• KULIG KLASOWY

          • W środę, 8 grudnia, uczniowie klasy 6b wybrali się na kulig doliną Białej Wisełki. Na saniach zaprzęgniętych w piękne konie sunęli po ośnieżonej drodze, podziwiając krajobraz Rezerwatu przyrody w Wiśle. Po dotarciu na miejsce, przy góralskiej muzyce, głodni uczniowie upiekli kiełbaski na ognisku i wypili ciepłą herbatę.

            Na koniec powędrowali pieszo na pobliską górkę i zjeżdżali na jabłuszkach, budowali bałwana oraz robili aniołki na śniegu. Świetny humor dopisywał każdemu.

          • SZLACHETNA PACZKA

          • SZLACHETNEJ PACZKI nie trzeba nikomu przedstawiać. Nasza szkoła od lat bierze udział w akcji, a Wy Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele oraz Przyjaciele Szkoły co roku sprawiacie, że pomoc trafia do najbardziej potrzebujących osób.
            Liczymy na Was również teraz!
            W tym roku naszej pomocy potrzebuje pani Anna, która zmaga się z nieuleczalną chorobą i wychowuje samotnie dwie córeczki.
            Artykuły zbieramy do 10 grudnia!

            SZCZEGÓŁY AKCJI

          • PROJEKT

          • W dniu 24 listopada klasa 8a brała udział w projekcie BohaterON. Projekt ten poświęcony jest Powstaniu Warszawskiemu.

          • NOWE POMOCE DYDAKTYCZNE

          • W bieżącym roku szkolnym sala nr 17 została wyposażona przez Radę Rodziców w nowe pomoce dydaktyczne. Uczniowie klas 2b i 2c mogą na co dzień korzystać z nowego globusa, grać na instrumentach perkusyjnych. Dzieci otrzymały również modele zegarów do nauki odczytywania czasu oraz wagę szalkową z odważnikami, do nauki ważenia drobnych przedmiotów. Pragniemy serdecznie podziękować Radzie Rodziców za sfinansowanie niezbędnych pomocy dydaktycznych.

            Z wyrazami szacunku – wychowawcy i uczniowie klas 2b oraz 2c.

          • ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE

          • 19 listopada odbyły się zajęcia profilaktyczne dla młodzieży zorganizowane przez pedagoga szkolnego Jolantę Mejer. Uczniowie klas siódmych oraz ósmych uczestniczyli w warsztatach pt. "Od niewiedzy- do świadomego wyboru”. Podczas zajęć, prowadzący Ireneusz Brachaczek – specjalista w dziedzinie profilaktyki i prewencji kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie oraz kurator społeczny dla nieletnich Sądu Rejonowego w Cieszynie, poruszył problem nasilającej się przemocy wśród młodzieży. Warsztaty miały na celu pokazanie uczniom konstruktywnych metod radzenia sobie z własnymi emocjami oraz  prawidłowego reagowania w przypadku pojawienia się przemocy rówieśniczej. Prowadzący omówił również podstawowe definicje prawa karnego, najczęściej popełniane przez młodzież przestępstwa oraz przedstawił katalog kar stosowanych przez sądy rodzinne w stosunku do osób nieletnich. 

          • AKADEMIA PROGRAMISTÓW

          • 9 oraz 10 listopada uczniowie klas I-IV wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, podczas których poznawali podstawy programowania. Podczas zajęć, przeprowadzonych przez Agencję Szkolno-Przedszkolną Lupus, uczniowie mieli okazję pracować z robotami Photon, które były bardzo pomocne w zrozumieniu tajników interakcji człowiek-maszyna oraz elementarnej wiedzy z zakresu programowania. Warsztaty były nie tylko ciekawym sposobem na przyswojenie wiedzy, ale również dostarczyły dużej radości i zabawy wszystkim uczestnikom.

          • WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE

          • W dniach 25 - 29 października br. w naszej szkole przeprowadzono pierwszy stopień Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Z grona 50 uczestników etapu szkolnego do drugiego stopnia zakwalifikowało się troje uczniów:

            Franciszek Szaforz, kl. 7b - MATEMATYKA 

            Maria Pajor, kl. 8c - HISTORIA 

            Karolina Parochońska, kl. 8c - BIOLOGIA

            Gratulujemy i życzymy sukcesów w etapie rejonowym!

        • AKCJA
          • AKCJA

          • Podobnie jak w roku ubiegłym nasza świetlica zorganizowała zbiórkę żołędzi dla dzikich zwierząt z Leśnego Pogotowia w Mikołowie. Tym razem zebraliśmy znacznie więcej żołędzi, co mile nas zaskoczyło.
            Dziękujemy za udział w akcji.

        • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia świetlica szkolna w listopadzie zorganizowała zbiórkę na rzecz Fundacji Mam Marzenie. Zebraliśmy nowe maskotki, gry, zabawki i materiały plastyczne, które zostały przekazane na dziecięce oddziały onkologiczne w Katowicach. W imieniu dzieci bardzo dziękujemy za aktywny udział w zbiórce.

          • WYNIKI

          • Wyniki konkursu na najfajniejszą dynię halloween:

            • 1 miejsce Natalia Rokicka kl.4b i Jan Rokicki kl.5a
            • 2 miejsce Seweryn Wala kl. 6b
            • 3 miejsce Emilia Krawczyk kl. 2c

            Wyróżnienia: 
            • Zuzanna Bartniczek kl. 4a
            • Agata Denysiuk kl. 6a

          • ZDROWE ŚNIADANIE

          • 8 listopada obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Z tej okazji uczniowie klasy 3b wzięli aktywny udział w propagowaniu zdrowego stylu życia. Rozmawialiśmy na temat tego jak śniadanie wpływa na nasze funkcjonowanie, z czego powinna składać się zbilansowana dieta oraz jak niedobór cennych składników wpływa na nasz organizm. Na koniec wszyscy uczniowie przygotowali własne zdrowe i pożywne śniadanie oraz wypili świeży sok z owoców i warzyw.

          • UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA

          • 29 października 2021r uczniowie klas pierwszych wzięli udział wraz z rodzicami w uroczystym pasowaniu na uczniów naszej szkoły. Klasy przygotowały krótki program artystyczny i w obecności pani dyrektor złożyły ślubowanie. Na zakończenie wychowawcy wręczyli pamiątkowe dyplomy.

          • POZNAJEMY POLSKĘ

          • W środę 27 października uczniowie klas drugich wyruszyli na wspaniałą i pełną przygód wycieczkę do Ogrodzieńca oraz Olsztyna. Wyjazd został zorganizowany i dofinansowany w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”, którego zadaniem jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Na ten cel otrzymaliśmy dotację w kwocie 5 tys. złotych.

            Nasza podróż rozpoczęła się wczesnym rankiem, a przez cały dzień towarzyszyła nam przepiękna, słoneczna pogoda. W Ogrodzieńcu zwiedzaliśmy zamek i słuchaliśmy ciekawych opowieści naszych przewodników, którzy w bardzo interesujący i humorystyczny sposób przybliżyli nam historię i dzieje zamku. Następnie udaliśmy się na warsztaty zdobienia toreb bawełnianych. Każde dziecko stworzyło  swoją  niepowtarzalną torbę, którą później zapełniło zakupionymi pamiątkami (a zakupy były naprawdę bardzo udane).  Aby nabrać sił przed dalszą podróżą udaliśmy się do restauracji i zjedliśmy przepyszną zupę pomidorową. Drugim etapem naszej wycieczki było zwiedzanie zamku w Olsztynie, koło Częstochowy. Po dotarciu na miejsce najpierw świetnie bawiliśmy się na placu zabaw, a potem zwiedzaliśmy ruiny zamku. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i pełni wrażeń. Ta wycieczka z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.  

          • UROCZYSTE OTWARCIE „ZIELONEJ PRACOWNI”

          • W dniu 20 października br. w  Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni odbyło się uroczyste otwarcie „Zielonej Pracowni”. Na uroczystości nie zabrakło wielu znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się m. in. z-ca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - Pan Adam Lewandowski, Wójt Gminy Wyry – Pani Barbara Prasoł, Przewodnicząca Rady Gminy - Pani Joanna Pasierbek-Konieczny, przewodnicząca Komisji Edukacji, Sportu, Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej - Pani Barbara Polok, Inspektor w Referacie Organizacyjnym i Spraw Społecznych Urzędu Gminy - Pani Gabriela Pajor oraz Przewodniczący Rady Rodziców - Pan Dariusz Litewczuk.

            Goście zostali powitani przez uczniów klasy VII a słowami św. Jana Pawła II: „Stwórca chciał, aby człowiek obcował z przyrodą jako jej rozumny i szlachetny pan i stróż, a nie jako bezwzględny eksploatator". Bliska naszym sercom jest ochrona środowiska, miłość do świata roślin i zwierząt. Chcemy oddychać czystym powietrzem, otaczać się pięknymi krajobrazami i chronić to, co zagrożone, aby dobro matki natury zachować dla przyszłych pokoleń. Aby skutecznie podnosić świadomość ekologiczną społeczeństwa niezbędna jest ekoedukacja, dlatego zrodził się pomysł utworzenia ekopracowni w naszej szkole. Kolejnym krokiem było opracowanie projektu pt. „Poznajemy świat własnymi zmysłami” i zgłoszenie szkoły do konkursu pod nazwą „Zielona Pracownia_Projekt’2021” organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Szczęśliwie nasza szkoła została laureatem i na wdrożenie projektu otrzymała kwotę 10 tysięcy złotych, a w kolejnym konkursie „Zielona Pracownia’2021” dodatkowo dotację w wysokości 40 tysięcy złotych. Nasz sukces nie byłby możliwy, gdyby nie determinacja Pani Dyrektor Ireny Piszczek oraz otwartość na zmiany nauczycielki biologii i geografii Pani Kingi Surmiak-Stalmach, która jest autorką projektu i czuwała nad realizacją tej nowoczesnej pracowni biologiczno-geograficznej.

            Po krótkim przemówieniu uczniów nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi u progu nowej pracowni, która została wyremontowana i wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny (monitor dotykowy i laptop), pomoce służące do badania zjawisk przyrodniczych, mikroskopy, modele anatomiczne, a także meble, stoliki i krzesła. Kolejnym punktem programu była prezentacja na temat ekologii i ochrony środowiska, przygotowana w ramach zajęć dodatkowych Kółka Przyrodniczo-Eksperymentalnego. Uczniowie ukazali szereg aspektów racjonalnego gospodarowania zasobami przyrody i szanowania naszej Ziemi. Następnie zaproszeni goście uczestniczyli w pokazach pomocy dydaktycznych, które będą umożliwiać młodzieży naukę poprzez obserwacje i doświadczenia, a także rozbudzą w nich chęć pogłębiania procesu edukacji.

            Potem przyszedł czas na przemówienia. Wspomniana wcześniej nauczycielka biologii zwróciła uwagę na zasadność owej inwestycji, której nadrzędnym zadaniem jest rozwijanie w młodym człowieku wrażliwości na problemy środowiska. Podkreśliła jak ważną rolę odegrała dotacja otrzymana od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dzięki niej nasza sala biologiczno-geograficzna przeobraziła się w interdyscyplinarną pracownię o europejskich standardach z dostępem do rozmaitych i interesujących pomocy dydaktycznych i sprzętu. Jestem przekonana, że nauka w tak nowoczesnej i wspaniale wyposażonej pracowni będzie sprzyjała rozwojowi wielu młodych talentów, a także będzie inspirowała nauczycieli i uczniów do podejmowania działań ekologicznych na rzecz ochrony środowiska - mówiła później z nieukrywaną satysfakcją Pani wicedyrektor Beata Malcharek. Następnie skierowała podziękowania za ogromne zaangażowanie do autorki projektu - Pani Kingi Surmiak-Stalmach oraz za wsparcie projektu do Pani Wójt - Barbary Prasoł.

            Na koniec tej miłej i kameralnej uroczystości nie zabrakło słodkiego akcentu. Na zgromadzonych czekał przepyszny tort z ekologicznym akcentem.

          • WYNIKI KONKURSU

          • Zwycięzcy konkursu "Super czytelnik miesiąca - październik" w klasach I-III.
            I miejsce - Julia Czechura kl. 2a 
            II miejsce - Emma Wójcik kl. 2a
            III miejsce - Julia Koczy kl. 2a, Miłosz Błąkała kl. 2b, Kinga Willem kl. 3a

          • DZIEŃ ZIEMNIAKA

          • Jesień to czas zbiorów,  a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy, o czym przekonali  się uczniowie z klasy 2a naszej szkoły, którzy świętowali Dzień Ziemniaka. Na początku zajęć dzieci  zapoznały się z „Bajką o ziemniaku”, z której dowiedziały się  skąd pochodzi, jakie potrawy można z niego przygotować oraz jakie ma inne nazwy. Ponieważ ziemniak był głównym bohaterem dnia to jemu były podporządkowane zabawy i konkursy. Wszyscy zebrani mogli wykazać się sprawnością w sadzeniu i zbieraniu ziemniaków, szybkością w slalomie, zwinnością w noszeniu ziemniaka na łyżce, czy w konkursie obierania ziemniaka na najdłuższą obierkę.

            Podczas zajęć odbyła się pogadanka na temat wartości odżywczych warzyw i owoców, z których to uczniowie wykazując się niezwykłą pomysłowością, wykonali przepiękne „Stworki warzywne”. Na zakończenie zajęć można było spróbować gotowanych ziemniaków w mundurkach.

          • WYNIKI KONKURSU

          • 18 października  w naszej szkole odbył się konkurs matematyczno-fizyczny
            „Bez matematyki nie ma fizyki”. Była to trzecia edycja tego konkursu. Głównym celem było rozwijanie zainteresowań matematycznych i fizycznych, kreatywności w myśleniu oraz popularyzacja fizyki i matematyki wśród uczniów naszej szkoły. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: kategoria I – klasy siódme – udział wzięło 15 uczniów, kategoria II – klasy ósme – udział wzięło 15 uczniów.

            Wyniki:

            Kategoria - klasy VII

            Miejsce I – Franciszek Szaforz klasa 7b
            Miejsce II – Anna Frejno klasa 7b
            Miejsce III – Józef Kurpas klasa 7b


            Kategoria - klasy VIII

            Miejsce I – Hanna Czembor klasa 8a
            Miejsce II – Krzysztof Ryguła klasa 8c
            Miejsce III – Anna Skudło klasa 8a

            Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy pomysłowości oraz wytrwałości w pracy i życzymy sukcesów w etapie gminnym, który odbedzię się  pod koniec roku szkolnego.

            Organizatorami konkursu były: p. Katarzyna Łuczyńska-Duda, p. Monika Budz, p. Agnieszka Rajnoga.

          • UWAGA KONKURS

          • Warunki uczestnictwa:
            • uczestnicy konkursu: uczniowie naszej szkoły
            • technika: dowolna, praca przestrzenna z dyni;
            • każdy uczestnik może dostarczyć jedną indywidualną pracę;
            • do pracy należy dołączyć metryczkę zawierającą dane tj.: imię i nazwisko autora oraz klasę.
            Kryterium oceny prac: komisja konkursowa będzie brać pod uwagę przede wszystkim samodzielność wykonanej pracy, zgodność z tematem, oryginalność oraz walory artystyczne i estetyczne prac.
            Termin składania prac: do 29 października 2021 r. Prace należy dostarczyć na salę gimnastyczną.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni
      • 32 218 76 00 fax. 32 323 06 33
      • ul. Rybnicka 141 43-176 Gostyń Poland
      • czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30  
  • Galeria zdjęć

      brak danych