• KONKURS PLASTYCZNY

          • Na przełomie kwietnia i maja odbył się szkolny konkurs plastyczny pt. Nasza Flaga

            Poziom był bardzo wysoki, a jury z trudem wybrało najlepsze prace.

             

            Z przyjemnością podajemy wyniki:

            I miejsce Kamil Ratka

            II miejsce Kamila Czypionka

            III miejsce Wiktoria Piątek

             

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

          • KĄCIK SZACHOWO-CZYTELNICZY

          • W piątek 12 maja, punktualnie o 10.30,  nowa przewodnicząca naszej szkoły Hanna Krzemińska  przecięła wstęgę  i oficjalnie otworzyła odmieniony kącik szachowy na I piętrze. Jego otwarcie było inicjatywą Samorządu Uczniowskiego i odpowiedzią na apele uczniów o potrzebie miejsca do relaksu i odpoczynku podczas przerw. Miejsce to zostało poddane gruntownej metamorfozie. Wyposażono go w nowe zestawy stolików z krzesłami, meble do przechowywania gier i książek, pufy i siedziska. Ponadto, przemalowano ściany oraz dodano komplety szachów i planszówek pozyskanych z akcji LIDL Talenciaki.

            Co więcej, dawny kącik szachowy wzbogacony został o część czytelniczą ze stanowiskiem bookcrossingu tj. wzajemnej wymiany książek, promującej czytelnictwo, jak również postawy ekologiczne zero waste.

            Teraz podczas przerw uczniowie będą mogli nie tylko szlifować myślenie strategiczne i poznawać nowych bohaterów książkowych, lecz także zacieśniać wzajemne relacje i spędzać miło czas.

            Projekt sfinansowany został przez Radę Rodziców za co serdecznie dziękujemy.

          • KONKURS

          • Z okazji Dnia Europy, 9 maja 2023 roku

            odbył się szkolny konkurs wiedzy

            na temat krajów niemieckojęzycznych.

             

            Flaga, Unii Europejskiej, Brexit, Europa

             

            Z przyjemnością podajemy wyniki:

              I miejsce Natalia Szczepanek kl. 8a

            II miejsce Agata Rzepka kl. 7a

            III miejsce Filip Nowrot kl. 8a

             

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

          • DZIEŃ EUROPY

          • 9 maja mieszkańcy Unii Europejskiej obchodzili Dzień Europy, którego głównym celem jest promowanie integracji europejskiej, szerzenie tolerancji i zwrócenie uwagi na konieczność przestrzegania praw człowieka. Dlatego też w maju odbywają się różnego rodzaju wydarzenia takie jak wystawy, koncerty, konferencje naukowe, odczyty, których zadaniem jest pogłębianie wiedzy na temat państw członkowskich Unii Europejskiej oraz dorobku kulturowego Starego Kontynentu. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach europejskich, podczas których mieli okazję przypomnieć sobie m.in. historię powstania Unii Europejskiej. Dla młodzieży klas siódmych oraz ósmych przygotowano również szkolny konkurs wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego.

          • WYCIECZKA NA JURĘ KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKĄ

          • 8 maja uczniowie klas 5 b, 6 a oraz 6 b udali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Podczas wyjazdu młodzież wzięła udział w warsztatach pt. „Geografia w praktyce na Jurze”, których głównym celem było rozwinięcie u młodych turystów umiejętności orientacji w terenie za pomocą mapy oraz kompasu. Podczas zajęć uczniowie szukali ukrytych na szlaku znaków, które okazały się hasłem pozwalającym otworzyć skrzynię skarbów. Wycieczka była nie tylko wspaniałą okazją do poznania piękna Jury Krakowsko-Częstochowskiej za pomocą mapy i kompasu, ale przede wszystkim okazją do wspólnej nauki poprzez zabawę, podczas której wszyscy uczestnicy musieli ze sobą współpracować, aby osiągnąć sukces.

          • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY

          •  

            Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła wzięła udział w II edycji ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Europa i ja”, który miał na celu przybliżyć uczniom wiedzę na temat krajów europejskich.

            Zainspirowani wieloma ciekawymi pomysłami podczas realizacji ww. projektu z innymi szkołami w Polsce, przeprowadziliśmy Innowację Pedagogiczną, dzięki której w ciekawy, nowoczesny i twórczy sposób uczniowie klas siódmych poznali kraj, jakim są Niemcy. Za pomocą metod aktywizujących, narzędzi TIK oraz różnorodnych form pracy siódmoklasiści dokładniej zagłębili się w tematykę realioznawstwa (Landeskunde) i poszerzyli swoją wiedzę z różnych dziedzin dotyczących Niemiec, m.in.: geografii, literatury, nauki, muzyki, turystyki, sportu, kuchni, tradycji i zwyczajów oraz języka. Treści krajoznawcze stanowią integralną część nauczania języka obcego, a dzięki wprowadzonej innowacji szczegółowo zwróciliśmy uwagę na wiele aspektów dotyczących kraju niemieckiego, jego kultury, sławnych i ważnych ludzi.

            Równie ważnym celem wdrożonej innowacji, poza tematyką realioznawczą, była komunikacja. Uczniowie, wzbogacając wiedzę o Niemczech, przełamywali barierę językową, posługując się językiem niemieckim podczas tworzenia i prezentowania zrealizowanych zadań. Podjęte działania uczniów, wykonane prace oraz pomoce dydaktyczne z pewnością posłużą kolejnym rocznikom i wzbudzą w nich zainteresowanie zarówno nauką języka  niemieckiego jak i przyczynią się do poznania Niemiec jako kraju.

            Gratuluję uczniom zdobytej wiedzy oraz chęci dążenia do rozwoju i angażowania się w innowacyjne przedsięwzięcia. Zapraszam do obejrzenia galerii z realizacji Innowacji Pedagogicznej „Europa i ja”- Niemcy.

            Joanna Steczek

          • SEJM DZIECI I MŁODZIEŻY

          • Uczniowie klas 8 Szymon Lisowicz oraz Paweł Pajor będą reprezentować Szkołę Podstawową im. Bohaterów Września 1939 w tegorocznych obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

            Aby wziąć udział w tym wielkim wydarzeniu uczniowie musieli wykonać projekt pt. Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.

            Nasi reprezentanci pod czujnym okiem opiekuna projektu p. Radosława Pyrtka stworzyli stronę internetową poruszającą wątki polityki rasowej III Rzeszy, a także tematykę gett w Polsce.

            Praca została oceniona bardzo wysoko, dzięki czemu Szymon oraz Paweł otrzymali swoją nominację. Nie było to łatwe zadanie, o czym świadczy fakt, że z całego województwa śląskiego nominację otrzymało tylko 11 szkół.

            Dziękujemy również Urzędowi Gminy Wyry oraz Bibliotece Publicznej w Gostyni za udostępnienie informacji o projekcie na swoich stronach internetowych.

            Naszym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy udanych obrad!

          • KONSTYTUCJA 3 MAJA

          • 3 maja obchodziliśmy 232. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie klas czwartych oraz siódmych, pod opieką pana Radosława Pyrtka, pani Marty Pryszcz oraz pani Beaty Witek, przygotowali akademię mającą na celu upamiętnienie wydarzeń, które doprowadziły do powstania dokumentu regulującego ustrój prawny naszego państwa. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie uczniowie zaprezentowali pełne podniosłych momentów przedstawienie artystyczne, podczas którego m.in. deklamowali wiersze oraz śpiewali pieśni patriotyczne przygotowane pod opieką pani Ewy Kopacz.

            Akademia była wspaniałą lekcją historii, podczas której uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie najważniejsze fakty na temat powstania i znaczenia uchwalonej w 1791 roku „Ustawy Rządowej”, nowoczesnej konstytucji, która była pierwszym w Europie i drugim na świecie tego typu dokumentem.

          • KONKURS

          • Z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole zorganizowany został konkurs ekologiczny „Recykling, kolejne życie odpadów”, którego celem było zwrócenie uwagi na problemy związane z degradacją środowiska oraz kształtowanie właściwych postaw ekologicznych oraz zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży.

            Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy stworzonej w 100% z odpadów surowcowych takich jak: plastikowe butelki, kartony, puszki, rolki po papierze, korki plastikowe czy inne odpady przeznaczone do recyklingu. 

            Wszystkie prace prezentowały wysoki poziom estetyczny, odznaczały się dużą kreatywnością, pomysłowością i starannością, a także znacznym stopniem trudności wykonania. Komisja Konkursowa miała trudne zadanie przy ocenie prac, ponieważ każda praca była bardzo interesująca i ukazywała różnorodne techniki i sposoby zaprezentowania ekopomysłów ponownego wykorzystania odpadów. Gratulujemy pomysłowości wszystkim uczestnikom!

            Lista laureatów konkursu:

            I miejsce- Bartosz Sobota (7b)

            II miejsce- Piotr Kotas (4b)

            III miejsce- Wiktoria Gorzawska (5a)

            Wyróżnienie:

            Szymon Lisowicz (8b)

            Miłosz Łaska (5a)

            Oliwier Guzia (5a)

          • DZIEŃ ZIEMI

          • 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi, który został ustanowiony w 1970 r. w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Od ponad pół wieku kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska, a w ostatnich latach także ze zmianami klimatycznymi. Międzynarodowy Dzień Ziemi to wyjątkowe wydarzenie, o którym zawsze pamiętają uczniowie naszej szkoły.

            Podczas tegorocznej edycji, koordynowanej przez panią Danutę Pochłopień, panią Agatę Kabałę, panią Monikę Budz oraz panią Martę Gil, uczniowie zorganizowali wiele inicjatyw promujących ochronę środowiska i mających na celu uświadomienie całej społeczności lokalnej, jak ważne jest nasze środowisko przyrodnicze. Przygotowania do obchodów Dnia Ziemi rozpoczęli uczniowie klasy 8 b, którzy w zakupionym przez Radę Rodziców ulu umieścili pszczoły murarki. W sąsiedztwie ula posadzono również krzewy malin, aby pszczoły, podarowane przez panią Marzenę Sieradzką, miały dobre warunki do życia, a uczniowie pyszne owoce.

            Następnie, 21 kwietnia uczniowie klas I-III oraz VII postanowili zorganizować przemarsz ulicami Gostyni pod opieką nauczycieli. Dzieci i młodzież prezentowali przygotowane wcześniej transparenty oraz plakaty przedstawiające hasła promujące postawę proekologiczną. Część uczniów zdecydowała się również ubrać na zielono i niebiesko oraz zabrać ze sobą kwiaty. Jednocześnie w szkole powstał kącik ekologiczny, w którym zaprezentowano prace wykonane przez uczniów w ramach zorganizowanego konkursu „Recykling, kolejne życie odpadów”. Na terenie szkoły wywieszone zostały również plakaty o tematyce ekologicznej, wykonane przez uczniów klas IV-VIII.

            Dzień Ziemi to sposobność do zwiększania naszej świadomości, do zaobserwowania wpływu jaki wywieramy na przyrodę, do spostrzeżenia efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, gleby, zmniejszenie bioróżnorodności, czy wreszcie globalne ocieplenie. Chociaż Dzień Ziemi obchodzimy tylko raz w roku, każdy z nas każdego dnia może podejmować działania, aby wspólnie pracować nad poprawą jakości naszego życia!

            NA OCHRONIE ŚRODOWISKA, TWOJE ZDROWIE TYLKO ZYSKA!

          • DZIEŃ KSIĄŻKI

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

            21 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tradycją już jest, że z tej okazji odbywa się konkurs na najlepszy kostium książkowego bohatera. Uczniowie jak zwykle nie zawiedli i zadziwili świetnie przygotowanymi strojami. Wśród najlepszych można wyróżnić Zuzannę Dudę (Królowa Kier), Joannę Samel (Ogniste Serce) czy Hannę Szweter (Szalony Kapelusznik).

            Już teraz czekamy na przyszłoroczną edycję!

          • KOSTKA RUBIKA

          • Światowy Dzień Kostki Rubika

            17 kwietnia z okazji Światowego Dnia Kostki Rubika zorganizowane zostały mistrzostwa układania jej na czas. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności, poznać ciekawostki oraz historię tej zabawki. Dowiedzieli się, kiedy kostka powstała i kto był jej twórcą, a także poznali światowy rekord w jej układaniu.

            Mistrzowie w kategorii klas I-III:

            I miejsce - Przemysław Duda, kl. III b z czasem 01:14.00

            II miejsce - Wiktor Oprzondek, kl. II c z czasem 01:35.00

             

            Mistrzowie w kategorii klas IV-VIII:

            I miejsce - Szymon Orawski, kl. VII a z czasem 00:37.65

            II miejsce - Tomasz Rączkowski, kl. VI a z czasem 00:55.66

            III miejsce -  Kacper Grygierek, kl. VI b z czasem 01:10.28

             

            Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

            Naszym mistrzom serdecznie gratulujemy!

          • ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE

          • 24 kwietnia w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne zorganizowane przez pedagoga szkolnego Jolantę Mejer. Uczniowie klas czwartych, szóstych oraz siódmych uczestniczyli w warsztatach pt. „Od wyboru do przymusu”. Podczas zajęć, prowadzący Ireneusz Brachaczek poruszył temat uzależnień behawioralnych, m.in. fonoholizmu, siecioholizmu oraz zakupoholizmu. Warsztaty miały na celu uświadomienie uczniom czym są uzależnienia czynnościowe oraz jakie mogą być ich przyczyny. Prowadzący wyjaśnił również jak ważne jest wczesne rozpoznanie objawów uzależnień behawioralnych oraz wsparcie najbliższych podczas terapii.

          • BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

          • Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

            17 kwietnia w naszej szkole odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, którego organizatorem jest Polski Związek Motorowy oraz Komenda Główna Policji, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego wraz z odpowiednimi strukturami terenowymi. Jak podają organizatorzy, celem turnieju są działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, w szczególności poprzez popularyzowanie przepisów i zasad ruchu drogowego oraz propagowanie treści nauczania zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, szerzenie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz promowania roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

            W gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, przygotowanym przez panią Alicję Mnich oraz pana Marka Prasoła, wzięli udział uczniowie w dwóch grupach wiekowych: 10-12 lat (rocznik 2010 i młodsi) oraz młodzież ze starszych klas. Miło nam poinformować, że nasi uczniowie z rocznika 2010 i młodsi: Zuzanna Bartniczek, Alicja Pieczarka-Swadźba, Franciszek Harazin oraz Bartosz Mrowiec zajęli pierwsze miejsce. Z kolei zwycięstwo w starszej grupie wiekowej wywalczyła młodzież Szkoły Podstawowej w Wyrach. Wszyscy uczniowie udowodnili, że doskonale znają przepisy oraz zasady bezpieczeństwa obowiązujące uczestników ruchu drogowego oraz po mistrzowsku opanowali umiejętność jazdy na rowerze.

          • TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

          • 1 marca w naszej szkole odbyły się środowiskowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej przeprowadzili strażacy z OSP Gostyń w składzie: pan Mirosław Skorek – prezes zarządu, pan Kacper Siwek – zastępca naczelnika, pan Krzysztof Gamża – sekretarz, pan Bartosz Bogocz – członek zarządu, pan Szymon Rączkowski – opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

            A oto wyniki. W młodszej grupie wiekowej, do której należą uczniowie klas I-IV, pierwsze miejsce zdobył Maksymilian Szweter, natomiast w starszej grupie, stanowiącej młodzież z klas V-VIII pierwsze miejsce w szkole wywalczył Szymon Szczepanek. Maksymilian i Szymon reprezentowali Szkołę Podstawową im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni oraz OSP Gostyń w powiatowym etapie turnieju, który odbył się 14 kwietnia w Mikołowie.

          • KONKURS

          • InstaLogik to konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań matematycznych i programistycznych młodzieży oraz propagowanie myślenia komputacyjnego.
            Miło nam poinformować, że w konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły, którzy mogą pochwalić się świetnymi wynikami:

            • Anna Frejno - laureat II miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kat. klas 8 SP (najlepszy wynik w powiecie mikołowskim)
            • Jakub Duda - laureat III miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kat. klas 5 SP (najlepszy wynik w powiecie mikołowskim)
            • Beniamin Mazik - finalista na szczeblu ogólnopolskim w kat. klas 5 SP (drugi wynik w powiecie mikołowskim)
            • Szymon Orawski - finalista na szczeblu ogólnopolskim w kat. klas 7 SP (najlepszy wynik w gminie Wyry)

            Opiekunem konkursu był pan Marek Prasoł.

            Serdecznie gratulujemy wyników!

             

          • OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

          • Ósmoklasiści odwiedzili dziś Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. W atmosferze powagi i zadumy wysłuchali informacji o historii tego miejsca, złożyli znicze pod Ścianą Straceń oraz kwiaty pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

          • 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w 2008r., aby propagować wiedzę na temat autyzmu i budować wrażliwość społeczną w tym zakresie.Nasza szkoła również chce zwiększać świadomość uczniów jak również ich rodziców/ opiekunów na temat autyzmu, dlatego gorąco zachęcamy do obejrzenia poniższej prezentacji.

            PREZENTACJA

          • SIATKÓWKA

          • 31 marca odbyły się powiatowe zawody w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców szkół podstawowych z rocznika 2008/2009. Rywalizacja przebiegała w myśl zasady fair play. Było dużo walki, zaciętych akcji, a zawodnicy i zawodniczki dawali z siebie 100%. Każda drużyna chciała wygrać i awansować do kolejnego etapu rozgrywek, ale niestety zwycięzca mógł być tylko jeden. Tym razem musieliśmy uznać wyższość kolegów i koleżanek z innych szkół. Mimo to z turnieju wracamy z podniesioną głową, sam awans do zawodów powiatowych był dla nas dużym wyróżnieniem!

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni
      • 32 218 76 00 fax. 32 323 06 33
      • ul. Rybnicka 141 43-176 Gostyń Poland
      • czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30  
  • Galeria zdjęć

      brak danych