Aktualności
NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA ŚWIĄTECZNA
CHEMICZNY POKAZ MIKOŁAJKOWY
7 grudnia odbyły się mikołajkowe pokazy chemiczne dla uczniów naszej
szkoły, które ufundowała Rada Rodziców. Dzieci i młodzież mieli okazję zobaczyć
ciekawe doświadczenia chemiczne, a nawet pomóc w ich przeprowadzeniu. Było
kolorowo i zaskakująco. Uczestnicy spotkania byli zafascynowani eksperymentami o
czym świadczyły zachwyty na ich buziach i oklaski dla prowadzących elfów.6
TYDZIEŃ ŚLĄSKI
W naszej szkole zakończył się Tydzień Śląski, który był znakomitą okazją do przybliżenia najmłodszym uczniom historii, tradycji i zwyczajów naszego regionu.
Na dzieci z klas 1-3 czekało w tym czasie wiele atrakcji, gier i quizów. Miały one możliwość spotkania z górnikami i porozmawiania o ich ciężkiej oraz niebezpiecznej pracy. Wychowawcy przygotowali ciekawe prezentacje i filmy związane z górnictwem oraz Śląskiem. Uczniowie poznali górniczy strój galowy i ludowy strój śląski, a także zaznajomili się z tradycyjnymi potrawami regionu. W klasach śpiewano śląskie piosenki oraz czytano legendy, bajki i wiersze, również w gwarze śląskiej, co wywoływało dużo śmiechu wśród najmłodszych. Nie zabrakło także zajęć plastycznych: rysowania węglem, tworzenia makiet kopalni czy górniczych czapek z papieru. Przez ten czas naprawdę wiele się działo.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani bogatą śląską tradycją, kulturą i gwarą, o których można mówić bez końca. Bądźmy dumni, że mieszkamy w tak ciekawym regionie.
17
BEZ MATEMATYKI NIE MA FIZYKI
29 listopada w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni odbył się konkurs matematyczno-fizyczny „Bez matematyki nie ma fizyki”. Była to czwarta edycja tego konkursu. Głównym celem było rozwijanie zainteresowań matematycznych i fizycznych, kreatywności w myśleniu oraz popularyzacja fizyki i matematyki wśród uczniów naszej szkoły. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach.
Wyniki:
Kategoria klasy VII
Miejsce I – Amelia Makowiec klasa 7a
Miejsce II – Kamil Mikołajec klasa 7a
Miejsce III – Jan Rokicki klasa 7a
Kategoria klasy VIII
Miejsce I – Filip Bereziuk klasa 8b
Miejsce II – Nadia Adamaszek klasa 8b
Miejsce III – Szymon Orawski klasa 8a
Uczniowie, którzy zajęli miejsca na podium zostali nagrodzeni cząstkową oceną celującą z matematyki i fizyki. Każdy otrzymał również pamiątkowy dyplom, mały upominek oraz słodycze (ufundowane przez Radę Rodziców). Zwycięzcy zmierzą się w konkursie gminnym pod koniec roku szkolnego.
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.
Zwycięzcom gratulujemy pomysłowości oraz wytrwałości w nauce i życzymy dalszych sukcesów.Organizatorami konkursu były: p. Katarzyna Łuczyńska-Duda i p. Monika Budz.
WYNIKI KONKURSU
Wyniki konkursu plastycznego dla klas I-III pt. „U nos na Śląsku”:
I miejsce- Grzegorz Ogierman kl. 1a,
II miejsce- Adam Wróbel kl. 1Ib oraz Jakub Budz kl. 2a,
III miejsce- Jakub Kaiser kl. 2d, Faustyna Sajdok kl. 3a,
Wyróżnienia:
Nikola Paśdzierny kl. 1a,
Marcel Makowiec kl. 1a,
Franciszek Tomczak kl. 2a,
Wojciech Pięknik kl. 3a.
Wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu gratulujemy!
ANDRZEJKI
Pod koniec listopada młodzież należąca do Szkolnego Koła Wolontariatu „Dawcy Szczęścia” oraz Samorządu Uczniowskiego, pod opieką pani Agaty Lubczyk oraz pani Beaty Witek, połączyła siły, aby przygotować tydzień wróżb, magii i dobrej zabawy dla wszystkich, którzy chcieli poznać swoją przyszłość. W klasach I-III odbyły się spotkania z wróżkami i wróżbitami, podczas których każdy uczestnik mógł dowiedzieć się, jaka czeka go przyszłość, odczytać imię sympatii, poznać zawód jaki będzie wykonywał, sprawdzić jakie zwiedzi kraje oraz poczuć andrzejkowy nastrój.
Uczniowie klas IV-VIII bawili się podczas magicznych przerw, na których z bogatego katalogu wróżb mogli wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wszystkie zabawy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem oraz wywołały wiele radości, uśmiechu i zadowolenia.
Podsumowaniem tygodnia była dyskoteka andrzejkowa, podczas której uczniowie wcielili się w postacie ze świata magii oraz bawili przy muzyce prezentowanej przez szkolnych DJ-ów z klasy VIII a.
KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ
XXIX Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej
dla klas IV- V szkół podstawowych
w roku szkolnym 2023/2024
30.11.2023 r. odbył się etap rejonowy XXIX Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej,
z zakresu wiedzy z Ewangelii wg św. Marka.
Nasi uczniowie:
Wojciech Suchy kl. IVa, Jan Grygierek kl. IVb, Hanna Grobner kl. Va
przystąpili do rozwiązania biblijnych zadań.
W rezultacie Wojciech Suchy uzyskał IV miejsce na 38 uczestników z dekanatu
ŁaziskaGórne, Mikołów, Orzesze.
Etap diecezjalny odbędzie się 7.03.2024 r.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
SZLACHETNA PACZKA
Kontynuując naszą inicjatywę z lat ubiegłych, z przyjemnością informujemy, że również w tym roku nasza szkoła bierze udział w projekcie Szlachetna Paczka. Tym razem pomocy potrzebuje rodzina pani Katarzyny, która ze względu na swoją chorobę, nie może podjąć pracy, co znacząco wpłynęło na codzienne życie rodziny i jej sytuację materialną.
Poniżej przygotowaliśmy arkusz z wypisanymi potrzebami rodziny oraz innymi szczegółowymi informacjami.
Aby pomóc rodzinie, należy wybrać produkty spośród wymienionych poniżej. Na produkty z kategorii PODARUNKI SPECJALNE obowiązuje rezerwacja telefoniczna. Na artykuły z pozostałych kategorii nie trzeba się zapisywać, natomiast dostarczać je można do szkoły, zostawiając na portierni lub w świetlicy szkolnej, w godzinach pracy szkoły (7.30 – 16.30).
Termin zbiórki mija 15 GRUDNIA.
Na poczet zbiórki można dokonać przelewu na konto Rady Rodziców
z dopiskiem SZLACHETNA PACZKA:
69 8435 0004 0000 0008 8037 0001
Aby dokonać rezerwacji lub w razie jakichkolwiek pytań, prosimy dzwonić pod nr telefonu szkoły
32 218 76 00 .
Informacje o rodzinie oraz lista potrzeb
ZAPROSZENIE
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE
27 listopada uczniowie klas siódmych oraz ósmych wzięli udział w warsztatach profilaktycznych z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom z elementami treningu nieagresywnej komunikacji i promocji zdrowia. Zajęcia przeprowadził certyfikowany trener firmy doradczo-szkoleniowej Wszechnica Uniwersytetu Jagiellońskiego pan Marek Lachowicz, który przybył do naszej szkoły na zaproszenie pedagoga szkolnego pani Justyny Ryguły. Podczas warsztatów młodzież rozwijała umiejętność prawidłowej komunikacji oraz rozwiązywania konfliktów poprzez stymulowanie refleksji nad uczuciami innych przy jednoczesnym wyrażaniu własnych potrzeb. Uczniowie poznali również techniki skutecznego radzenia sobie ze złością i agresją oraz dowiedzieli się w jaki sposób należy zapobiegać działaniom destrukcyjnym, w tym uzależnieniom.
SZKOŁA PATRIOTÓW
27 listopada Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni Pani Irena Piszczek uczestniczyła w uroczystości podsumowującej Wojewódzki Projekt Szkoła Patriotów. Organizatorem wydarzenia był Śląski Kurator Oświaty Pani Urszula Bauer. Podczas gali, która odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach, gostyńska szkoła otrzymała tytuł Szkoły Patriotów przyznawany przez kapitułę w składzie: Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty, Andrzej Sznajder – Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Anna Rakocz – Przewodnicząca Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR, Romuald Kubiciel – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu.
Dyrektorzy szkół, które zostały uhonorowane tym prestiżowym tytułem, otrzymali podziękowania za kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy patriotycznej poprzez podejmowanie wielu działań na rzecz m.in. przywracania pamięci o ważnych dla historii naszej Ojczyzny oraz regionu bohaterach i wydarzeniach; upowszechniania wiedzy na temat miejsc, faktów i postaci związanych z walką o niepodległość; opieki nad miejscami pamięci.
Uczniowie naszej wzięli udział w licznych przedsięwzięciach, których koordynatorem był nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Pan Radosław Pyrtek. Były to m.in. udział w Dniu Patronów Szkoły, udział w uroczystościach pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 r., udział w rekonstrukcji historycznej Bitwy Wyrskiej – Boju o Gostyń, zwiedzanie schronu bojowego „Sowiniec”, udział w projekcie #SzkołaPamięta, wizyty na grobach poległych żołnierzy oraz pomordowanych mieszkańców Gostyni, przygotowanie gazetek i wystaw oraz udział w konkursach o tematyce patriotycznej. Uczniowie od wielu lat chętnie uczestniczą również w innych, niezwiązanych z wojewódzkim projektem, wydarzeniach o charakterze historyczno-patriotycznym.
Szkoły Patriotów otrzymały pamiątkowy bandolier oraz publikowany w formie pokonkursowych tomów zbiór wyróżniających się prac zgłaszanych do konkursu literacko-historycznego „Prawda i Kłamstwo o Katyniu”. Podczas uroczystości rozdano także symboliczne ziarna patriotyzmu. Otrzymane nasionko zostało już zasadzone i będzie pielęgnowane, aż wyrośnie z niego zjawiskowa roślina. Grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Gostyni zasiewa także ziarna patriotyzmu w sercach uczniów, czekając aż wyrosną na wspaniałych ludzi, wartościowych członów społeczeństwa, patriotów, którzy będą stawiać miłość do swej Ojczyzny ponad wszystko.
NASZA SZKOŁA
WIADOMOŚĆ Z PAŁACU BUCKINGHAM
W ubiegłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli języka angielskiego postanowili napisać list i własnoręcznie przygotować kartki z życzeniami dla wstępującego na tron Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Karola III oraz jego małżonki, których koronacja odbyła się 6 maja w Londynie. Miłą niespodzianką dla dzieci i młodzieży była wysłana z Pałacu Buckingham kartka z podziękowaniami od monarszej pary.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, w związku z czym nasz szkoła podjęła wiele działań, aby okazać wsparcie i solidarność z dziećmi, których prawa nie są respektowane.
Podczas lekcji nauczyciele przybliżyli uczniom tematykę związaną z organizacją UNICEF i Konwencją Praw Dziecka. W trakcie zajęć dzieci zobaczyły prezentację i zdjęcia obrazujące działalność UNICEF oraz podjęły dyskusję na ten temat. Natomiast uczniowie z klas 1-3 zobaczyli filmy edukacyjne na temat praw dziecka, wzięli udział w zabawach dydaktycznych, a także wykonali prace plastyczne obrazujące swoje prawa.
4
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
17 listopada uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do obchodów XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, którego organizatorem jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego. Z tej okazji nauczycielki matematyki przygotowały wiele atrakcji, mających na celu zachęcanie dzieci i młodzieży do nauki tabliczki mnożenia poprzez zabawę.
Podczas lekcji w klasach 4-8 przeprowadzono konkurs w formie krótkiego egzaminu. „Tabliczkowa wiedza” była sprawdzana za pomocą pięciu pytań. Co więcej, Komisję Egzaminacyjną tworzyli uczniowie klas ósmych pod opieką nauczycieli matematyki. Osoby, które odpowiedziały poprawnie na wszystkie pytania, otrzymały zaszczytny tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienny certyfikat, potwierdzający ich umiejętności. Ponadto dzieci wykonały gazetkę „Tabliczkowe ZOO”.
Nie lada gratkę przygotowano również dla miłośników matematyki wykazujących talenty artystyczne. Uczniowie klas 4-6 mieli za zadanie przygotować plakat nawiązujący do tabliczki mnożenia, z kolei młodzież z klas 7-8 opracowywała lapbooki o tej samej tematyce. Konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a autorzy złożonych prac udowodnili, że tabliczki mnożenia można uczyć się na wiele sposobów. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
Wyniki szkolnego konkursu „PLAKAT – TABLICZKA MNOŻENIA”
I miejsce – Paulina Lasak, kl. 6 a
II miejsce – Jan Grygierek, kl. 4 b
III miejsce – Kamil Ratka, kl. 6 b
Wyróżnienie: Maja Pisarek, kl. 5 a, Ewelina Pilarska, kl. 6 a, Edyta Wróbel, kl. 4 b
Wyniki szkolnego konkursu „LAPBOOK – TABLICZKA MNOŻENIA”
I miejsce – Julia Bojdoł, kl. 8 b
II miejsce – Daniel Jagła, kl. 7 b
III miejsce – Hanna Szweter, kl. 8 a
Wyróżnienie: Nikola Zybała, kl. 8 b
GRATULUJEMY!
10
KONKURS
SPOTKANIE ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ
W środę 15 listopada uczniowie klas 1-3 mieli okazję spotkać się ze Strażą Miejską z Łazisk Górnych, która przeprowadziła prelekcję na temat bezpieczeństwa. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ważnych informacji na temat zagrożeń w drodze do i ze szkoły. Zadawały też dużo pytań oraz miały okazję wykorzystać tę ważną wiedzę podczas zabawy. Na koniec spotkania obiecały, że będą dbać o swoje bezpieczeństwo.
7
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni przygotowali dwie uroczyste akademie mające na celu uczczenie tego wydarzenia.
10 listopada o godzinie 10:40 odbyła się akademia przeznaczona dla uczniów klas I-III. Dzieci z klas III a oraz III c pod opieką pań wychowawczyń: pani Małgorzaty Rajnogi, pani Jolanty Prasoł, a także pani Karoliny Szaforz przygotowały występ artystyczny, podczas którego, m.in. za pomocą scenek przedstawiły w prosty i przystępny sposób historię Święta Niepodległości. Duże wrażenie na uczestnikach akademii zrobiło przeniesienie się w czasie do roku 1918 za pomocą magicznej kapsuły i wywiad z samym Józefem Piłsudskim. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Uczniowie odśpiewali hymn Polski oraz zaprezentowali pieśni patriotyczne, deklamowali wiersze. Dzieci pamiętały również o kotylionach i strojach galowych, wśród których przewagę miały stroje w barwach narodowych.
10 listopada, rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, uczcili również uczniowie klas IV-VIII. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie klas piątych, szóstych i ósmych pod opieką pani Marty Pryszcz, pani Emilii Piór oraz pana Radosława Pyrtka przedstawili występ artystyczny, przypominający dzieciom i młodzieży najważniejsze wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do odzyskania suwerenności przez naszą Ojczyznę. Podczas akademii dedykowanej starszym uczniom, wszyscy zebrani również zaprezentowali piękne kotyliony, stroje galowe oraz w barwach narodowych.
Akademie zakończyły się przemówieniem Dyrektor Szkoły Pani Ireny Piszczek, w którym Pani Dyrektor przypomniała wszystkim jak wielkie znaczenie dla każdego narodu ma jego wolność i niepodległość oraz jak ważne jest szanowanie prawa państwa i jego obywateli do suwerenności.
SZKOŁA DO HYMNU
10 listopada punktualnie o godzinie 11:11 uczniowie oraz grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni przyłączyli się do międzynarodowej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do Hymnu” śpiewając „Mazurek Dąbrowskiego”. Był to bardzo ważny i podniosły moment dla wszystkich uczestników tego wydarzenia.
ŚWIETO NIEPODLEGŁOŚCI NA MATEMATYCE
Tuż przed Świętem Niepodległości nauczycielki matematyki postanowiły uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski w dość nietypowy sposób. Podczas lekcji uczniowie rozwijali umiejętność zaznaczania punktów w układzie współrzędnych. Poprawnie wykonane zadanie ukazywało wizerunek polskiego godła - Orła Białego. Tym samym lekcje matematyki stały się okazją do pielęgnowania tradycji patriotycznych i okazywania szacunku dla symboli narodowych. Zajęcia pokazały, jak wiele pomysłów można wykorzystać w kształceniu postawy patriotycznej i uczeniu szacunku do dziedzictwa narodowego.
1
Archiwum Aktualności