziomu 320. Tam dowiedzieli się m.in. jak postępował rozwój techniki górniczej, zobaczyli pracujące maszyny, a także przejechali część trasy jedyną na świecie elektryczną kolejką podwieszaną, udostępnioną turystom.

            Wizyta w Sztolni Królowa Luiza oraz Kopalni Guido była nie tylko niezapomnianą przygodą, ale również żywą lekcją historii, tradycji i legend górniczych, tak mocno wpisanych w tożsamość Śląska.

          • BIEG DLA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • Z radością informujemy, że nasza szkoła zorganiowała w maju wyjątkową akcję: Bieg dla Konstytucji 3 Maja. W ramach tego przedsięwzięcia, uczniowie naszej szkoły mieli za zadanie w ciągu trzech tygodni pokonać łącznie 233 km, wykazując się różnymi formami aktywności fizycznej.

            Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych uczniów, wspólnie osiągnęliśmy niesamowity wynik - łącznie przebiegliśmy aż 2008 km! Świadczy to o determinacji, duchu współpracy i pasji do sportu, jakie cechują naszą społeczność szkolną.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za ich wysiłek. Jesteśmy dumni z tak wspaniałego osiągnięcia, które pokazuje, że razem możemy osiągnąć wielkie rzeczy. 

          • EDUKACJA Z WOJSKIEM

          • Klasa 6a miała okazję uczestniczyć w programie Edukacja z Wojskiem. Inicjatywa ta, promowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, ma na celu zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa oraz obronności, a także kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

            Program obejmował zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Uczniowie uczyli się, jak reagować na alarmy, skutecznie szukać i wzywać pomoc, przeprowadzać ewakuację, a także udzielać pierwszej pomocy. Było to cenne doświadczenie, które wzbogaciło ich wiedzę i przygotowanie na różne sytuacje.

            Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Wojska Polskiego za przeprowadzenie tych fascynujących warsztatów oraz za zaangażowanie i profesjonalizm. Było to dla nas nie tylko edukacyjne, ale również inspirujące spotkanie.

          • DZIEŃ OTWARTY

          • W poniedziałek 20 maja naszą szkołę odwiedziły przedszkolakiGminnego Przedszkola w Gostyni oraz z Niepublicznego Przedszkola Troskliwe Misie. Celem wizyty było bliższe poznanie placówki, do której dzieci będą uczęszczać już od września.

            Zwiedzanie szkoły przedszkolaki rozpoczęły od wizyty na sali gimnastycznej, gdzie zostały powitane przez wicedyrektora szkoły, panią Jolantę Prasoł, a następnie wzięły udział w zabawach z kolorową chustą Klanzy oraz tańcach do dziecięcych przebojów prowadzonych przez panią Martę Gil. Dalej przedszkolaki już podzielone na grupy ruszyły wraz ze swoimi opiekunami odkrywać kolejne ciekawe miejsca w naszej szkole. Odwiedziły bibliotekę szkolną, w której dzięki opowieści pani bibliotekarki Zuzanny Gröbner przeniosły się do czarodziejskiej krainy książek, gdzie czekały na nich zagadki i łamigłówki przygotowane przez tajemniczą wróżkę i pana podróżnika. Dzieci odwiedziły również świetlicę szkolną, gdzie powitała ich pani kierownik Ewelina Maroszek. Tam kolorowały obrazki związane z Dniem Pszczoły, a później wesoło bawiły się zabawkami dostępnymi w świetlicy szkolnej. Najwięcej frajdy sprawiła im jednak zabawa na interaktywnym dywanie. Następnie wróciły na salę gimnastyczną, gdzie czekała na nich klasa 3b, wraz z wychowawcą panią Beatą Myszor. Uczniowie chętnie zaopiekowali się młodszymi kolegami. Zaprosili ich do wspólnych zabaw sportowych. Na koniec dzieci otrzymały słodki poczęstunek przygotowany przez panią dyrektor Irenę Piszczek.

            Dla przedszkolaków był to czas pełen wrażeń i miłej zabawy. Mamy nadzieję, że dzięki wizycie w naszej szkole będą mogły z radością przekroczyć jej próg we wrześniu bez lęku przed nieznanym.

          • WYCIECZKA DO WARSZAWY

          • 20 maja 2024 roku tegoroczni ósmoklasiści wraz z opiekunami wyruszyli na trzydniową wycieczkę do Warszawy.

            Podczas pobytu w stolicy  uczniowie zwiedzili ciekawe i ważne  miejsca, a także przypomnieli sobie wiele istotnych faktów historycznych dotyczących naszego kraju. Początkiem wspólnej przygody było zobaczenie z bliska Pałacu Kultury i Nauki oraz najwyższego budynku Warszawy – Varso Tower, które wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Następnie uczniowie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, biorąc udział w lekcji pt.: „Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim”. Po warsztatach udali się metrem pod pomnik Syrenki. Na zakończenie dnia każdy mógł dokonać wielu doświadczeń i eksperymentów w Centrum Nauki Kopernik.

            Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania cmentarza na Powązkach. Nie zabrakło również piłkarskich emocji przy zwiedzaniu PGE Narodowego. Uczniowie zeszli do szatni kadry narodowej, obejrzeli galerię meczy reprezentacji Polski. Dodatkowo zasiedli  przy ławie konferencyjnej oraz byli w miejscu przeznaczonym dla prasy i telewizji podczas meczów. Kolejnym fascynującym punktem programu było zwiedzanie wnętrza Senatu, w którym przewodnik opowiedział o funkcjonowaniu  izby parlamentu i codziennej pracy senatorów. Na pożegnanie uczestnicy wycieczki otrzymali materiały dydaktyczne. Później odbył się spacer po Łazienkach Królewskich i podziwianie Pałacu na Wyspie, pomnika Fryderyka Chopina, Starej Pomarańczarni, Wielkiej Oficyny oraz Amfiteatru.

            Ostatniego dnia uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz zwiedzili Zamek Królewski i Stare Miasto. Przemierzając i podziwiając piękne okoliczności przyrody Ogrodu Saskiego zwiedzający dotarli do Grobu Nieznanego Żołnierza, przy którym zobaczyli zmianę warty. Była to dla wszystkich emocjonująca chwila.

            Wycieczka do Warszawy z pewnością zostanie na długo w pamięci, humory i pogoda dopisały, ale wszystko co dobre szybko się kończy

          • KONKURS

          • Serdecznie gratulujemy Hannie Szulc, uczennicy klasy VIb, która otrzymała wyróżnienie w Powiatowym Konkursie na Pracę z Literatury, promującym wartości we współczesnym świecie zagrożeń, organizowanym przez II LO im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Mikołowie.

          • WARSZTATY PLASTYCZNO-PRZYRODNICZE

          •  W maju uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach plastyczno – przyrodniczych.

            Podczas zajęć poznali starożytną sztukę ebru. Mieli okazję malować na wodzie. Było to bardzo wyciszające, przyjemne, a przede wszystkim zaskakujące przeżycie. Uczniowie przenieśli się w świat niezwykłych barw. Mieli możliwość przenoszenia na przedmioty wzorów i kształtów powstających na powierzchni wody.

            Warsztaty zakończyliśmy ozdabianiem doniczek oraz sadzeniem kwiatów.

          • TANECZNE PRZERWY

          • W piątek 17 maja opiekunowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali taneczne przerwy, które poprowadził znany prezenter radiowy DJ Sławomir „Rybka” Rybczyński. Wspólny taniec to wspaniały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu i integrację dzieci i młodzieży podczas przerw. Uczniowie mogli tańczyć do ulubionej muzyki, a skoczne rytmy i brawurowe wykonanie tańca belgijskiego wprawiły wszystkich w radosny nastrój.

          • WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W WIELICZCE

          • 17 maja uczniowie klasy 6a odwiedzili kopalnię soli w Wieliczce. Wycieczka rozpoczęła się zjazdem windą na głębokość 60 metrów. Uczniowie zwiedzili kaplicę św. Kingi, podziwiając niezwykłe rzeźby solne i żyrandole z kryształów soli. Przewodnik opowiadał o historii kopalni i życiu górników.

            Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni i pełni nowych wrażeń. 

          • POWIATOWY TURNIEJ SZACHOWY

          • W Szkole Podstawowej nr 1 imienia Powstańców Śląskich w Mikołowie odbył się powiatowy turniej szachowy

            W rywalizacji wzięło udział 30 uczniów z 10 szkół.

            Reprezentacja naszej szkoły w składzie Mateusz Kachnic (klas 6c), Oliwier Krymer (klasa 6b) oraz Miłosz Błąkała (klasa 4b) zdobyła III miejsce i wróciła do szkoły z pucharem. 

            Serdecznie gratulujemy! 

          • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

          • W dniach od 14 do 16 maja 43 uczniów naszej szkoły przystąpiło do Egzaminu Ósmoklasisty. We wtorek młodzież pisała egzamin z języka polskiego, w środę  - z matematyki, a w czwartek - z języka obcego nowożytnego. W tym roku szkolnym wszyscy uczniowie zdecydowali się sprawdzić swoją wiedzę z języka angielskiego.

          • KONKURS

          • Z okazji Dnia Europy, 9 maja 2024

            roku odbył się szkolny konkurs wiedzy

             o krajach niemieckojęzycznych.

            Flaga, Unii Europejskiej, Brexit, Europa

            Z przyjemnością podajemy wyniki:

            I miejsce ex aequo Kamil Mikołajec kl. 7 a i Jan Pająk kl. 8 b

            II miejsce ex aequo Gabriela Badocha i Lena Rendchen kl. 7 b oraz Karol Olkiewicz kl. 8 b

            III miejsce ex aequo Kamil Golec, Kamil Laksa i Miłosz Kotlarski kl. 8 a      

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!             

            Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie nagród.

          • DZIEŃ EUROPY

          • 9 maja kraje członkowskie Unii Europejskiej obchodziły Dzień Europy. Dla Polski było to szczególne wydarzenie, ponieważ w tym roku obchodziliśmy dwudziestą rocznicę przystąpienia do obecnie liczącego 27 państw związku. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się lekcje europejskie dla dzieci i młodzieży.

            Najmłodsi uczniowie poznali podstawowe informacje dotyczące Unii Europejskiej oraz ciekawostki na temat poszczególnych państw członkowskich. Dzieci wykonały również prace plastyczne - zaproszenia dla rówieśników z innych krajów, m.in. pokazujące co warto zobaczyć w Polsce.

            Z kolei starsi uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie najważniejsze informacje dotyczące historii i zasad funkcjonowania Unii Europejskiej, a także sprawdzić swoją wiedzę w Quizie Europejskim. Dla młodzieży z klas VII-VIII przygotowano również konkurs wiedzy o  krajach niemieckiego obszaru językowego.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni
      • 32 218 76 00
        fax. 32 323 06 33
      • ul. Rybnicka 141
        43-176 Gostyń
        Poland
      • czynny od poniedziałku do piątku
        w godzinach 7.30 - 15.30
      • IrePisz_141
      • AE:PL-56590-82694-VAHIJ-26
  • Galeria zdjęć

    • brak danych