• WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE

          • W dniach od 18 do 28 października br. w naszej szkole przeprowadzono pierwszy stopień Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.

            Z przyjemnością informujemy, że do II etapu zakwalifikowali się:

            Anna Frejno, kl. 8b - MATEMATYKA, JĘZYK ANGIELSKI
            Mikołaj Kot, kl. 8aJĘZYK ANGIELSKI
            Szymon Lisowicz, kl. 8b - JĘZYK ANGIELSKI
            Malwina Nowara, kl. 8b - MATEMATYKA, JĘZYK ANGIELSKI
            Szymon Orawski, kl. 7a - JĘZYK ANGIELSKI
            Patrycja Pawłowska, kl. 8c - MATEMATYKA, JĘZYK ANGIELSKI
            Natalia Szczepanek, kl. 8a - HISTORIA
            Hanna Szweter, kl. 7a - MATEMATYKA

            Gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnym etapie!

             

            Terminy drugiego stopnia Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych:

            22 listopada - MATEMATYKA
            23 listopada - JĘZYK ANGIELSKI
            24 listopada - HISTORIA

            Ww. konkursy odbędą się w szkole o godz. 11:00.

          • PRELEKCJA

          • W dniu 24 października gościliśmy w naszej szkole pana Zdzisława Rabendę, który opowiadał uczniom o swojej wyprawie pt. „Indie - od tropikalnej dżungli po himalajskie szczyty”. Pan Zdzisław rozpoczął opowieść od tego, jak przetrwał w szalonym Bombaju, następnie, jak udał się do tropikalnych dżungli Kerali, a stamtąd dotarł na sam kraniec Indii. Podróżował również przez Himalaje. Mówił o pokonanych pieszo dziesiątkach kilometrów, podczas których odwiedzał tajemnicze wioski, próbując przy tym zrozumieć tamtejsze systemy kastowe. Na sam koniec dojechał autostopem do dawnego buddyjskiego królestwa Ladakh, wspiął się na sześciotysięcznik i odwiedził góry Kaszmiru.

            Słuchając ciekawych opowieści i oglądając fotorelację z wyprawy przez chwilę uczniowie mogli się poczuć jak prawidziwi podróżnicy. Kto wie, być może pan Zdzisław zainspirował kogoś do zwiedzania i poznawania świata?!

          • WIRUSOOCHRONA

          • W dniu 15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Przy tej okazji w październiku uczniowie z klas I-III  wzięli udział w lekcjach profilaktycznych w ramach IV edycji wojewódzkiej akcji informacyjno - edukacyjnej #Wirusoochrona. Celem zajęć była promocja podstawowych zasad higieny wśród dzieci. Szczególną uwagę poświęcono zasadom mycia rąk. Uczniowie obejrzeli prezentację „Szkoła mycia rąk Maxa i Eli”, śpiewali piosenki o tematyce związanej z higieną osobistą, kolorowali, rozwiązywali łamigłówki, zadania i quizy tematyczne, ale przede wszystkim odbyli praktyczny trening dokładnego mycia rąk oraz pogadanki, które uzmysłowiły jak ważna jest dbałość o czystość.
            Uczniowie klasy 3c wzięli udział w dodatkowym module akcji #Wirusoochrona, otrzymali odrębne karty pracy, zakładki do książek przypominające o myciu rąk oraz pamiątkowe dyplomy.

            Mamy nadzięję, że  #LekcjaHIGIENY uzmysłowi nam wszystkim jak ważne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej, szczególnie teraz w okresie jesienno - zimowym.

          • KONKURS

          • W październiku uczniowie klasy 3b wzięli udział w klasowym konkursie plastycznym „Szkoła moich marzeń”. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy przedstawiającej szkołę ich marzeń. Wykonano 12 przepięknych prac, dzieci wykazały się wielką wyobraźnią i pomysłowością. Do wykonania prac użyto wielu przeróżnych materiałów, powstała m. in. szkoła magii, szkoła słodkości, górska szkoła, szkoła z parkiem rozrywki oraz szkoły z naszymi milusińskimi- kotkami, rybkami. Konkurs rozstrzygnięto w piątek 28 października, a prace uczniów można podziwiać na wystawie w naszej klasie.

          • WYCIECZKA

          • 26 października klasy 1c i 1d  pojechały do Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej na spektakl pt. Księżniczka na ziarnku grochu. Przedstawienie było humorystyczne i wciągające. Wszystkim dzieciom bardzo się podobało i były zadowolone z wyjazdu.

          • WYCIECZKA

          • 25 października uczniowie klasy 5 b, 6 a oraz 6 b udali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Nowego Wiśnicza oraz Bochni. Zwiedzanie rozpoczęli wizytą w Zamku Kmitów – największym po Wawelu zamku w Małopolsce. Duże wrażenie zrobiła na dzieciach architektura oraz wystrój tego miejsca. Co więcej, dzięki wykorzystaniu wirtualnych okularów uczniowie mieli okazję zobaczyć zamek w czasach jego największej świetności.
            Kolejnym miejscem do którego udali się młodzi turyści była najstarsza w Polsce Kopalna Soli w Bochni, gdzie zobaczyli między innymi Kaplicę Św. Kingi oraz jechali podziemną kolejką. Dzięki multimedialnej ekspozycji dzieci poznały również historię założenia kopalni oraz warunki w jakich pracowali pierwsi górnicy.
            Wycieczka do Zamku w Nowym Wiśniczu oraz Kopalni Soli w Bochni była nie tylko wspaniałą przygodą, ale również żywą lekcją historii, którą jak sami uczniowie przyznali, mają nadzieję szybko powtórzyć, udając się w kolejne niesamowite miejsca.

          • EKOMISJA

          • 24 października uczniowie klasy 3b rozpoczęli realizację projektu edukacji ekologicznej „Ekomisja w podstawówkach”. Celem projektu jest pokazywanie pozytywnych aspektów niemarnowania zasobów, w tym żywności oraz wskazywanie, jak żyć zdrowo i ekologicznie.  Podczas pierwszych zajęć realizowaliśmy scenariusz „Smaki pór roku”. Uczniowie zapoznali się z kalendarzem polskich sezonowych warzyw i owoców, poznali sposoby produkowania żywności na świecie oraz zasady niemarnowania żywności.

            Agenci ekomisji z 3b wykonali także pyszne i kolorowe szaszłyki owocowe.

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • 14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali wspaniałą niespodziankę. Był to pokaz mody, podczas którego młodzież zaprezentowała zaprojektowane przez siebie stroje służbowe dla wszystkich pracowników szkoły, uwzględniając specyfikę wykonywanych obowiązków. I tak nieodzownym elementem ubioru dyrekcji stały się bezszelestne buty oraz przenośny dywanik, dzięki którym wszystkie kontrole w szkole będą bardziej efektywne. Nauczyciele języka polskiego otrzymali ogromne torby, gdzie zmieszczą się wszystkie zeszyty, podręczniki, lektury i słowniki, a torby dla nauczycieli języków obcych zyskały dodatkowo kieszeń na magnetofony. Matematycy, chemicy i fizycy otrzymali stroje wyposażone w sprzęt służący do wykonywania wszelkich specjalistycznych wyliczeń i pomiarów, a nauczyciele biologii otrzymali wygodne, ciepłe i przeciwdeszczowe płaszcze, dzięki którym obserwacja natury będzie możliwa w każdych warunkach pogodowych. Dla panów konserwatorów przygotowano specjalne spodnie, gdzie zmieszczą się wszystkie narzędzia potrzebne do naprawiania szkód wyrządzonych przez niesfornych uczniów, a panie kucharki otrzymały magiczne fartuszki wyposażone w nowoczesne akcesoria kuchenne, dzięki którym przygotowanie przepysznych obiadów będzie bardzo szybkie i łatwe.

            Podczas przedstawienia artystycznego uczniowie złożyli również życzenia dyrekcji, gronu pedagogicznemu oraz pozostałym pracownikom szkoły, a także podziękowali za ich pracę, trud i poświęcenie.

          • PROJEKT

          • W tym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w projekcie „Krokus” organizowanym przez Żydowskie Muzeum Galicja. Akcja ma charakter międzynarodowy i została zainicjowana przez  Holocaust Education Trust Ireland. Co roku w akcji bierze udział ponad 40 tysięcy uczniów, a także ponad 500 szkół z całej Polski. Projekt polega na posadzeniu cebulek krokusów (zadanie wykonała klasa 6a), które wyrosną na wiosnę i będą zdobić teren szkolny. Żółte Krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu.

          • ŚWIĘTO TABLICZKI MNOŻENIA

          • 7 października obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu uczniowie klas IV-VIII rozwiązywali szereg zadań, zagadek, łamigłówek dotyczących tabliczki mnożenia oraz kolorowali zakodowane obrazki. Uczniowie, którzy rozwiązali poprawnie wszystkie zadania otrzymali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

          • AKCJA

          • Przypominamy, że w tym roku szkolnym nadal zbieramy nakrętki dla Natalki. Przynosić je można na portiernię, gdzie znajduje się specjalny pojemnik.
            Zachęcamy do włączenia się w akcję!
            😃

          • SPRZĄTAMY DLA POLSKI

          • Na początku października nasza szkoła wzięła udział w jesiennej edycji akcji #SprzątamyDlaPolski.
            Nasi uczniowie wraz z opiekunem z ogromnym zaangażowaniem wysprzątali teren wokół szkoły, a także udali się do okolicznych lasów, by i tam usunąć skutki zanieczyszczeń powstałych poprzez działalność człowieka. Biorąc udział w akcji, udowodniliśmy, że stan naszego środowiska nie jest nam obojętny, a troska o otaczającą nas przyrodę jest podstawowym obowiązkiem każdego człowieka.
            PAMIĘTAJMY, ŻE LOS ZIEMI JEST W NASZYCH RĘKACH.

          • UWAGA! AKCJA

          • Szkolne Koło Wolontariatu „Dawcy Szczęścia” ogłasza zbiórkę karmy dla kotów i psów znajdujących się pod opieką Stowarzyszenia PRO ANIMALI w Łaziskach Górnych.

            Zbieramy także:
            * Kocie i psie przysmaki, koce, miski, podkłady chłonne.
            Artykuły przynosić można do portierni lub do świetlicy szkolnej.
            AKCJA TRWA DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA.
            Podopieczni będą wdzięczni za każdą pomoc!

          • DZIEŃ JĘZYKÓW

          • 26 września uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w obchodach „Europejskiego Dnia Języków” ustanowionego przez Radę Europy w 2001 roku. Dzień ten ma na celu promowanie nauki języków obcych, pokazanie korzyści płynących z ich znajomości, a także ukazanie dorobku kulturowego Starego Kontynentu. W tym roku w szkole przygotowano kącik edukacyjny, gdzie uczniowie mogli m.in. zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi Europejskiego Dnia Języków, krajów niemieckojęzycznych, a także spróbować swoich sił w czytaniu tzw. łamańców językowych. Dzięki wykorzystaniu technologii informatycznej dzieci i młodzież mieli także okazję przeczytać książkę kucharską zawierającą przepisy na tradycyjne potrawy poszczególnych państw. Książka napisana była aż w 20 językach! Ogromną popularnością cieszył się również „Quest Językowy” – gra terenowa, polegająca na poszukiwaniu informacji dotyczących państw europejskich i ich języków ukrytych w budynku szkoły.

          • SPOTKANIE Z HEKTOREM

          • We wtorek 20 września naszych pierwszoklasistów odwiedzili Sierżant Hektor oraz policjanci z komendy w Mikołowie. Celem wizyty było przybliżenie dzieciom podstawowych informacji dotyczących bezpieczeństwa na drodze, w szkole i w domu. Policjanci rozmawiali z dziećmi o tym jak bezpiecznie zachowywać się w drodze do szkoły, podczas przejścia przez ulicę, w czasie zabawy na placu zabaw. Dzieci miały okazję zobaczyć filmik edukacyjny i poznać podstawowy sprzęt policyjny. Poza tym, bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, chwaliły się swoją wiedzą i doświadczeniami. Obiecały również Hektorowi, że będą dbały o własne bezpieczeństwo.

          • PIERWSZA WYCIECZKA

          • W czwartek 22 września klasa Ic i Id pojechały na swoją pierwszą wycieczkę klasową. Odwiedziliśmy Kozią Zagrodę w Brennej. Mieliśmy okazję zrobić własne sery z koziego mleka. Były wyśmienite. Zwiedzaliśmy również góralską chatę. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o góralach, ich życiu, strojach, instrumentach. Na koniec udaliśmy się do zagrody z kozami, z którymi mogliśmy się pobawić, nakarmić i czesać. Było fantastycznie i jeszcze tam wrócimy.

          • "MY POLOKI"

          • We wrześniu uczniowie klas ósmych wzięli udział w wykładzie pt. "My Poloki" autorstwa Pani Lidii Borowian - Cyby. Wykład poświęcony był sytuacji Górnoślązaków w czasie Powstań Śląskich. Uczniowie wysłuchali przemówienia, a następnie mieli okazję zadać autorce pytania. Na koniec zwiedziliśmy wystawę poświęconą Powstaniom Śląskim, która znajdowała się przy budynku Biblioteki Gminnej w Gostyni.

          • AKCJA - SPRZĄTANIE ŚWIATA

          • W dniu 16 września 2022r., zgodnie z tradycją uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Akcji Sprzątania Świata pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze!”. Akcja stanowi wspólną lekcję poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Wszystkie klasy pozytywnie zmotywowane szczytnym celem, miały wyznaczone tereny, które solidnie posprzątano. W akcji uczestniczyły klasy I, V oraz VI. Młodsze klasy sprzątały teren szkoły w tym plac zabaw oraz boisko, natomiast starsi uczniowie wyruszyli do pobliskiego lasu jak również odwiedzili ulice w sąsiedztwie szkoły. Uczniowie zostali zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawice oraz uczestniczyli w pogadance na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów akcji.

            Wszyscy uczestnicy tegorocznej Akcji Sprzątania Świata wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko. Czas powiedzieć więc głośno i wyraźnie: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze; te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej planecie nie ma.

          • INFORMACJA

          • Nowa sala lekcyjna dla uczniów klas pierwszych

            W roku szkolnym 2022/2023 przywitaliśmy w murach naszej szkoły 78 pierwszoklasistów, uczęszczających do aż czterech oddziałów. Z tego powodu konieczne było przygotowanie dodatkowej sali lekcyjnej przystosowanej do potrzeb najmłodszych uczniów. I tak, podczas wakacji, sala nr 3 na parterze szkoły została wyposażona i oddana pierwszego września we władanie uczniom klas I c oraz I d. Mamy nadzieję, że piękna, kolorowa i nowoczesna sala sprawi, że nauka w szkole będzie przynosić dzieciom dużo radości i dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni
      • 32 218 76 00 fax. 32 323 06 33
      • ul. Rybnicka 141 43-176 Gostyń Poland
      • czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30  
  • Galeria zdjęć

      brak danych