• KONKURS CZYTELNICZY

          • W październiku i listopadzie uczniowie klas trzecich brali udział w konkursie czytelniczym pt.

            ,,Czytam ze zrozumieniem”.

            Konkurs przebiegał w trzech etapach, a do finału dostało się 10 osób. 

            11 grudnia ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody książkowe sponsorowane przez Radę Rodziców naszej szkoły.

            Wyniki:

            Miejsce I - Ewa Kłopot klasa 3c

            Miejsce II -  Jakub Płoneczka  klasa 3b oraz Aneta Urbanek klasa 3c

            Miejsce III  - Zofia Kucharczyk klasa 3a oraz Pola Brzezicka klasa 3b

            Wszystkim uczniom gratulujemy wspaniałych umiejętności.

          • KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

          • 7 grudnia, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni przygotowali program artystyczny dla swoich najbliższych. Dzieci i młodzież podczas prawie godzinnego występu przedstawili zachwycające aranżacje pastorałek i świątecznych piosenek, takich jak: Święta to czas niespodzianek, Nie miały aniołki, Kto wie?, Jest taki dzień, Mali kolędnicy, All I want for Christmas is you. Koncert poprowadził zaprzyjaźniony konferansjer DJ Sławek „Rybka” Rybczyński. Przedstawienie zostało połączone z kiermaszem bożonarodzeniowym, w przygotowanie którego zaangażowali się nauczyciele, rodzice oraz uczniowie. Wszystkie działania wsparli także niezawodni członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu „Dawcy Szczęścia” oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Koordynatorem całego projektu była pani Magdalena Rybczyńska. Podczas imprezy goście mieli okazję zakupić wykonane przez rodziców oraz uczniów ozdoby choinkowe i stroiki świąteczne wyglądem przypominające prawdziwe dzieła sztuki. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się również stanowisko z ozdobami wykonanymi przez grono pedagogiczne oraz pozostałych pracowników szkoły. Na stoiskach nie mogło także zabraknąć przepysznych ciast i pierniczków upieczonych przez rodziców. Dla miłośników słodkich specjałów przygotowano również kawiarenkę, gdzie można było delektować się zakupionymi wypiekami przy filiżance kawy lub herbaty.

            Dyrekcja pragnie podziękować całej społeczności szkolnej za zaangażowanie w przygotowanie koncertu i kiermaszu, a także za liczne przybycie i wspólne przeżywanie tego wyjątkowego, przedświątecznego czasu.

          • CHEMICZNY POKAZ MIKOŁAJKOWY

          • 7 grudnia odbyły się mikołajkowe pokazy chemiczne dla uczniów naszej
            szkoły, które ufundowała Rada Rodziców. Dzieci i młodzież mieli okazję zobaczyć
            ciekawe doświadczenia chemiczne, a nawet pomóc w ich przeprowadzeniu. Było
            kolorowo i zaskakująco. Uczestnicy spotkania byli zafascynowani eksperymentami o
            czym świadczyły zachwyty na ich buziach i oklaski dla prowadzących elfów.

          • TYDZIEŃ ŚLĄSKI

          • W naszej szkole zakończył się Tydzień Śląski, który był znakomitą okazją do przybliżenia najmłodszym uczniom historii, tradycji i zwyczajów naszego regionu. 

            Na dzieci z klas 1-3 czekało w tym czasie wiele atrakcji, gier i quizów. Miały one możliwość spotkania z górnikami i porozmawiania o ich ciężkiej oraz niebezpiecznej pracy. Wychowawcy przygotowali ciekawe prezentacje i filmy związane z górnictwem oraz Śląskiem. Uczniowie poznali górniczy strój galowy i ludowy strój śląski, a także zaznajomili się z tradycyjnymi potrawami regionu. W klasach śpiewano śląskie piosenki oraz czytano legendy, bajki i wiersze, również w gwarze śląskiej, co wywoływało dużo śmiechu wśród najmłodszych. Nie zabrakło także zajęć plastycznych: rysowania węglem, tworzenia makiet kopalni czy górniczych czapek z papieru. Przez ten czas naprawdę wiele się działo. 

            Uczniowie byli bardzo zainteresowani bogatą śląską tradycją, kulturą i gwarą, o których można mówić bez końca. Bądźmy dumni, że mieszkamy w tak ciekawym regionie.

          • BEZ MATEMATYKI NIE MA FIZYKI

          • 29 listopada w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni odbył się konkurs matematyczno-fizyczny „Bez matematyki nie ma fizyki”. Była to czwarta edycja tego konkursu. Głównym celem było rozwijanie zainteresowań matematycznych i fizycznych, kreatywności w myśleniu oraz popularyzacja fizyki i matematyki wśród uczniów naszej szkoły. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach.

            Wyniki:

            Kategoria klasy VII

            Miejsce I – Amelia Makowiec klasa 7a

            Miejsce II – Kamil Mikołajec klasa 7a

            Miejsce III – Jan Rokicki klasa 7a

            Kategoria klasy VIII

            Miejsce I – Filip Bereziuk klasa 8b

            Miejsce II – Nadia Adamaszek klasa 8b

            Miejsce III – Szymon Orawski klasa 8a

            Uczniowie, którzy zajęli miejsca na podium zostali nagrodzeni cząstkową oceną celującą z matematyki i fizyki. Każdy otrzymał również pamiątkowy dyplom, mały upominek oraz słodycze (ufundowane przez Radę Rodziców). Zwycięzcy zmierzą się w konkursie gminnym pod koniec roku szkolnego.

            Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.
            Zwycięzcom gratulujemy pomysłowości oraz wytrwałości w nauce i życzymy dalszych sukcesów.

            Organizatorami konkursu były: p. Katarzyna Łuczyńska-Duda i p. Monika Budz.

          • WYNIKI KONKURSU

          • Wyniki konkursu plastycznego dla klas I-III pt. „U nos na Śląsku”:

            I miejsce- Grzegorz Ogierman kl. 1a,

            II miejsce- Adam Wróbel kl. 1Ib oraz Jakub Budz kl. 2a,

            III miejsce- Jakub Kaiser kl. 2d, Faustyna Sajdok kl. 3a,

            Wyróżnienia:

            Nikola Paśdzierny kl. 1a,

            Marcel Makowiec kl. 1a,

            Franciszek Tomczak kl. 2a,

            Wojciech Pięknik kl. 3a.

            Wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu gratulujemy!

          • ANDRZEJKI

          • Pod koniec listopada młodzież należąca do Szkolnego Koła Wolontariatu „Dawcy Szczęścia” oraz Samorządu Uczniowskiego, pod opieką pani Agaty Lubczyk oraz pani Beaty Witek, połączyła siły, aby przygotować tydzień wróżb, magii i dobrej zabawy dla wszystkich, którzy chcieli poznać swoją przyszłość. W klasach I-III odbyły się spotkania z wróżkami i wróżbitami, podczas których każdy uczestnik mógł dowiedzieć się, jaka czeka go przyszłość, odczytać imię sympatii, poznać zawód jaki będzie wykonywał, sprawdzić jakie zwiedzi kraje oraz poczuć andrzejkowy nastrój.

            Uczniowie klas IV-VIII bawili się podczas magicznych przerw, na których z bogatego katalogu wróżb mogli wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wszystkie zabawy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem oraz wywołały wiele radości, uśmiechu i zadowolenia.

            Podsumowaniem tygodnia była dyskoteka andrzejkowa, podczas której uczniowie wcielili się w postacie ze świata magii oraz bawili przy muzyce prezentowanej przez szkolnych DJ-ów z klasy VIII a.

          • KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

          • XXIX Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej

            dla klas IV- V szkół podstawowych

            w roku szkolnym 2023/2024

             

            30.11.2023 r. odbył się etap rejonowy XXIX Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej,

             z zakresu wiedzy z Ewangelii wg św. Marka.

            Nasi uczniowie:

             Wojciech Suchy kl. IVa, Jan Grygierek kl. IVb, Hanna Grobner kl. Va 

            przystąpili do rozwiązania biblijnych zadań.

            W rezultacie Wojciech Suchy uzyskał IV miejsce na 38 uczestników z dekanatu

            ŁaziskaGórne, Mikołów, Orzesze.

            Etap diecezjalny odbędzie się 7.03.2024 r.

             

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

          • 27 listopada uczniowie klas siódmych oraz ósmych wzięli udział w warsztatach profilaktycznych z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom z elementami treningu nieagresywnej komunikacji i promocji zdrowia. Zajęcia przeprowadził certyfikowany trener firmy doradczo-szkoleniowej Wszechnica Uniwersytetu Jagiellońskiego pan Marek Lachowicz, który przybył do naszej szkoły na zaproszenie pedagoga szkolnego pani Justyny Ryguły. Podczas warsztatów młodzież rozwijała umiejętność prawidłowej komunikacji oraz rozwiązywania konfliktów poprzez stymulowanie refleksji nad uczuciami innych przy jednoczesnym wyrażaniu własnych potrzeb. Uczniowie poznali również techniki skutecznego radzenia sobie ze złością i agresją oraz dowiedzieli się w jaki sposób należy zapobiegać działaniom destrukcyjnym, w tym uzależnieniom.

          • SZKOŁA PATRIOTÓW

          • 27 listopada Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni Pani Irena Piszczek uczestniczyła w uroczystości podsumowującej Wojewódzki Projekt Szkoła Patriotów. Organizatorem wydarzenia był Śląski Kurator Oświaty Pani Urszula Bauer. Podczas gali, która odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach, gostyńska szkoła otrzymała tytuł Szkoły Patriotów przyznawany przez kapitułę w składzie: Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty, Andrzej Sznajder – Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Anna Rakocz – Przewodnicząca Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR, Romuald Kubiciel – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu.

            Dyrektorzy szkół, które zostały uhonorowane tym prestiżowym tytułem, otrzymali podziękowania za kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy patriotycznej poprzez podejmowanie wielu działań na rzecz m.in. przywracania pamięci o ważnych dla historii naszej Ojczyzny oraz regionu bohaterach i wydarzeniach; upowszechniania wiedzy na temat miejsc, faktów i postaci związanych z walką o niepodległość; opieki nad miejscami pamięci.

            Uczniowie naszej wzięli udział w licznych przedsięwzięciach, których koordynatorem był nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Pan Radosław Pyrtek. Były to m.in. udział w Dniu Patronów Szkoły, udział w uroczystościach pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 r., udział w rekonstrukcji historycznej Bitwy Wyrskiej – Boju o Gostyń, zwiedzanie schronu bojowego „Sowiniec”, udział w projekcie #SzkołaPamięta, wizyty na grobach poległych żołnierzy oraz pomordowanych mieszkańców Gostyni, przygotowanie gazetek i wystaw oraz udział w konkursach o tematyce patriotycznej. Uczniowie od wielu lat chętnie uczestniczą również w innych, niezwiązanych  z wojewódzkim projektem, wydarzeniach o charakterze historyczno-patriotycznym.

            Szkoły Patriotów otrzymały pamiątkowy bandolier oraz publikowany w formie pokonkursowych tomów zbiór wyróżniających się prac zgłaszanych do konkursu literacko-historycznego „Prawda i Kłamstwo o Katyniu”. Podczas uroczystości rozdano także symboliczne ziarna patriotyzmu. Otrzymane nasionko zostało już zasadzone i będzie pielęgnowane, aż wyrośnie z niego zjawiskowa roślina. Grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Gostyni zasiewa także ziarna patriotyzmu w sercach uczniów, czekając aż wyrosną na wspaniałych ludzi, wartościowych członów społeczeństwa, patriotów, którzy będą stawiać miłość do swej Ojczyzny ponad wszystko.

          • WIADOMOŚĆ Z PAŁACU BUCKINGHAM

          • W ubiegłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli języka angielskiego postanowili napisać list i własnoręcznie przygotować kartki z życzeniami dla wstępującego na tron Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Karola III oraz jego małżonki, których koronacja odbyła się 6 maja w Londynie. Miłą niespodzianką dla dzieci i młodzieży była wysłana z Pałacu Buckingham kartka z podziękowaniami od monarszej pary.

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • 11 listopada obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni przygotowali dwie uroczyste akademie mające na celu uczczenie tego wydarzenia.

            10 listopada o godzinie 10:40 odbyła się akademia przeznaczona dla uczniów klas I-III. Dzieci z klas III a oraz III c pod opieką pań wychowawczyń: pani Małgorzaty Rajnogi, pani Jolanty Prasoł, a także pani Karoliny Szaforz przygotowały występ artystyczny, podczas którego, m.in. za pomocą scenek przedstawiły w prosty i przystępny sposób historię Święta Niepodległości. Duże wrażenie na uczestnikach akademii zrobiło przeniesienie się w czasie do roku 1918 za pomocą magicznej kapsuły i wywiad z samym Józefem Piłsudskim. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Uczniowie odśpiewali hymn Polski oraz zaprezentowali pieśni patriotyczne, deklamowali wiersze. Dzieci pamiętały również o kotylionach i strojach galowych, wśród których przewagę miały stroje w barwach narodowych.

            10 listopada, rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, uczcili również uczniowie klas IV-VIII. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie klas piątych, szóstych i ósmych pod opieką pani Marty Pryszcz, pani Emilii Piór oraz pana Radosława Pyrtka przedstawili występ artystyczny, przypominający dzieciom i młodzieży najważniejsze wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do odzyskania suwerenności przez naszą Ojczyznę. Podczas akademii dedykowanej starszym uczniom, wszyscy zebrani również zaprezentowali piękne kotyliony, stroje galowe oraz w barwach narodowych.

            Akademie zakończyły się przemówieniem Dyrektor Szkoły Pani Ireny Piszczek, w którym Pani Dyrektor przypomniała wszystkim jak wielkie znaczenie dla każdego narodu ma jego wolność i niepodległość oraz jak ważne jest szanowanie prawa państwa i jego obywateli  do suwerenności.

          • SZKOŁA DO HYMNU

          • 10 listopada punktualnie o godzinie 11:11 uczniowie oraz grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni przyłączyli się do międzynarodowej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do Hymnu” śpiewając „Mazurek Dąbrowskiego”. Był to bardzo ważny i podniosły moment dla wszystkich uczestników tego wydarzenia.

          • ŚWIETO NIEPODLEGŁOŚCI NA MATEMATYCE

          • Tuż przed Świętem Niepodległości nauczycielki matematyki postanowiły uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski w dość nietypowy sposób. Podczas lekcji uczniowie rozwijali umiejętność zaznaczania punktów w układzie współrzędnych. Poprawnie wykonane zadanie ukazywało wizerunek polskiego godła - Orła Białego. Tym samym lekcje matematyki stały się okazją do pielęgnowania tradycji patriotycznych i okazywania szacunku dla symboli narodowych. Zajęcia pokazały, jak wiele pomysłów można wykorzystać w kształceniu postawy patriotycznej i uczeniu szacunku do dziedzictwa narodowego.

          • UROCZYSTE OTWARCIE ŚWIETLICY

          • 6 listopada nastąpiło długo oczekiwane oficjalne otwarcie świetlicy szkolnej, która została poddana rozbudowie i gruntownemu remontowi. Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście: Wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł, Przewodnicząca Rady Gminy Wyry Joanna Pasierbek-Konieczny, Sekretarz Gminy Wyry Ewa Placha, Skarbnik Gminy Wyry Grażyna Słowik, Kierownik Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych Magdalena Chodzidło, Przewodnicząca Rady Rodziców Grażyna Swadźba-Szojda, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, pracownicy Urzędu Gminy oraz Radni. Niestety, na uroczystości nie mogli pojawić się przedstawiciele firmy Częstobud, wykonawcy remontu.

            Po przywitaniu przybyłych gości przez Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni Irenę Piszczek nastąpiło przecięcie symbolicznej wstęgi. Tym samym Wójt Gminy Wyry, Dyrektor Szkoły, Przewodnicząca Rady Rodziców i Przedstawiciel Społeczności Szkolnej oficjalnie oddali świetlicę uczniom we władanie. Po tak podniosłym momencie nastąpiły przemówienia Dyrektor Szkoły, Wójt Gminy Wyry oraz Przewodniczącej Rady Gminy Wyry. Następnie prowadząca całą uroczystość pani Justyna Janosz zaprosiła gości na program artystyczny przygotowany przez uczniów pod opieką wychowawców świetlicy. Były wiersze, piosenki i układy taneczne. Nie lada niespodziankę sprawiła wszystkim pani Joanna Steczek – nauczyciel języka niemieckiego oraz wychowawca świetlicy, która specjalnie na tę okazję napisała wiersz pt. „Nasza nowa świetlica”. Z kolei uczennica Natasza Kabus, utytułowana w międzynarodowych i ogólnopolskich turniejach młoda tancerka, przygotowała niezapomniany występ taneczny.

            Po części artystycznej, goście zostali zaproszeni do odbycia podróży w czasie do stycznia 2022 roku, kiedy to właśnie rozpoczął się remont placówki. Dzięki prezentacji multimedialnej można było zapoznać się z następującymi po sobie imponującymi zmianami w szkole krok po kroku. A było ich wiele: wymiana okien i drzwi, zamontowanie sufitów akustycznych, termomodernizacja budynku, remont dachu i montaż paneli fotowoltaicznych, budowa nowego parkingu, modernizacja kuchni, rozbudowa i remont świetlicy, która zyskała nowe pomieszczenia dla wychowanków oraz pracowników. Ponadto świetlica została wyposażona m.in. w monitor interaktywny, laptopy, mobilny głośnik i mikrofon, tzw. „Magiczny dywan”, grę „piłkarzyki”, dywan edukacyjny oraz nowe meble. Jak przyznaje kierownik świetlicy, pani Ewelina Maroszek, remont znacząco poprawił komfort przebywania dzieci w nowych pomieszczeniach, a nowoczesna technologia dostarcza wiele nowych możliwości organizowania ciekawych zajęć pozalekcyjnych.

            Metamorfozę szkoły można również podziwiać na przygotowanej wystawie zdjęć pt. „Nasza szkoła dawniej i dziś”, pokazującej m.in. zmianę wyglądu budynku z zewnątrz. Szkoła zyskała nowe, żywe kolory elewacji, nawiązujące do barw regionu oraz mural zaprojektowany na podstawie pracy plastycznej ucznia Franciszka Drabarka.

            O tym, jak znaczącą inwestycją był remont szkoły, może świadczyć koszt całego projektu, który wyniósł ponad 6,5 mln zł. Przebudowa placówki została dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 3,9 mln zł.

            Dyrekcja, kierownik świetlicy, wychowawcy oraz uczniowie pragną podziękować wszystkim gościom za przybycie na uroczystość oraz za wspaniałe prezenty w postaci gier planszowych, puzzli i materiałów plastycznych.

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni
        • 32 218 76 00 fax. 32 323 06 33
        • ul. Rybnicka 141 43-176 Gostyń Poland
        • czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30  
    • Galeria zdjęć

        brak danych