• WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

          • 27 listopada uczniowie klas siódmych oraz ósmych wzięli udział w warsztatach profilaktycznych z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom z elementami treningu nieagresywnej komunikacji i promocji zdrowia. Zajęcia przeprowadził certyfikowany trener firmy doradczo-szkoleniowej Wszechnica Uniwersytetu Jagiellońskiego pan Marek Lachowicz, który przybył do naszej szkoły na zaproszenie pedagoga szkolnego pani Justyny Ryguły. Podczas warsztatów młodzież rozwijała umiejętność prawidłowej komunikacji oraz rozwiązywania konfliktów poprzez stymulowanie refleksji nad uczuciami innych przy jednoczesnym wyrażaniu własnych potrzeb. Uczniowie poznali również techniki skutecznego radzenia sobie ze złością i agresją oraz dowiedzieli się w jaki sposób należy zapobiegać działaniom destrukcyjnym, w tym uzależnieniom.

          • SZKOŁA PATRIOTÓW

          • 27 listopada Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni Pani Irena Piszczek uczestniczyła w uroczystości podsumowującej Wojewódzki Projekt Szkoła Patriotów. Organizatorem wydarzenia był Śląski Kurator Oświaty Pani Urszula Bauer. Podczas gali, która odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach, gostyńska szkoła otrzymała tytuł Szkoły Patriotów przyznawany przez kapitułę w składzie: Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty, Andrzej Sznajder – Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Anna Rakocz – Przewodnicząca Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR, Romuald Kubiciel – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu.

            Dyrektorzy szkół, które zostały uhonorowane tym prestiżowym tytułem, otrzymali podziękowania za kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy patriotycznej poprzez podejmowanie wielu działań na rzecz m.in. przywracania pamięci o ważnych dla historii naszej Ojczyzny oraz regionu bohaterach i wydarzeniach; upowszechniania wiedzy na temat miejsc, faktów i postaci związanych z walką o niepodległość; opieki nad miejscami pamięci.

            Uczniowie naszej wzięli udział w licznych przedsięwzięciach, których koordynatorem był nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Pan Radosław Pyrtek. Były to m.in. udział w Dniu Patronów Szkoły, udział w uroczystościach pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 r., udział w rekonstrukcji historycznej Bitwy Wyrskiej – Boju o Gostyń, zwiedzanie schronu bojowego „Sowiniec”, udział w projekcie #SzkołaPamięta, wizyty na grobach poległych żołnierzy oraz pomordowanych mieszkańców Gostyni, przygotowanie gazetek i wystaw oraz udział w konkursach o tematyce patriotycznej. Uczniowie od wielu lat chętnie uczestniczą również w innych, niezwiązanych  z wojewódzkim projektem, wydarzeniach o charakterze historyczno-patriotycznym.

            Szkoły Patriotów otrzymały pamiątkowy bandolier oraz publikowany w formie pokonkursowych tomów zbiór wyróżniających się prac zgłaszanych do konkursu literacko-historycznego „Prawda i Kłamstwo o Katyniu”. Podczas uroczystości rozdano także symboliczne ziarna patriotyzmu. Otrzymane nasionko zostało już zasadzone i będzie pielęgnowane, aż wyrośnie z niego zjawiskowa roślina. Grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Gostyni zasiewa także ziarna patriotyzmu w sercach uczniów, czekając aż wyrosną na wspaniałych ludzi, wartościowych członów społeczeństwa, patriotów, którzy będą stawiać miłość do swej Ojczyzny ponad wszystko.

          • WIADOMOŚĆ Z PAŁACU BUCKINGHAM

          • W ubiegłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli języka angielskiego postanowili napisać list i własnoręcznie przygotować kartki z życzeniami dla wstępującego na tron Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Karola III oraz jego małżonki, których koronacja odbyła się 6 maja w Londynie. Miłą niespodzianką dla dzieci i młodzieży była wysłana z Pałacu Buckingham kartka z podziękowaniami od monarszej pary.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

          • 20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, w związku z czym nasz szkoła podjęła wiele działań, aby okazać wsparcie i solidarność z dziećmi, których prawa nie są respektowane.

            Podczas lekcji nauczyciele przybliżyli uczniom tematykę związaną z organizacją UNICEF i Konwencją Praw Dziecka. W trakcie zajęć dzieci zobaczyły prezentację i zdjęcia obrazujące działalność UNICEF oraz podjęły dyskusję na ten temat. Natomiast uczniowie z klas 1-3 zobaczyli filmy edukacyjne na temat praw dziecka, wzięli udział w zabawach dydaktycznych, a także wykonali prace plastyczne obrazujące swoje prawa.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • 17 listopada uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do obchodów XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, którego organizatorem jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego. Z tej okazji nauczycielki matematyki przygotowały wiele atrakcji, mających na celu zachęcanie dzieci i młodzieży do nauki tabliczki mnożenia poprzez zabawę.

            Podczas lekcji w klasach 4-8 przeprowadzono konkurs w formie krótkiego egzaminu. „Tabliczkowa wiedza” była sprawdzana za pomocą pięciu pytań. Co więcej, Komisję Egzaminacyjną tworzyli uczniowie klas ósmych pod opieką nauczycieli matematyki. Osoby, które odpowiedziały poprawnie na wszystkie pytania, otrzymały zaszczytny tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienny certyfikat, potwierdzający ich umiejętności. Ponadto dzieci wykonały gazetkę „Tabliczkowe ZOO”.

            Nie lada gratkę przygotowano również dla miłośników matematyki wykazujących talenty artystyczne. Uczniowie klas 4-6 mieli za zadanie przygotować plakat nawiązujący do tabliczki mnożenia, z kolei młodzież z klas 7-8 opracowywała lapbooki o tej samej tematyce. Konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a autorzy złożonych prac udowodnili, że tabliczki mnożenia można uczyć się na wiele sposobów. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

             

            Wyniki szkolnego konkursu „PLAKAT – TABLICZKA MNOŻENIA”

            I miejsce – Paulina Lasak, kl. 6 a

            II miejsce – Jan Grygierek, kl. 4 b

            III miejsce – Kamil Ratka, kl. 6 b

            Wyróżnienie: Maja Pisarek, kl. 5 a, Ewelina Pilarska, kl. 6 a, Edyta Wróbel, kl. 4 b

             

            Wyniki szkolnego konkursu „LAPBOOK – TABLICZKA MNOŻENIA”

            I miejsce – Julia Bojdoł, kl. 8 b

            II miejsce – Daniel Jagła, kl. 7 b

            III miejsce – Hanna Szweter, kl. 8 a

            Wyróżnienie: Nikola Zybała, kl. 8 b

             

            GRATULUJEMY!

          • SPOTKANIE ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ

          • W środę 15 listopada uczniowie klas 1-3 mieli okazję spotkać się ze Strażą Miejską z Łazisk Górnych, która przeprowadziła prelekcję na temat bezpieczeństwa. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ważnych informacji na temat zagrożeń w drodze do i ze szkoły. Zadawały też dużo pytań oraz miały okazję wykorzystać tę ważną wiedzę podczas zabawy. Na koniec spotkania obiecały, że będą dbać o swoje bezpieczeństwo.

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • 11 listopada obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni przygotowali dwie uroczyste akademie mające na celu uczczenie tego wydarzenia.

            10 listopada o godzinie 10:40 odbyła się akademia przeznaczona dla uczniów klas I-III. Dzieci z klas III a oraz III c pod opieką pań wychowawczyń: pani Małgorzaty Rajnogi, pani Jolanty Prasoł, a także pani Karoliny Szaforz przygotowały występ artystyczny, podczas którego, m.in. za pomocą scenek przedstawiły w prosty i przystępny sposób historię Święta Niepodległości. Duże wrażenie na uczestnikach akademii zrobiło przeniesienie się w czasie do roku 1918 za pomocą magicznej kapsuły i wywiad z samym Józefem Piłsudskim. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Uczniowie odśpiewali hymn Polski oraz zaprezentowali pieśni patriotyczne, deklamowali wiersze. Dzieci pamiętały również o kotylionach i strojach galowych, wśród których przewagę miały stroje w barwach narodowych.

            10 listopada, rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, uczcili również uczniowie klas IV-VIII. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie klas piątych, szóstych i ósmych pod opieką pani Marty Pryszcz, pani Emilii Piór oraz pana Radosława Pyrtka przedstawili występ artystyczny, przypominający dzieciom i młodzieży najważniejsze wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do odzyskania suwerenności przez naszą Ojczyznę. Podczas akademii dedykowanej starszym uczniom, wszyscy zebrani również zaprezentowali piękne kotyliony, stroje galowe oraz w barwach narodowych.

            Akademie zakończyły się przemówieniem Dyrektor Szkoły Pani Ireny Piszczek, w którym Pani Dyrektor przypomniała wszystkim jak wielkie znaczenie dla każdego narodu ma jego wolność i niepodległość oraz jak ważne jest szanowanie prawa państwa i jego obywateli  do suwerenności.

          • SZKOŁA DO HYMNU

          • 10 listopada punktualnie o godzinie 11:11 uczniowie oraz grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni przyłączyli się do międzynarodowej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do Hymnu” śpiewając „Mazurek Dąbrowskiego”. Był to bardzo ważny i podniosły moment dla wszystkich uczestników tego wydarzenia.

          • ŚWIETO NIEPODLEGŁOŚCI NA MATEMATYCE

          • Tuż przed Świętem Niepodległości nauczycielki matematyki postanowiły uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski w dość nietypowy sposób. Podczas lekcji uczniowie rozwijali umiejętność zaznaczania punktów w układzie współrzędnych. Poprawnie wykonane zadanie ukazywało wizerunek polskiego godła - Orła Białego. Tym samym lekcje matematyki stały się okazją do pielęgnowania tradycji patriotycznych i okazywania szacunku dla symboli narodowych. Zajęcia pokazały, jak wiele pomysłów można wykorzystać w kształceniu postawy patriotycznej i uczeniu szacunku do dziedzictwa narodowego.

          • DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

          • 8 listopada obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania, w związku z czym uczniowie klasy 2a wzięli aktywny udział w propagowaniu zdrowego stylu życia. Rozmawialiśmy na temat tego jak śniadanie wpływa na nasze funkcjonowanie, z czego powinna składać się zbilansowana dieta oraz jak niedobór cennych składników oddziałuje na nasz organizm. Uczniowie  przygotowali własne zdrowe i pożywne śniadanie, a na koniec wzięli udział w zabawie, która polegała na rozpoznawaniu jedzenia za pomocą zmysłu węchu i smaku.

          • UROCZYSTE OTWARCIE ŚWIETLICY

          • 6 listopada nastąpiło długo oczekiwane oficjalne otwarcie świetlicy szkolnej, która została poddana rozbudowie i gruntownemu remontowi. Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście: Wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł, Przewodnicząca Rady Gminy Wyry Joanna Pasierbek-Konieczny, Sekretarz Gminy Wyry Ewa Placha, Skarbnik Gminy Wyry Grażyna Słowik, Kierownik Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych Magdalena Chodzidło, Przewodnicząca Rady Rodziców Grażyna Swadźba-Szojda, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, pracownicy Urzędu Gminy oraz Radni. Niestety, na uroczystości nie mogli pojawić się przedstawiciele firmy Częstobud, wykonawcy remontu.

            Po przywitaniu przybyłych gości przez Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni Irenę Piszczek nastąpiło przecięcie symbolicznej wstęgi. Tym samym Wójt Gminy Wyry, Dyrektor Szkoły, Przewodnicząca Rady Rodziców i Przedstawiciel Społeczności Szkolnej oficjalnie oddali świetlicę uczniom we władanie. Po tak podniosłym momencie nastąpiły przemówienia Dyrektor Szkoły, Wójt Gminy Wyry oraz Przewodniczącej Rady Gminy Wyry. Następnie prowadząca całą uroczystość pani Justyna Janosz zaprosiła gości na program artystyczny przygotowany przez uczniów pod opieką wychowawców świetlicy. Były wiersze, piosenki i układy taneczne. Nie lada niespodziankę sprawiła wszystkim pani Joanna Steczek – nauczyciel języka niemieckiego oraz wychowawca świetlicy, która specjalnie na tę okazję napisała wiersz pt. „Nasza nowa świetlica”. Z kolei uczennica Natasza Kabus, utytułowana w międzynarodowych i ogólnopolskich turniejach młoda tancerka, przygotowała niezapomniany występ taneczny.

            Po części artystycznej, goście zostali zaproszeni do odbycia podróży w czasie do stycznia 2022 roku, kiedy to właśnie rozpoczął się remont placówki. Dzięki prezentacji multimedialnej można było zapoznać się z następującymi po sobie imponującymi zmianami w szkole krok po kroku. A było ich wiele: wymiana okien i drzwi, zamontowanie sufitów akustycznych, termomodernizacja budynku, remont dachu i montaż paneli fotowoltaicznych, budowa nowego parkingu, modernizacja kuchni, rozbudowa i remont świetlicy, która zyskała nowe pomieszczenia dla wychowanków oraz pracowników. Ponadto świetlica została wyposażona m.in. w monitor interaktywny, laptopy, mobilny głośnik i mikrofon, tzw. „Magiczny dywan”, grę „piłkarzyki”, dywan edukacyjny oraz nowe meble. Jak przyznaje kierownik świetlicy, pani Ewelina Maroszek, remont znacząco poprawił komfort przebywania dzieci w nowych pomieszczeniach, a nowoczesna technologia dostarcza wiele nowych możliwości organizowania ciekawych zajęć pozalekcyjnych.

            Metamorfozę szkoły można również podziwiać na przygotowanej wystawie zdjęć pt. „Nasza szkoła dawniej i dziś”, pokazującej m.in. zmianę wyglądu budynku z zewnątrz. Szkoła zyskała nowe, żywe kolory elewacji, nawiązujące do barw regionu oraz mural zaprojektowany na podstawie pracy plastycznej ucznia Franciszka Drabarka.

            O tym, jak znaczącą inwestycją był remont szkoły, może świadczyć koszt całego projektu, który wyniósł ponad 6,5 mln zł. Przebudowa placówki została dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 3,9 mln zł.

            Dyrekcja, kierownik świetlicy, wychowawcy oraz uczniowie pragną podziękować wszystkim gościom za przybycie na uroczystość oraz za wspaniałe prezenty w postaci gier planszowych, puzzli i materiałów plastycznych.

          • SZKOŁA PAMIĘTA

          • Nasza szkoła przyłączyła się do akcji #SzkołaPamięta, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu.

            Uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli uczcili pamięć mieszkańców Gostyni pomordowanych w okresie II Wojny Światowej oraz żołnierzy walczących w obronie naszej ojczyzny zapalając znicze na cmentarzu przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni.

          • WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE

          • W dniach od 16 do 26 października w naszej szkole przeprowadzono pierwszy stopień Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.

            Z przyjemnością informujemy, że do II etapu zakwalifikowali się:

            Szymon Orawski, kl. 8a - MATEMATYKA, JĘZYK ANGIELSKI,
            Nadia Adamaszek, kl. 8b - JĘZYK ANGIELSKI,
            Hanna Szweter, kl. 8a - JĘZYK ANGIELSKI,

            Wanda Suchy, kl. 6c - HISTORIA.

            Gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnym etapie!

             

            Terminy drugiego stopnia Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych:

            20 listopada - MATEMATYKA,
            21 listopada - JĘZYK ANGIELSKI,
            22 listopada - HISTORIA.

            Ww. konkursy odbędą się w szkole o godz. 11:00.

          • WYCIECZKA DO KRAKOWA

          • 27 października uczniowie klasy 6 b, 7 a oraz 7 b udali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Krakowa. Młodzież rozpoczęła wizytę w Krakowie od przywitania się ze Smokiem Wawelskim. Następnie młodzi turyści udali się do Katedry na Wawelu, aby poznać historię tego miejsca oraz zobaczyć miejsce pochówku królów oraz zasłużonych dla Ojczyzny bohaterów. Uczniowie obejrzeli również Dzwon Zygmunta. Następnie, zmierzając do Sukiennic, młodzież miała okazję zobaczyć Pałac Biskupi na ulicy Franciszkańskiej. Z kolei na Rynku uczniowie wysłuchali hejnału mariackiego oraz zwiedzili Bazylikę Mariacką, gdzie duże wrażenie zrobił na wszystkich Ołtarz Wita Stwosza. Ostatnim punktem w programie wycieczki były Podziemia Rynku, gdzie znajduje się ekspozycja prezentująca historię Krakowa oraz związki jakie łączyły to miasto z najważniejszymi średniowiecznymi ośrodkami handlu i kultury.

                        Wyjazd do Krakowa, jak sami uczniowie przyznali, był nie tylko przyjemnym sposobem spędzenia czasu, ale przede wszystkim ciekawą, żywą lekcją historii i sztuki, którą mają nadzieję powtórzyć, wybierając się w kolejne niesamowite miejsca na mapie Polski.

          • PRZEBIERANY PIĄTEK

          • Czy wypada przyjść do szkoły w piżamie? W piątek 27 października w naszej szkole było to wręcz mile widziane! Zabawa w przebierane piątki powstała z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i cieszy się dużym zainteresowaniem. Tego dnia na korytarzach i salach można było spotkać uczniów w piżamach, szlafrokach i bamboszach. Niektórzy wyposażyli się w poduszki, ale o spaniu nie było nawet mowy! :)

          • KONKURS

          • 26.10.2023 r. uczennica klasy III c, Ewa Kłopot wzięła udział w XV Konkursie Plastycznym „ Barwy Jesieni”, który skierowany jest do świetlic powiatu mikołowskiego i co roku odbywa się w Szkole Podstawowej nr 1 w Łaziskach Górnych. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu były „ Jesienne kapelusze”, a wykonane były farbami akwarelowymi. Z wielką przyjemnością informujemy, że Ewa zajęła II miejsce.
            Serdecznie gratulujemy i życzymy natchnienia do realizacji kolejnych fantastycznych prac!

          • BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

          •  26 października w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni odbył się Bal Wszystkich Świętych. Uczniowie i nauczyciele przebrali się za postacie znane z kart Biblii, świętych, błogosławionych oraz za urocze aniołki. Dzięki zaprzyjaźnionemu DJ-Sławkowi Rybka Rybczyńskiemu wszyscy wesoło bawili się, tańczyli oraz śpiewali przy dźwiękach muzyki i znanych piosenek. Na uczestników balu czekała również anielska fotobudka i słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Atmosfera była iście niebiańska. Bardzo dziękujemy wszystkim za tak liczny udział w tym wydarzeniu, a nauczycielom za pomoc w jego organizacji.

          • WYCIECZKA KLAS VII

          • 20 października uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni wybrali się na wycieczkę na Stadion Śląski oraz do Planetarium w Chorzowie. Siódmoklasiści rozpoczęli swą wyprawę od zwiedzania słynnego „Kotła Czarownic” i zobaczyli miejsca, które niedostępne są podczas największych wydarzeń organizowanych na obiekcie. Uczniowie odwiedzili szatnię reprezentacji, byli w strefie SPA, a także przeszli tunelem zawodniczym wprost na murawę. Dodatkowo odwiedzili lożę VIP, trybunę prasową oraz komisariat policji. W programie zwiedzania była także projekcja w stadionowym kinie i zwiedzanie sali muzealnej. Po zapoznaniu się z tym  niesamowitym miejscem grupa wybrała się na spacer po Parku Śląskim i dotarła do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Siódmoklasiści wzięli tam udział w lekcji astronomicznej „Fascynujący kosmos”. Podczas zajęć uczniowie zobaczyli różnorodność obiektów na niebie, dowiedzieli się m.in. jak zmierzyć odległość we wszechświecie oraz gdzie szukać odległych galaktyk. Młodzież miała również okazję obserwować zmiany na niebie dziennym i nocnym oraz poznać gwiazdozbiory nieba północnego.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni
      • 32 218 76 00 fax. 32 323 06 33
      • ul. Rybnicka 141 43-176 Gostyń Poland
      • czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30  
  • Galeria zdjęć

      brak danych