SZKOŁA DO HYMNU
LEKCJA HISTORII
16 listopada do naszej szkoły zawitali wyjątkowi goście – Studenci z Studenckiego Koła Historyków Uniwersytetu Śląskiego. Dzięki nim dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie codzienne w średniowieczu, jak się wtedy ubierano. Mogliśmy na chwilę przenieść się do średniowiecznego skryptorium, poznaliśmy tajniki starodawnego pisma, dowiedzieliśmy na czym polega praca skryby.
Bardzo dziękujemy za tak ciekawe i pełne pasji zajęcia!4
AKADEMIA Z CHÓREM "ZORZA"
11 listopada obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
10 listopada, rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, uczcili uczniowie klas IV-VIII. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaDoHymnu. Następnie uczniowie klas piątych oraz siódmych przedstawili występ artystyczny, przypominający dzieciom i młodzieży najważniejsze wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do odzyskania suwerenności przez naszą Ojczyznę. Podczas akademii dedykowanej starszym uczniom, wszyscy zebrani zaprezentowali piękne kotyliony, stroje galowe, regionalne oraz w barwach narodowych. Niezapomnianym przeżyciem dla uczestników uroczystości był występ Chóru „Zorza” pod dyrekcją pani Lilianny Czajkowskiej. Artyści zaszczycili społeczność szkolną wykonaniem pieśni patriotycznych. Wraz z Chórem „Zorza” na scenie pojawili się uczniowie klasy V c, którzy zaprezentowali tradycyjne tańce, poznane podczas warsztatów przeprowadzonych przez panią Andronikę Krawiec w ramach projektu „Integracja pokoleń – pogłębianie kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej w Gminie Wyry, jako forma edukacji kulturalnej”.
Akademię zakończyły klasowe spotkania, podczas których uczniowie delektowali się ciastami upieczonymi specjalnie na tę okazję. Ciasta były przepyszne, a swym wyglądem nawiązującym do Święta Niepodległości przypominały prawdziwe dzieła sztuki.
Dziękujemy Rodzicom, Chórowi „Zorza” oraz Dyrektorowi Domu Kultury w Gostyni za okazaną pomoc w przygotowaniu uroczystości.
3
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
9 listopada młodsi uczniowie naszej szkoły, w sposób bardzo uroczysty, obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, gdyż do obchodów tego szczególnego wydarzenia przygotowywali się od dłuższego czasu. Poszczególne klasy miały do wykonania po trzy zadania. Pierwsze zadanie polegało na przygotowaniu odświętnych strojów z charakterystycznymi elementami w barwach narodowych. Efekty były spektakularne, oprócz tradycyjnych strojów galowych, pojawiły się stroje biało-czerwone oraz stroje regionalne. Nie zabrakło również ciekawych pomysłów na kotyliony. Drugim zadaniem dla każdej klasy było przygotowanie ciasta, ciastek lub tortu w barwach narodowych. Oczywiście do wykonania tego zadania nieodzowna była pomoc i pomysłowość rodziców, którzy jak zwykle nie zawiedli i wykonali zadanie na szóstkę z plusem. Stół, na którym prezentowano biało-czerwone słodkości, wyglądał naprawdę imponująco. Trzecim, i chyba najtrudniejszym zadaniem, było przygotowanie i zaprezentowanie wybranych pieśni i piosenek patriotycznych. Jednak i z tym zadaniem wszyscy poradzili sobie doskonale.
Uroczystą akademię, podczas której prezentowano poszczególne utwory przygotowali uczniowie klas 2a i 2c wraz ze swoimi wychowawcami. Przygotowane scenki - rozmowy „Ojczyzny z dziećmi” oraz „Dziadków z wnukami” w prosty i przystępny sposób przybliżyły najmłodszym uczniom historię i tradycję związaną ze Świętem Niepodległości. Cała uroczystość była podniosła, ale jednocześnie radosna i wzruszająca. Na koniec każda klasa otrzymała nagrodę książkową, a wszyscy uczniowie pamiątkowe breloczki w kształcie mapy Polski. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców, za co w imieniu dzieci, serdecznie dziękujemy. Po akademii świętowanie przeniosło się do sal szkolnych, gdzie dzieci z wielką radością zjadły biało-czerwone wypieki swoich rodziców.
Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowanie swoich dzieci do tego wydarzenia. Szczególnie dziękujemy tym, którzy upiekli ciasta oraz w jakikolwiek sposób pomagali w przygotowaniach tej niezwykłej uroczystości. Dziękujemy również dyrekcji Gminnego Przedszkola w Gostyni za wypożyczenie strojów śląskich dla dzieci.
3
KONKURS
AKCJA
WARSZTATY
3 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty „Integracja pokoleń - pogłębianie kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej w gminie Wyry jako forma edukacji kulturalnej” z inicjatywy w ramach projektu „naRADźmy się! - MOCni, SAMOrządni, ZAANGAŻOWANI mieszkańcy powiatu mikołowskiego”. W warsztatach wzięła udział klasa 5c oraz Chór „Zorza” pod dyrekcją pani Lilianny Czajkowskiej. Podczas zajęć uczniowie szlifowali swój warsztat taneczny pod okiem pani Androniki Krawiec, która przygotowała choreografię do kilku znanych polskich pieśni patriotycznych: „Przybyli ułani pod okienko”, „Znam ja jeden śliczny zamek”, „Hej, hej, ułani” oraz „Płynie Wisła, płynie”.
Dla uczniów niezwykle cennym doświadczeniem była możliwość tańca w rytm muzyki wykonywanej na żywo przez chór „Zorza” przy akompaniamencie pani dyrygentki. Celem warsztatów było zarówno zapoznanie z ideą chórów amatorskich czy pogłębienie wiedzy z zakresu muzyki oraz tańca wśród dzieci i młodzieży szkolnej, jak i zacieśnianie więzi pokoleniowych przez wspólne śpiewanie dziadków z wnukami.
Podsumowaniem projektu był występ chóru oraz klasy 5c podczas uroczystej Akademii z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, która w naszej szkole odbyła się 10 listopada.Bardzo dziękujemy Chórowi „Zorza”, pani dyrygent Liliannie Czajkowskiej, pani Andronice Krawiec za pokazanie dzieciom innej formy działalności muzycznej w szkole, a pani Elżbiecie Słomce za skoordynowanie całego projektu.
PROFILAKTYKA
BAL
28 października nasi uczniowie bawili się na Balu Wszystkich Świętych. Dzięki nieocenionej pomocy rodziców powstały piękne stroje dla dzieci, zaprzyjaźniony DJ- Sławek Rybka Rybczyński- zadbał o oprawę muzyczną oraz animacje, a Rada Rodziców sfinansowała słodki poczęstunek. Podczas tańców i zabaw można było również zrobić sobie zdjęcie w anielskiej fotobudce. Bardzo dziękujemy wszystkim za tak liczny udział w tym wydarzeniu. Podziękowania należą się także wspaniałym nauczycielom za ich ogromną pomoc w organizacji.
8
WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE
W dniach od 18 do 28 października br. w naszej szkole przeprowadzono pierwszy stopień Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.
Z przyjemnością informujemy, że do II etapu zakwalifikowali się:
Anna Frejno, kl. 8b - MATEMATYKA, JĘZYK ANGIELSKI
Mikołaj Kot, kl. 8a - JĘZYK ANGIELSKI
Szymon Lisowicz, kl. 8b - JĘZYK ANGIELSKI
Malwina Nowara, kl. 8b - MATEMATYKA, JĘZYK ANGIELSKI
Szymon Orawski, kl. 7a - JĘZYK ANGIELSKI
Patrycja Pawłowska, kl. 8c - MATEMATYKA, JĘZYK ANGIELSKI
Natalia Szczepanek, kl. 8a - HISTORIA
Hanna Szweter, kl. 7a - MATEMATYKAGratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnym etapie!
Terminy drugiego stopnia Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych:
22 listopada - MATEMATYKA
23 listopada - JĘZYK ANGIELSKI
24 listopada - HISTORIAWw. konkursy odbędą się w szkole o godz. 11:00.
PRELEKCJA
W dniu 24 października gościliśmy w naszej szkole pana Zdzisława Rabendę, który opowiadał uczniom o swojej wyprawie pt. „Indie - od tropikalnej dżungli po himalajskie szczyty”. Pan Zdzisław rozpoczął opowieść od tego, jak przetrwał w szalonym Bombaju, następnie, jak udał się do tropikalnych dżungli Kerali, a stamtąd dotarł na sam kraniec Indii. Podróżował również przez Himalaje. Mówił o pokonanych pieszo dziesiątkach kilometrów, podczas których odwiedzał tajemnicze wioski, próbując przy tym zrozumieć tamtejsze systemy kastowe. Na sam koniec dojechał autostopem do dawnego buddyjskiego królestwa Ladakh, wspiął się na sześciotysięcznik i odwiedził góry Kaszmiru.
Słuchając ciekawych opowieści i oglądając fotorelację z wyprawy przez chwilę uczniowie mogli się poczuć jak prawidziwi podróżnicy. Kto wie, być może pan Zdzisław zainspirował kogoś do zwiedzania i poznawania świata?!
WIRUSOOCHRONA
W dniu 15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Przy tej okazji w październiku uczniowie z klas I-III wzięli udział w lekcjach profilaktycznych w ramach IV edycji wojewódzkiej akcji informacyjno - edukacyjnej #Wirusoochrona. Celem zajęć była promocja podstawowych zasad higieny wśród dzieci. Szczególną uwagę poświęcono zasadom mycia rąk. Uczniowie obejrzeli prezentację „Szkoła mycia rąk Maxa i Eli”, śpiewali piosenki o tematyce związanej z higieną osobistą, kolorowali, rozwiązywali łamigłówki, zadania i quizy tematyczne, ale przede wszystkim odbyli praktyczny trening dokładnego mycia rąk oraz pogadanki, które uzmysłowiły jak ważna jest dbałość o czystość.
Uczniowie klasy 3c wzięli udział w dodatkowym module akcji #Wirusoochrona, otrzymali odrębne karty pracy, zakładki do książek przypominające o myciu rąk oraz pamiątkowe dyplomy.Mamy nadzięję, że #LekcjaHIGIENY uzmysłowi nam wszystkim jak ważne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej, szczególnie teraz w okresie jesienno - zimowym.
12
KONKURS
W październiku uczniowie klasy 3b wzięli udział w klasowym konkursie plastycznym „Szkoła moich marzeń”. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy przedstawiającej szkołę ich marzeń. Wykonano 12 przepięknych prac, dzieci wykazały się wielką wyobraźnią i pomysłowością. Do wykonania prac użyto wielu przeróżnych materiałów, powstała m. in. szkoła magii, szkoła słodkości, górska szkoła, szkoła z parkiem rozrywki oraz szkoły z naszymi milusińskimi- kotkami, rybkami. Konkurs rozstrzygnięto w piątek 28 października, a prace uczniów można podziwiać na wystawie w naszej klasie.
WYCIECZKA
26 października klasy 1c i 1d pojechały do Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej na spektakl pt. Księżniczka na ziarnku grochu. Przedstawienie było humorystyczne i wciągające. Wszystkim dzieciom bardzo się podobało i były zadowolone z wyjazdu.
WYCIECZKA
25 października uczniowie klasy 5 b, 6 a oraz 6 b udali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Nowego Wiśnicza oraz Bochni. Zwiedzanie rozpoczęli wizytą w Zamku Kmitów – największym po Wawelu zamku w Małopolsce. Duże wrażenie zrobiła na dzieciach architektura oraz wystrój tego miejsca. Co więcej, dzięki wykorzystaniu wirtualnych okularów uczniowie mieli okazję zobaczyć zamek w czasach jego największej świetności.
Kolejnym miejscem do którego udali się młodzi turyści była najstarsza w Polsce Kopalna Soli w Bochni, gdzie zobaczyli między innymi Kaplicę Św. Kingi oraz jechali podziemną kolejką. Dzięki multimedialnej ekspozycji dzieci poznały również historię założenia kopalni oraz warunki w jakich pracowali pierwsi górnicy.
Wycieczka do Zamku w Nowym Wiśniczu oraz Kopalni Soli w Bochni była nie tylko wspaniałą przygodą, ale również żywą lekcją historii, którą jak sami uczniowie przyznali, mają nadzieję szybko powtórzyć, udając się w kolejne niesamowite miejsca.
EKOMISJA
24 października uczniowie klasy 3b rozpoczęli realizację projektu edukacji ekologicznej „Ekomisja w podstawówkach”. Celem projektu jest pokazywanie pozytywnych aspektów niemarnowania zasobów, w tym żywności oraz wskazywanie, jak żyć zdrowo i ekologicznie. Podczas pierwszych zajęć realizowaliśmy scenariusz „Smaki pór roku”. Uczniowie zapoznali się z kalendarzem polskich sezonowych warzyw i owoców, poznali sposoby produkowania żywności na świecie oraz zasady niemarnowania żywności.
Agenci ekomisji z 3b wykonali także pyszne i kolorowe szaszłyki owocowe.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali wspaniałą niespodziankę. Był to pokaz mody, podczas którego młodzież zaprezentowała zaprojektowane przez siebie stroje służbowe dla wszystkich pracowników szkoły, uwzględniając specyfikę wykonywanych obowiązków. I tak nieodzownym elementem ubioru dyrekcji stały się bezszelestne buty oraz przenośny dywanik, dzięki którym wszystkie kontrole w szkole będą bardziej efektywne. Nauczyciele języka polskiego otrzymali ogromne torby, gdzie zmieszczą się wszystkie zeszyty, podręczniki, lektury i słowniki, a torby dla nauczycieli języków obcych zyskały dodatkowo kieszeń na magnetofony. Matematycy, chemicy i fizycy otrzymali stroje wyposażone w sprzęt służący do wykonywania wszelkich specjalistycznych wyliczeń i pomiarów, a nauczyciele biologii otrzymali wygodne, ciepłe i przeciwdeszczowe płaszcze, dzięki którym obserwacja natury będzie możliwa w każdych warunkach pogodowych. Dla panów konserwatorów przygotowano specjalne spodnie, gdzie zmieszczą się wszystkie narzędzia potrzebne do naprawiania szkód wyrządzonych przez niesfornych uczniów, a panie kucharki otrzymały magiczne fartuszki wyposażone w nowoczesne akcesoria kuchenne, dzięki którym przygotowanie przepysznych obiadów będzie bardzo szybkie i łatwe.
Podczas przedstawienia artystycznego uczniowie złożyli również życzenia dyrekcji, gronu pedagogicznemu oraz pozostałym pracownikom szkoły, a także podziękowali za ich pracę, trud i poświęcenie.
PROJEKT
W tym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w projekcie „Krokus” organizowanym przez Żydowskie Muzeum Galicja. Akcja ma charakter międzynarodowy i została zainicjowana przez Holocaust Education Trust Ireland. Co roku w akcji bierze udział ponad 40 tysięcy uczniów, a także ponad 500 szkół z całej Polski. Projekt polega na posadzeniu cebulek krokusów (zadanie wykonała klasa 6a), które wyrosną na wiosnę i będą zdobić teren szkolny. Żółte Krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu.
ŚWIĘTO TABLICZKI MNOŻENIA
7 października obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu uczniowie klas IV-VIII rozwiązywali szereg zadań, zagadek, łamigłówek dotyczących tabliczki mnożenia oraz kolorowali zakodowane obrazki. Uczniowie, którzy rozwiązali poprawnie wszystkie zadania otrzymali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
PROFILAKTYKA
Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz organizacjami pozarządowymi przygotowało pakiet materiałów informacyjno – edukacyjnych dotyczących chorób zakaźnych i zaprosiło nas do włączenia się w organizację „Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych”. Nauczyciele przeprowadzili pogadanki, omówili kwestie dotyczące profilaktyki i rodzaje chorób zakaźnych. W korytarzu pojawiła się także gazetka informacyjna prezentująca udostępnione przez organizatorów ulotki.
Szczegółowe informacje na temat profilaktyki chorób zakaźnych udostępnione są na stronach:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/tydzien-dla-profilaktyki-chorob-zakaznych
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/tydzien-dla-profilaktyki-chorob-zakaznych-materialy-informacyjne-gis
https://www.gov.pl/web/gis/jak-myc-rence-instrukcja-mycia-rak
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie