W poniedziałek, 25 listopada, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie klas I-III przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki. „Pluszaki” towarzyszyły swoim opiekunom zarówno w czasie przerw, jak i na lekcjach. O Dniu Pluszowego Misia nie zapomniał także Samorząd Uczniowski, który przygotował małą niespodziankę dla swoich młodszych koleżanek i kolegów. Było to czytanie ich ulubionych bajek, podczas którego dzieci miały okazję przenieść bajkowy świat na papier w formie przepięknych prac plastycznych. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia, podążając za słowami sławnego Misia Uszatka: „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”, uczniowie otrzymali „Medal Przyjaciela Pluszowego Misia”. Dziękujemy wszystkim uczniom za włączenie się do wspólnego świętowania Dnia Pluszowego Misia.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
PRAWA DZIECKA
Nasza szkoła bierze udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zorganizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestnictwa w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci.
UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała w ramach tego dnia wiele wydarzeń. Do najważniejszych można zaliczyć zajęcia o prawach dzieci m.in. w formie prezentacji, pogadanek, filmów oraz quizów, realizowane w każdym oddziale klasowym, przygotowanie gazetek ściennych informujących o rocznicy uchwalenia konwencji oraz dekoracji nawiązujących do tego wydarzenia. Uczniowie wykonali również prace plastyczne na temat praw dziecka oraz zorganizowali „niebieski dzień”, czyli 20 listopada ubrali się na niebiesko. Jak przyznają szkolni koordynatorzy projektu, pedagog Jolanta Mejer oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego Katarzyna Łuczyńska-Duda : „Uchwalenie Konwencji o prawach dziecka było przełomowym, wręcz historycznym wydarzeniem, zmuszającym do refleksji na temat roli dziecka w społeczeństwie oraz ochrony jego podstawowych praw. Dlatego też jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy poprzez aktywne uczestnictwo w obchodach, pokazali, iż są odpowiedzialnymi, świadomymi przedstawicielami młodego pokolenia.”
POMAGAMY TOMKOWI
W naszej szkole od 18 do 29 listopada odbędzie się zbiórka pieniężna na sprzęt rehabilitacyjny, żywność oraz leki dla Tomka. Pieniądze będzie można wrzucić do skarbonki lub dostarczyć do pani Eweliny Maroszek lub pani Agaty Lubczyk.
Tomek choruje na hashimoto, cukrzycę oraz celiakię. Są to choroby, które wymagają drogich diet, leków i sprzętów rehabilitacyjnych bez których Tomuś nie byłby w stanie cieszyć się życiem jak każde inne zdrowe dziecko w jego wieku. Dlatego będziemy bardzo wdzięczni za każdą pomoc!
Szczegółowe informacje znajdują się na plakatach dostępnych w szkole.
FIZYCZNE FASCYNACJE
W sobotę 16 listopada, grupa uczniów z klasy 8 wraz z panią Joanna Kopańską i Agnieszką Rajnogą po raz kolejny wzięła udział w Fizycznych Fascynacjach. Na początku zwiedzaliśmy Muzeum Energetyki wraz z przewodnikiem, panem Lucjanem Smolorzem. Później przyszła pora na pokazy, których tematem była „Chemiczna gra w kolory.” Każdy uczestnik mógł się przekonać, że chemia nie jest szara i bezbarwna, ale pełna barw. Zobaczyliśmy również że dwie bezbarwne ciecze zmieszane ze sobą mogą dawać wszystkie odcienie tęczy. Dowiedzieliśmy się również, które eksperymenty można bezpiecznie powtórzyć w domu. Było trochę dymu, małych wybuchów i kolorowych glutów – ryczący miś, lokomotywa oraz czerwona pasta do zębów dla słonia.
19
KONKURS PLASTYCZNY
14 listopada w Szkole Podstawowej w Łaziskach Górnych odbył się XIII Powiatowy Konkurs Plastyczny „Barwy jesieni”, w którym uczennica naszej szkoły Wiktoria Jastrzembska zdobyła I miejsce.
Gratulujemy!
KONKURSY PRZEDMIOTOWE
W dniach od czwartego do czternastego listopada odbyły się szkolne etapy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. W naszej szkole 30 uczniów zmagało się z zestawami zadań z takich przedmiotów jak język polski, język angielski, matematyka, biologia, geografia, fizyka, chemia oraz historia.
Z dumą informujemy, iż Julia Jabłońska, uczennica klasy VIII a, została zakwalifikowana do drugiego - rejonowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego.
Gratulujemy!
ZAJĘCIA Z PIERWSZEJ POMOCY
W piątek 15 listopada klasę I b odwiedzili Państwo Maria i Aleksander Huculakowie. Pani Maria jest lekarzem, a Pan Aleksander ratownikiem medycznym. Dzieci poznały zasady zachowania w razie konieczności udzielenia pierwszej pomocy medycznej, poznały podstawowe zabiegi resuscytacyjne, wykonywały masaż klatki piersiowej i sztuczne oddychanie oraz uczyły się prawidłowo bandażować rany.
Serdecznie dziękujemy Państwu Huculakom za przeprowadzenie zajęć i miłą atmosferę podczas spotkania.
6
ZOSTAŃ CZYIMŚ ANIOŁEM
Akcja pisania kartek mających nieść wsparcie, powstała z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na onkologii. Lęk, ból, niepewność – to wszystko towarzyszy dziecku i jego rodzinie podczas choroby. Kartki od Aniołów mają przywrócić im nadzieję, radość i poczucie bezpieczeństwa.
Co trzeba zrobić?
1. Trzeba mieć kartkę (można ją zrobić własnoręcznie lub kupić).
2. Zastanowić się do kogo ma być adresowana (do dziewczynki czy do chłopca).
3. Napisać kilka słów wsparcia i życzenia zdrowia dla dziecka, które leczy się na chorobę nowotworową. Co warto napisać? Że wszystko będzie dobrze, że marzenia się spełniają, że trzymacie za nich kciuki, złożyć życzenia świąteczne, noworoczne itp. Kartka powinna być pozytywna, radosna i powinna dawać nadzieję 🙂4. Można napisać kilka słów o sobie, co lubicie robić, jak spędzacie dzień itp. Można w kartce zamieścić swoje dane kontaktowe, być może nawiążecie kontakt na dłużej.
5. Gotową kartkę oddać pani Karolinie Berezie do dnia 13.12.2019 roku.Akcja została już ogłoszona, teraz nic tylko działać! Pamiętajcie, każdy może być aniołem!
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji starsi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni, pod opieką pani Agnieszki Rajnogi, Katarzyny Urbaniak-Wojtali, Joanny Kopańskiej i pana Radosława Pyrtka przygotowali akademię dla klas V-VIII, która odbyła się 8 listopada. Młodzież, za pomocą kolażu literacko-muzycznego, przypomniała wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.
Z kolei młodsi uczniowie naszej szkoły, pod opieką pani Małgorzaty Rajnogi, Agnieszki Rybak oraz Darii Sobczak, przygotowali akademię dla klas I-IV. Dzieci, podczas występu artystycznego, przedstawiły w bardzo ciekawy i przystępny sposób historię utracenia i odzyskania suwerenności przez Polskę. W trakcie uroczystości nie mogło zabraknąć również pieśni patriotycznych, przygotowanych pod opieką pani Katarzyny Urbaniak-Wojtali.
Poprzez uczczenie 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, nasi uczniowie udowodnili, iż doskonale rozumieją słowa Józefa Piłsudskiego „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
3
OBIADY
Prosimy o zapoznanie się z nowym harmonogramem wydawania obiadów.
ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE
28 października w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne dla młodzieży dotyczące cyberprzemocy i cyberprzestępczości, zorganizowane przez pedagoga szkolnego Jolantę Mejer. Uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w warsztatach pt. „Zaczynam od siebie”, podczas których prowadzący Ireneusz Brachaczek poruszył m.in. problem hejtu i mowy nienawiści w sieci, a także poinformował o konsekwencjach prawnych grożącym osobom dopuszczającym się przestępstw z wykorzystaniem technologii komunikacyjno-informacyjnej. Pan Brachaczek poruszył również problem uzależnienia od internetu, który staje się coraz bardziej powszechny, głównie wśród młodych osób oraz uświadomił uczniom jak niebezpieczne dla zdrowia może być spędzanie zbyt wiele czasu przed ekranem komputera.
PODZIĘKOWANIE
Drodzy Darczyńcy!
Dziękujemy za wsparcie zbiórki pieniężnej dla chorego na białaczkę Piotrusia z Wyr. Dzięki Wam zebraliśmy 1770,14 PLN.
Ewelina Maroszek i Agata Lubczyk
PIŁKA NOŻNA
24 października uczniowie naszej szkoły wybrali się do Wyr, aby rozegrać Gminne Zawody w Piłce Nożnej. Mecze zostały rozegrane w dwóch kategoriach: chłopcy z rocznika 2007 i młodsi oraz chłopcy z rocznika 2006-2005.
Jako pierwsi na boisku zaprezentowali się młodsi chłopcy, którzy po 40 minutach walki mogli się cieszyć ze zwycięstwa 6:4. Drugi mecz rozegrali starsi uczniowie, którzy więli przykład ze swoich młodszych kolegów i również w imponujący sposób wygrali swój mecz, który zakończył się wynikiem 10:2.
Należy podkreślić duże zaangażowanie reprezentantów szkół. Turniej przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze, a zawodnicy kierowali się zasadą fair play.
Nasi uczniowie będą reprezentowali Gminę Wyry podczas Powiatowych Zawodów w Piłce Nożnej, które zostaną rozegrane wiosną.Skład reprezentacji chłopców rocznik 2007 i młodsi: Paweł Świerkot (kapitan), Michał Ochojski (bramkarz), Paweł Pajor, Konrad Bam, Marcin Burczyk, Patryk Orawski, Kacper Zapora, Tymoteusz Kwiatkowski, Szymon Lisowicz, Jakub Falkus, Mateusz Rajca
Skład reprezentacji chłopców rocznik 2006-2005: Jan Kuźnik (kapitan, bramkarz), Mikołaj Gucwa, Daniel Podgórczyk, Mateusz Kukla, Wojciech Denysiuk, Bartosz Dudek, Radosław Pięknik, Fabian Wróbel, Maksymilian Łosik, Borys Pietras, Mateusz Fabiański, Mariusz Fabiański
5
KONKURS
23 października odbył się szkolny konkurs matematyczno-fizyczny „Bez matematyki nie ma fizyki”. Uczniowie podzieleni na dwie kategorie wiekowe (8-klasiści i 7-klasiści) zmagali się z zadaniami obliczeniowymi z matematyki oraz przekształceniami wzorów i jednostkami z fizyki. A oto wyniki:
8-klasiści:
1 miejsce: Mateusz Pawłowski 8b
2 miejsce: Julia Jabłońska 8a
3 miejsce: Maja Szroborz 8a
7-klasiści:
1 miejsce: Natalia Ratka 7a
2 miejsce: Mateusz Marciniak 7a
3 miejsce: Piotr Czembor 7b.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Gratulujemy!
WIZYTA W TEATRZE
W dniu 23 X 2019r. klasy II a i II c miały przyjemność obejrzeć w Teatrze Małym w Tychach piękny musical profilaktyczny „Cudowna lampa Alladyna” w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego „Forte”. Była to opowieść pełna ciepła, pogody, magii i spełniających się marzeń - tych, którzy naprawdę na to zasługują. A ci, którzy wybierają kłamstwo i fałsz, zostają ukarani. To przedstawienie, oprócz świetnej gry aktorów, było wypełnione także wspaniałymi piosenkami i tańcami oraz pięknymi strojami i barwną scenografią Bagdadu. Ogromne wrażenie na najmłodszych widzach wywoływała również multimedialna wizualizacja oraz gra świateł i dymu. Dzieci doceniły spektakl gromkimi brawami.
WARSZTATY KULINARNE
W środę 16 października uczniowie klasy III a uczestniczyli w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez Klub Kobiet Aktywnych działający przy Domu Kultury w Gostyni. Dom Kultury przywitał dzieci niesamowitym zapachem śląskich rolad, przez co wyostrzyły się u nich apetyty. Podczas warsztatów dzieci pomagały w gotowaniu śląskiego obiadu. Najbardziej zaangażowały się w przygotowanie klusek. Pod okiem pań estetycznie nakryły stół do obiadu, wykazując się niezwykłą kreatywnością. Stół został udekorowany darami jesieni: kolorowymi liśćmi, żołędziami, miniaturowymi dyniami oraz serwetkami w jesiennych barwach. Przerywnikiem w tych wszystkich czynnościach była nauka piosenki pt. „Żona górnika”, którą dzieci śpiewały w grupie oraz solo. Kulminacyjnym punktem warsztatów było zjedzenie pysznego obiadku. Dzieci zachwycały się smakiem rosołu z makaronem, białych klusek z przepysznym brązowym sosem, czerwonej kapusty oraz rolad. Podczas gotowania, smakowania i przebywania wśród tych wszystkich zapachów panowała miła, rodzinna atmosfera. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w warsztatach, które na pewno na długo pozostaną w pamięci dzieci. Bardzo serdecznie dziękujemy paniom z Klubu Kobiet Aktywnych za zaproszenie.
40
AKCJA CHARYTATYWNA
Samorząd Szkolny zachęca do włączenia się do akcji charytatywnej „Święty Mikołaj z polskimi dziećmi mieszkającymi na kresach” organizowanej przez Towarzystwo Patriotyczne „Kresy”. Akcja polega na zbiórce artykułów szkolnych i słodyczy. Dary przekazywane są bezpośrednio do polskich szkół na Wileńszczyźnie, w Grodnie na Białorusi oraz we Lwowie i Stanisławowie na Ukrainie. Zbiórka artykułów trwa do 8 listopada. Artykuły można przynosić do pani Katarzyny Łuczyńskiej-Dudy, do sekretariatu szkoły lub świetlicy szkolnej.
FIZYCZNE FASCYNACJE
W sobotę 12 października grupa uczniów z klasy 8 wraz panią Moniką Budz i panią Agnieszką Rajnogą kolejny raz wzięła udział w „Fizycznych Fascynacjach.” Na początku uczestnicy zwiedzili koleją część Muzeum Energetyki, a później wzięli udział w warsztatach elektronicznych pt. „Poznaj techniki elektroniki.” Uczniowie, pod okiem instruktorów, lutowali układy elektroniczne. Na zakończenie każdy z uczniów mógł się pochwalić migającymi diodami w swoim układzie.
1
WIZYTA W OŚWIĘCIMIU
11 października uczniowie klas ósmych udali się do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wizyta w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym pozwoliła młodzieży jeszcze lepiej zrozumieć czym była II wojna światowa oraz Holocaust, którego Ofiarom uczniowie oddali hołd pod Ścianą Straceń, zapalając symboliczne znicze. Jak sami ósmoklasiści przyznali, wizyta w Oświęcimiu była dla nich nie tylko żywą lekcją historii, ale również lekcją na temat ludzkiej moralności i tolerancji wobec drugiego człowieka.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie